Retete BOILIES _INTRATI_

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de ciogaby » 12 Mar 2010, 20:04

STAN MIHAI scrie:poti opri si din coca de bile tari si sa o pui la congelator portionata
Pai este solubila si coca pt. cele tari?

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de STAN MIHAI » 15 Mar 2010, 11:33

_Dan_ scrie:
STAN MIHAI scrie:poti opri si din coca de bile tari si sa o pui la congelator portionata
coca care o opresc din tari sau din solubile?
da si pasta cu oua pentru bile tari e solubila (daca nu o fierbi bineinteles :P )dar nu o poti pastra asa mult timp ca si cea din material pentru solubile
ouale se strica repede.........
Imagine

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de tonny » 15 Mar 2010, 13:40

ma intereseaza si pe mine de unde se poate procura mancare de puiet de crap?sau ceva inlocuitor,sa fie bune micropeletele?Multumesc

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de LUCKY » 16 Mar 2010, 11:13

Pastravaria Brade din jud Bihor aduce si vinde la preturi rezonabile Aqua Start pentru puiet de crap si pastrav ( nu mai trec si siteul lor ca ultima data moderatorii "mi-au dat peste degete" ca am scsris siteul unui comerciant de nade)

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de tonny » 16 Mar 2010, 13:32

ok ms mult si ma astept niste retete de la tine Lucky ,asa mai pe bugetul nostru mai redus si cat de cat prinzatoare,iar despre articolol pus la concurs numai cuvinte de lauda,te-am si votat :D .Stima

Avatar utilizator
mihai09
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 21 Mar 2010, 14:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cateva retete care au avut efect (pozitiv) !

Mesaj de mihai09 » 23 Mar 2010, 17:19

reteta 1


200g gris
200g soia
100g lapte praf
200g faina de peste
200g mincare de pasari macinata
50g mei decorticat
50g robin red

8 oua
15 ml CSL
15 ml Multimino
10 ml ulei de somon Nutra
5 ml aroma Crab Squid, Shellfish etc
2 lingurite sare
4 lingurite de boia dulce
========================================
reteta 2

25% gris
10% faina orez
15% seminte canari (prajite si macinate)
5% seminte canari itregi
15% lapte praf
10% faina peste
5% canepa (prajita si macinata)
5% srot floarea soarelui
5% gluten
15% faina soia (prajita)
2 linguri zahar, 1 lingurita sare ,1 lingurita piper 2lingurite nucsoara ,2 lingurite scortisoara2 lingurite boia dulce 10 ml.amino. aroma ,atractant cit scrie pe sticluta la 1 kg.
======================================

reteta 12


20% - faina de peste;
20% - gris;
15% - caseinat de calciu (anul trecut am folosit lapte praf);
15% - canepa prajita si macinata;
15% - mancare pentru pisici (cu peste, de preferinta), macinata;
15% - izolat proteic soia (anul trecut - faina soia);
10% Robin Red (anul trecut, birdfood cu miere, de la pet shop);

2.Lichide
10oua/kg mix;
5ml/kg, indulcitor (merge foarte bine cel din magazinul online);
50ml/kg, ulei ficat sau peste
20-30ml/kg CSL

=============================================
Ca detalii de fabricatie :

Se amesteca ouale cu lichidele : aditivi, atractanti , nutrienti etc ( partea lichida) Separat se prepara partea solida (mix-ul ) format din fainuri ...etc la fel acestea se amesteca obtinandu-se un mix...

Se pune apoi din mix peste partea lichida pana cand se formeaza o coca destul de moale dar care sa nu fie lipicioasa. Se lasa coca la frigider 1-2 ore . Din coca respesctiva se ruleaza bilele care apoi se fierb intre 90- 180 sec in functie de cat de tari vrei sa iasa. Se lasa apoi bilele la uscat cateva zile inainte de partida de pescuit


FIRE INTINSE !

P.S. : Daca mai aveti sugesti de imbunatatire sunt bine venite >:D< !
!!! F!R !NT!NS !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cateva retete care au avut efect (pozitiv) !

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2010, 17:41

mihai09 scrie:
P.S. : Daca mai aveti sugesti de imbunatatire sunt bine venite >:D< !
Merge greu ...retetele astea stau de 4 ani postate pe alt forum... si nu se indura nimeni sa le imbunatateasca ! :))
P.S
Nu mai deschide topicuri noi doar ca sa faci copy&paste, ca nu-i frumos ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
_Dan_
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 08 Dec 2007, 13:36
Localitate: Craiova

Re: Cateva retete care au avut efect (pozitiv) !

Mesaj de _Dan_ » 26 Mar 2010, 23:23

cine poate sa-mi spuna si mie ce arome se folosesc primavara cand apa e rece,ce arome vara si ce arome toamna?

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cateva retete care au avut efect (pozitiv) !

