pareri despre hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Gabriel » 24 Mar 2010, 22:58

Salutare.
Nu vreau sa fiu circotas dar VECHILE modele MTX dupa vorva lui Dan M. citareau 500 gr... acuma cele noi si mai USOARE datorita inelelor mai subtiri cintaresc 540gr(dupa informatiile de pe propriul site)??? Poate ma lamureste si pe mine cineva,pentru ca ma intereseaza modelele dar totusi si detaliiile.."adevarate" sunt importante pentru o decizie corecta!....
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Desideiu Bogdan » 24 Mar 2010, 23:16

Gabriel scrie:Salutare.
Nu vreau sa fiu circotas dar VECHILE modele MTX dupa vorva lui Dan M. citareau 500 gr... acuma cele noi si mai USOARE datorita inelelor mai subtiri cintaresc 540gr(dupa informatiile de pe propriul site)??? Poate ma lamureste si pe mine cineva,pentru ca ma intereseaza modelele dar totusi si detaliiile.."adevarate" sunt importante pentru o decizie corecta!....
Respecte!


Salut
Cred ca faci o mica confuzie . Hakuyo MTX nu este Hakuyo Pro Royale (noul model), sunt doua modele diferite , de aici diferenta de greutate .
Hakuyo MTX 3.90 de 4lbs are 500g , mandrina plina inel de plecare de 50 mm . Hakuyo Pro Royale 3.90 de 4lbs are inele Kigan , inel de plecare 50 mm mandrina plina si beneficiaza de un ranforsaj , lucru care ii schimba actiunea (de varf).

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Mar 2010, 23:53

Desideiu Bogdan scrie:
Gabriel scrie:Salutare.
Nu vreau sa fiu circotas dar VECHILE modele MTX dupa vorva lui Dan M. citareau 500 gr... acuma cele noi si mai USOARE datorita inelelor mai subtiri cintaresc 540gr(dupa informatiile de pe propriul site)??? Poate ma lamureste si pe mine cineva,pentru ca ma intereseaza modelele dar totusi si detaliiile.."adevarate" sunt importante pentru o decizie corecta!....
Respecte!


Salut
Cred ca faci o mica confuzie . Hakuyo MTX nu este Hakuyo Pro Royale (noul model), sunt doua modele diferite , de aici diferenta de greutate .
Hakuyo MTX 3.90 de 4lbs are 500g , mandrina plina inel de plecare de 50 mm . Hakuyo Pro Royale 3.90 de 4lbs are inele Kigan , inel de plecare 50 mm mandrina plina si beneficiaza de un ranforsaj , lucru care ii schimba actiunea (de varf).

Are perfecta dreptate Bogdan,azi mi-am achizitionat si eu 4 buc de la Dan M. si abia astept sa "le dau la apa".

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Tavi2 » 25 Mar 2010, 00:14

Madalin007 scrie:
Are perfecta dreptate Bogdan,azi mi-am achizitionat si eu 4 buc de la Dan M. si abia astept sa "le dau la apa".

Salut!

Sper ca ne dai si noua "pe post" cateva impresii ! :D

Octavian

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Mar 2010, 00:16

Tavi2 scrie:
Madalin007 scrie:
Are perfecta dreptate Bogdan,azi mi-am achizitionat si eu 4 buc de la Dan M. si abia astept sa "le dau la apa".

Salut!

Sper ca ne dai si noua "pe post" cateva impresii ! :D

Octavian
Salut Tavi,inaugurarea o sa le-o fac la turneul de la Cercani,o sa va tin la "curent" cu toate detalile ;) !
Toate cele bune si sa auzim numai de bine!!!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Ion Mironov » 25 Mar 2010, 01:22

posibil sa intru si eu in posesia lor.....vom vedea maine.... :D :D
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Gabriel » 26 Mar 2010, 20:59

Salutare.
Scuze... credeam ca ii varianta imbunatatita MTX...si de aici nedumerirea mea...
Pentru cei dispusi sa raspunda,ca sa inteleg mai bine actiunea lansetei ,semiparabolic se incadreaza intre actiune parabolica(mi se pare ca ii modelul cel mai moale) si actiune rapida???
Si daca ii amabil cei cunoscatori sa-mi zica si mie toate actiunile unei lansete in ordine(de la actiune moale la rigida) ca sa stiu exact pe viitor cam unde se incadreaza o lanseta....
Mersi si Respecte.
Fir intins!

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de tonny » 26 Mar 2010, 21:48

O sa incerc eu sa te ajut asa cum pot in legatura cu actiunea betelor:
Eu stiu ca sunt 3 categori de actiuni:
1.Actiune lenta sau parabolica
2.Actiune medie sau semi-parabolica
3.Actiune rapida sau de varf
Asa ca dupa parerea mea Hakuyo MTX cea de 3,9 m/4 lbs se incadreaza la categoria de mijloc,iar Hakuyo Pro Royale se incadreaza la categoria de lansete cu actiune rapida sau de varf,din aceasta cauza si ranforsarea ei suplimentara cu inca un strat de carbon,ea fiind speciala pt. atingerea de distante mari si pentru lupta cu crapii capitali la care alte lansete nu ar face fata(normal ca ma refer la lansete din alta categorie de actiune,nici pe departe nu zic ca Hakuyo este cel mai bun bat).Asta este parerea mea si cei care stiu si mai multe ii asteptam cu alte argumente.Stima

