parere synex 65

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: parere synex 65

Mesaj de marian_popescu » 02 Feb 2010, 23:16

teoretic asta ar trebui sa faca. dar nu sunt de prea mare folos, mai eficient e sistemul de pe helicon si altele (bblc, tica scepter etc), ma refer la fusta aceea de plastic de sub tambur. mie mi s-a intamplat de mai multe ori sa imi scape firul sub tambur.
iar synex ca mulineta, mi se pare mai slaba calitativ decat surata ei mai batrana, oryx. m-am jucat zilele trecute cu un synex 65 in magazin iar rotorul este foarte prost echilibrat, mulineta are o oscilatie groaznica la fiecare rotatie. si nici rulajul nu e la fel de lin ca la oryx. alea chiar sunt mulinete beton, nu am ce le reprosa
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: parere synex 65

Mesaj de tonny » 02 Feb 2010, 23:28

ai dreptate in faza cu oryx vs synex mai bune cele vechi dupa parerea mea si in sarcina functioneaza mai bine decat cele noi,dar sa fim seriosi nici synexul nu este de aruncat fata de alte mulinete care se cred superioare doar din descrieri si in confruntare lasa de dorit

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere synex 65

Mesaj de gor965 » 03 Feb 2010, 00:16

Am 3 PL cu sitemul de periute din 2007...si nu stiu sa-mi fi intrat de 5 ori firul sub tambur...in functie de cum le foloseste cineva ,sistemul isi cam face treaba !
Diferenta in mers a lui Oryx fata de SYnex eu personal ,am pus-o pe seama raportului de recuperare diferit (la ce-am verificat eu era 5.1/1 Oryx si 4.5/1 Synex ) La viteze mai mari corpul rotor se echilibreaza mai bine pe ax !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: parere synex 65

Mesaj de chituctin » 03 Feb 2010, 00:32

Va multumesc pentru raspunsuri.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere synex 65

Mesaj de gor965 » 27 Mar 2010, 12:43

tonny scrie:...................Si cu ocazia asta il intreb pe George daca as putea cupla Okuma Synex 665 cea cu pinten cu Hkuyo mtx de 3,9/4lbs si o parere despre Okuma Synex 665 asa mai detaliata,oare merita achizitionata? :-/
Nu stiu daca ai o varianta mai buna decat Synex 65 pana in 200 ron...poate ca sunt si alte mulinete bune in banii astia ...eu insa n-am incercat sa aflu ! :D Consider mulinetele Okuma ca fiind cele care au cel mai bun raport pret calitate ! Synex65 e o mulineta de calitate medie ...nici nu te face de ras ,nici nu te da pe spate daca esti un tip pretentios . Arrow le da 2 ani garantie si zic eu ca n-ar trebui sa fie vre-o problema in aceasta perioada si inca alti cativa ani ,daca ai grija de ele . N-am desfacut un Synex sa vad exact ce are la interior ,ca din cate stiu eu nu are sistem wormshaft si totusi aseaza bine firul pe tambur !Acum cand vad ca cei de la Okuma bat moneda mai tare pe seria Distance , ma gandesc ca totusi n-au reusit sa astupe cu Synex ,gaura lasata de Oryx . Synex si Spector au ramas ultimele din generatia mulinetelor masive de la Okuma ...acum se promoveaza mai tare conceptul de mulineta mai usoara ,mai subtire si mai rezistenta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: parere synex 65

Mesaj de tonny » 28 Mar 2010, 20:28

Iti multumesc pt. raspuns George si o sa merg pe mana ta si a lui D. Mitranescu luand 3 sau 4 buc de Okuma Synex 665.Va multumesc si stima pt.voi =D>

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: parere synex 65

Mesaj de Gabriel » 28 Mar 2010, 20:52

Salutare.
Tonny daca tot vrei sa-ti Synex ia cel de 60 "maninca"mai putin fir decit 65 si diametrul tamburului ii acelasi numai nu au aceeeasi" adincime"....
Iar daca incercati sa umpleti cu ceva tamburu nu cred ca ii o ideee buna sa folositi sfoara de cinepa sau alte sfori din fibre naturale pot sa mucegaiasca cu timpu mai bine incercati sfoara de rafie...
Respecte!
Fir intins!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere synex 65