Mesaj de Adam Mihai » 27 Mar 2010, 10:46

_Dan_ scrie:cine poate sa-mi spuna si mie ce arome se folosesc primavara cand apa e rece,ce arome vara si ce arome toamna?
Dupa cate stiu eu primavara poti folosi arome pe baza denalcool ex: miere si tuica da tot acum merge şi capsuna (daca folosesti bile si sunt sigur de asta . Alege bilele de 14-16-18 mm) (pestele fiind amortit nu se chinuie cu bila mare...mic si bun...foloseste monturi cat mai micute si de culori cat mai inchise .....
Vara folosesc scopex , capşună ,miere etc. Acum poti mari marimea bilelor si marimea monturii ....
Toamna nu ma pricep ....
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 11:15

După o documentare mai atentă, mi-au atras atenția două rețete de boiles, care merg făcute cu ce avem prin casă, fără mare efort financiar. Nu am urmărit toate posturile din acest topic și cu riscul ca aceste rețete să fie postate deja, le postez și eu deoarece cred că merită:

Rețeta 1. Se amestecă bine: 2/4 pesmet, 1/4 mălai cernut, 1/4 fulgi de ovăz. Se bat 12 ouă la 500g compoziție, se toarnă într-un vas după care frământăm bine pană la omogenizare (se face o pastă). Modelăm cu mâna bile de 1-2 cm diametru, și apoi le punem într-o plasă de sârmă și le introducem in apă clocotită. Le lăsăm la fiert până se ridică la suprafată, le scoatem, le punem la scurs pe o cârpă uscată, după care le punem la rece.

Rețeta 2. Se amestecă: 15% faină de soia, 10% alune prajite măcinate fin, 25% griș, 25% mălai, 20% lapte praf, 5% semințe prajite si macinate de canepă. Se amestecă cu 12 ouă la 500g compoziție. Modelăm cu mâna bile de 1-2 cm diametru, si apoi le punem la fiert până se ridica la suprafată.

Am încercat, mi-au ieșit, le păstrez la rece în punguțe (nu în congelator), însă nu garantez reușita întrucât nu le-am probat și pe baltă. :-/

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 12:54

Altă rețetă de casă pentru "boiles":
1 litru de apă plată sau apă obținută prin distilare, 350g făină de porumb, 250g făină de grâu. Se amestecă compoziția cu 100g praf de budinca de ciocolata, 2 linguri de zahar, o linguriță de scorțișoară, ulei de anason (de la plafar) si putin unt de arahide. Se amestecă toate astea bine si se fieb până rezultă o mămăliguță cam moale. Când se răcește suficient, se frământă bine de tot, apoi se fac biluțe cu mâna. Se fierb 10 minute după ce dă apa în clocot (nu se ridică la suprafață). Se scot la răcit pe o cârpă, iar rezultatul este un produs cauciucat (poți să dai cu ele de pământ). Se dizolvă în 6 - 8 ore.
Adunate de pe Net.

Repet, nu am testat pe baltă.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de jila pitis » 18 Apr 2010, 22:41

cine poate sa ma ajute ?pe flacoanele de csl aminoppc si aroma dozajul este trecut la nr de oua(ex.5ml la 4 oua)ptr bile solubile eu am nevoie de dozaj la 100g sau kg .cum sa fac transformarea?

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de cristea radu » 20 Apr 2010, 09:24

@jila
Simplu:
-pentru tari iti trebuie 8-10 oua la kg de mix la care pui x ml/ou
-la solubile iti trebuie (la kg de mix) cantitatea de ml rezultata din inmultirea la 8 sau 10.
Eu fac solubile din 500 ml lapte cu 500 ml apa la 3 kg de mix la care adaug partea lichida care se cuvine pt 30 oua.
PS:ca sa vedeti cat lapte de porumb va trebuie la kg de mix faceti intai tari si inainte de a, amesteca cu lichidele ouale batute le puneti intrun flacon transparent(eu folosesc cel de prajituri gradat al sotiei)si aceasi cantitate de lichid(50 cu 50)va trebuie la kg de mix.
Numai bine ;)

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de Costel Jambu » 22 Apr 2010, 07:53

Salut.Am facut si eu pentru prima data bile.Mi-am cumparat pana la urma de toate,de la mesele de rulat pana la arome.O gramada de bani,cel putin pentru mine.Dar cand am vazut cum au iesit,mi-a mai revenit sufletul la loc.Ma gandeam ca nu voi reusi.Acum,dupa ce se usuca,ma duc sa le testez.Am avut 2 probleme.Prima era ca nu nimeream dimensiunea corecta pentru capul pistolului,ba prea mare(imi crapau bilele pe masa),ba prea mica(bilele ieseau mai mult cilindrice).Pana la urma asta am rezolvat-o cu ajutorul unui prieten de nadejde,Cristea Radu(un om pe care te poti baza).Cea mai mare problema a fost,starea de voma si durerea de cap pe care le-am avut.Am inceput sa fac partea lichida,in bucatarie,intr-un spatiu inchis,neaerisit.Doamne,cum pot mirosi toate cele ce le-am pus in compozitie @-) .Am facut bile cu aroma de s&o(miroase groaznic)+capsuna si am mai pus si marine amino compound,care si asta iti ia nasul.Dar,una peste alta,m-am descurcat.Cam atat.Revin cu poze.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Retete BOILIES _INTRATI_

Mesaj de LUCKY » 22 Apr 2010, 08:39

Pana la urma ce reteta ai folosit ? in special mixul ?.... daca nu e secret !

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”