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gor965 » 26 Mar 2010, 22:01

Gabriel scrie:Salutare.
Scuze... credeam ca ii varianta imbunatatita MTX...si de aici nedumerirea mea...
Pentru cei dispusi sa raspunda,ca sa inteleg mai bine actiunea lansetei ,semiparabolic se incadreaza intre actiune parabolica(mi se pare ca ii modelul cel mai moale) si actiune rapida???
Si daca ii amabil cei cunoscatori sa-mi zica si mie toate actiunile unei lansete in ordine(de la actiune moale la rigida) ca sa stiu exact pe viitor cam unde se incadreaza o lanseta....
Mersi si Respecte.
Citeste aici pasajul dedicat Actiunii lansetei :
http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gor965 » 26 Mar 2010, 22:23

tonny scrie:O sa incerc eu sa te ajut asa cum pot in legatura cu actiunea betelor:
Eu stiu ca sunt 3 categori de actiuni:
1.Actiune lenta sau parabolica
2.Actiune medie sau semi-parabolica
3.Actiune rapida sau de varf
.................................
Problema e ca sunt multe bete care nu se incadreaza chiar in cele 3 clase ,fiindca clasificarea nu e una standard ptr. toti producatorii ,acestia reusind in ultima vreme sa combine actiunile si sa faca o lanseta sa lucreze diferit in functie de gradul de tensionare. Astfel se face ca pe langa categoriile principale ale actiunii lansetei : de varf ,progresiva ,parabolica , au mai aparut si alte categorii intermediare : semirapida ,semiparabolica ...categorii care ,din pacate ,nu se brodesc de la un producator la altul !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Gabriel » 26 Mar 2010, 23:03

Salutare.
Mersi baieti pentru raspuns !
Nu numai de la un producator la altu se incadreaza alt fel o lanseta dar si acceeeasi lanseta se incadreaza diferit de la un magazin la altu: de exemplu pe site-ul lui Dan M. lanseta H. MTX. de 3,6 si 3,5 lb are o actine semiparabolica si pe site-ul lui Vali Bonto are actiune rapida si te baga in ceata de numa.... :-?
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de tonny » 26 Mar 2010, 23:11

Sincer,ce scriu cei de pe site-uri nu cred ca este in totalitate adevarat deoarece de putine ori gasesti acelasi produs pe site-uri diferite avand aceleasi caracteristici in descriere,prin urmare trebuie cel mai bine vorbit cu cineva care detine acel obiect care te intereseaza in mod special si detinartorul te v-a scoate din ceata cu informatii utile si cat se poate de adevarate.Si cu ocazia asta il intreb pe George daca as putea cupla Okuma Synex 665 cea cu pinten cu Hkuyo mtx de 3,9/4lbs si o parere despre Okuma Synex 665 asa mai detaliata,oare merita achizitionata? :-/

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gor965 » 27 Mar 2010, 12:47

tonny scrie:............Si cu ocazia asta il intreb pe George daca as putea cupla Okuma Synex 665 cea cu pinten cu Hkuyo mtx de 3,9/4lbs si o parere despre Okuma Synex 665 asa mai detaliata,oare merita achizitionata? :-/
Nu sunt motive care sa te opreasca sa cuplezi cele 2 scule...dar mai bine il intrebi pe Dan Mitranescu cum stau Okuma Axeon pe MTX ,ca am vazut ca foloseste un ansamblu de genul asta ! :D Per ansamblu , Axeon e alta manacare de peste fata de Synex dar ca gabarit sunt aproape identice !
Despre mulineta Synex65 este un topic AICI !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Mar 2010, 18:07

tonny scrie:Sincer,ce scriu cei de pe site-uri nu cred ca este in totalitate adevarat deoarece de putine ori gasesti acelasi produs pe site-uri diferite avand aceleasi caracteristici in descriere,prin urmare trebuie cel mai bine vorbit cu cineva care detine acel obiect care te intereseaza in mod special si detinartorul te v-a scoate din ceata cu informatii utile si cat se poate de adevarate.Si cu ocazia asta il intreb pe George daca as putea cupla Okuma Synex 665 cea cu pinten cu Hkuyo mtx de 3,9/4lbs si o parere despre Okuma Synex 665 asa mai detaliata,oare merita achizitionata? :-/
Asa cum a spus George eu folosesc Okuma Axeon cu Hakuyo MTX 3,90m.
Partenerul meu de concurs , Florin , foloseste Okuma Orix 665. Le avem de 3 ani , au fost solicitate la maxim si inca suntem foarte multumiti de ele.
Modelele Axeon si Orix sunt identice ca format si mecanism cu Spector sau Synex . Difera doar culorile si nr. de rulmenti.

Eu mi-am adaptat un sistem foarte simplu care inlocuieste baitrunner-ul si astfel am rezolvat si problema acestuia.( costa 3 lei !!! :D )

Problema asta cu "potrivirea" dintre lansete si mulinete nu o sa fie standardizata niciodata. Important este sa potrivesti echipamentul la necesitatile pe care le ai in pescuit. Cu astea trebuie sa le potrivesti si nu intre ele (lanseta ...mulineta).

Totusi ca sa nu ne abatem de la subiect eu consider ca da ... mulinetele Synex 665 merg cu Hakuyo MTX 3,90 m. Mai exact sunt tot ce am eu nevoie de la un echipament pentru a ma adapta oricarei cerinte de concurs . ( distanta , forta , viteza recuperare , siguranta ).

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Madalin Dirla » 28 Mar 2010, 18:36

Lanseta Hakuyo Pro Royale, mulineta bblc, fir 0,25, momitor 60g + nada am reusit sa dau 120 m ;) la banii la care le-am achizitionat sunt foarte multumit de ele.
Fire tensionate!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”