Mesaj de gor965 » 28 Mar 2010, 21:24

Gabriel scrie:Salutare.
Tonny daca tot vrei sa-ti Synex ia cel de 60 "maninca"mai putin fir decit 65 si diametrul tamburului ii acelasi numai nu au aceeeasi" adincime"....
Iar daca incercati sa umpleti cu ceva tamburu nu cred ca ii o ideee buna sa folositi sfoara de cinepa sau alte sfori din fibre naturale pot sa mucegaiasca cu timpu mai bine incercati sfoara de rafie...
Respecte!
Ai verificat personal ca nu este diferenta intre diametrul tamburului lui Synex 60 fata de Synex 65 ?
La buraj folositi doar fir vechi mono ...sfoara, de orice fel , va "aranja" urat de tot firul pe tambur ! Eventual , egalizati burajul din sfoara, cu banada izoliera !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: parere synex 65

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Mar 2010, 21:59

Gabriel scrie:Salutare.
Tonny daca tot vrei sa-ti Synex ia cel de 60 "maninca"mai putin fir decit 65 si diametrul tamburului ii acelasi numai nu au aceeeasi" adincime"....
Iar daca incercati sa umpleti cu ceva tamburu nu cred ca ii o ideee buna sa folositi sfoara de cinepa sau alte sfori din fibre naturale pot sa mucegaiasca cu timpu mai bine incercati sfoara de rafie...
Respecte!
Ce spui este valabil numai pentru mulinetele Okuma PL 65 si 60. Mulinetele sunt identice ,dar difera adancimea tamburului.

La Synex si Spector modelul de 60 este mai mic decat modelul de 65 (implicit tamburul ca diametru).

Pentru umplerea tamburului folositi cel mai bine un fir vechi sau unul ieftin.
Sfoara de rafie este buna numai in situatia in care este foarte subtire. Altfel firul nu se aseaza bine printre striurile unei sfori groase. ---<><

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere synex 65

Mesaj de gor965 » 28 Mar 2010, 22:27

Toata seria BigPit de la Okuma : Logitude ,Latitude ,Sonic ,Kalibra ,BlueHawk ,Oryx ,Axeon ,Zexon,Synex,Spector , au marimea 60 cu tambur de 60 mm si marimile 65 si 90(varianta surf) cu tambur de 80 mm in diametru !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Mar 2010, 22:30

Gabriel scrie:Salutare
Sistemul baitruner merge la orice mulineta care nu are acest sistem??
Mersi!
In mare parte da.
La majoritatea sistemelor de franare exista un arc . Acesta trebuie schimbat cu o piesa similara rigida. Astfel plaja de reglare a franei se micsoreaza foarte mult ...de obicei in limita a 180 -360 grade. In felul acesta dupa aruncare nu mai esti nevoit sa rotesti de multe ori frana pana obtii tensiunea dorita.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de raduionescu45 » 29 Mar 2010, 16:08

se poate face chestia asta doar ca sa imbunatatesti frana? eu am pl 865 si trebuie sa cam invart de rotita pana sa se modifice rezistenta opusa.
o schema sau o poza se poate va rog?
multumesc!

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de tonny » 29 Mar 2010, 19:59

Dan Mitranescu scrie:
Gabriel scrie:Salutare
Sistemul baitruner merge la orice mulineta care nu are acest sistem??
Mersi!
In mare parte da.
La majoritatea sistemelor de franare exista un arc . Acesta trebuie schimbat cu o piesa similara rigida. Astfel plaja de reglare a franei se micsoreaza foarte mult ...de obicei in limita a 180 -360 grade. In felul acesta dupa aruncare nu mai esti nevoit sa rotesti de multe ori frana pana obtii tensiunea dorita.
Adica putem pune in loc de acel arculet o bucata de metal sau teflon exact marimea si forma acelui arc,deoarece din cate am observat eu dupa ce am scos arculetul unei mulinete frana lucra mult mai rapid fara el.Oare daca nu mai pun nimik in locul arculetului nu este de ajuns,daca as pune o piesa rigida ar fii si mai bine? :-/ Stima

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere synex 65

Mesaj de Tavi2 » 29 Mar 2010, 20:33

Vezi aici ca se poate!




Octavian

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: parere synex 65

Mesaj de tonny » 29 Mar 2010, 21:08

Astea le-am vazut si eu cu mult timp in urma prietene,dar eu voiam sa zic daca este si mai bun sistemul cu inlocuirea arcului cu alta piesa similara dar rigida,nu cu inlaturarea arcului si doar atat,cred ca ma intelegi ce vreau sa spun.Vreau sa stiu daca metoda spusa de Dan Mitranescu este si mai buna ca aceasta :-??

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”