Nada de primavara

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Nada de primavara

Mesaj de Carphunting » 19 Ian 2010, 21:11

Multam fain de raspuns.Sunt bun de cinste.

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Nada de primavara

Mesaj de cossty » 20 Ian 2010, 12:22

cu placere

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Nada de primavara

Mesaj de craparulsef » 16 Feb 2010, 17:38

Cossty ...sa stii ca in general ai fost sfatuit bine. Daca faci o medie fata de ce anume ti s-a propus fie ele scumpe sau mai putin nadele sunt in general bune. Fie ca le cumperi de la BigFish fie de la Obor sa retii un lucru - crapul e omnivor!!! - Ce ar trebui sa stii cu adevarat - si ai nevoie de multe iesiri - e simplul fapt de a localiza la momentul respectiv zona unde-si face veacul bostanosul...in rest nimeni dar absolut nimeni nu a gasit si nu va descoperi nada ideala. Crapul prin firea lui este un gurmand, dar ce-i place azi poate nu-i va place maine...in consecinta hraneste-l functie de anotimp (apetit)...incearca chiar si resturile de la bucatarie amestecate de exemplu cu balega de cal...nu exagerez cu nimic. Daca pescuiesti in cautarea crapului salbatic sa stii sigur ca asta nu a mancat la viata lui, neaparat peletele sau bilele de la nu stiu ce firma britanica...pe Dunare crapul de mic mananca si el o scoica o rama o radacina, o garaunta scapata din hambarul unei nave, ceva amestecat de pe la o scurgere, canalizare. In concluzie e un porc cu solzi si cam atat. Restul e reclama! Daca nu ma crezi atunci cand vei pescui pe Dunare sau in Delta incearca macar la o lanseta sa pui in carlig tot ce altii nu ar pune...Si dupa aceia cauta-ma si mai vorbim. In rest stress in fire!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Nada de primavara

Mesaj de cossty » 17 Feb 2010, 01:19

craparulsef scrie:Cossty ...sa stii ca in general ai fost sfatuit bine. Daca faci o medie fata de ce anume ti s-a propus fie ele scumpe sau mai putin nadele sunt in general bune. Fie ca le cumperi de la BigFish fie de la Obor sa retii un lucru - crapul e omnivor!!! - Ce ar trebui sa stii cu adevarat - si ai nevoie de multe iesiri - e simplul fapt de a localiza la momentul respectiv zona unde-si face veacul bostanosul...in rest nimeni dar absolut nimeni nu a gasit si nu va descoperi nada ideala. Crapul prin firea lui este un gurmand, dar ce-i place azi poate nu-i va place maine...in consecinta hraneste-l functie de anotimp (apetit)...incearca chiar si resturile de la bucatarie amestecate de exemplu cu balega de cal...nu exagerez cu nimic. Daca pescuiesti in cautarea crapului salbatic sa stii sigur ca asta nu a mancat la viata lui, neaparat peletele sau bilele de la nu stiu ce firma britanica...pe Dunare crapul de mic mananca si el o scoica o rama o radacina, o garaunta scapata din hambarul unei nave, ceva amestecat de pe la o scurgere, canalizare. In concluzie e un porc cu solzi si cam atat. Restul e reclama! Daca nu ma crezi atunci cand vei pescui pe Dunare sau in Delta incearca macar la o lanseta sa pui in carlig tot ce altii nu ar pune...Si dupa aceia cauta-ma si mai vorbim. In rest stress in fire!!!

Aici ai mare dreptate mai ales pentru Dunare.
Din nefericire nu dispun de finante si timp (2 copilasi, fata de 2 ani si baietelul de 3 luni :x ) sa fac atatea iesiri la pescuit pe cate imi doresc sa pot sa testez nadele si momelile pe care le am in cap.
Da caut crapul salbatic sau macar baltile mai putin batute, si stiu vreo cateva in jurul Ploiestiului, pentru ca acolo pot face o partida de 12 ore linistit, pot sa ma bucur si de iesirea in natura si de pestii pe care ii prind.
Referitor la Dunare. Aici nu cred ca ai ce sa cauti cu boilesuri sau nade de la cine stie ce firme scumpe (sper sa nu intru in vreo polemica, dar asta e parerea mea). Pentru crap, porumb, mamaliga, rama serpeasca si eventual ceva arome sa il atraga atat. In rest sunt banii cheltuiti degeaba. Eu fac cam 2 maxim 3 iesiri pe an la Dunare si singurul lucru care il iau la mine (ca nada si momeala) este un sac de porumb si o galeata de malai pentru mamaliga. La Daeni, acum cativa ani, cand inca mai puteai merge linistit acolo, am vazut la lipoveni cum prindeau crap mare la mamaliga cu tarate si ca lanseta aveau un par cu 2 cuie la "maner" unde puneau direct rola de fir cu un cui bagat in ea in loc de manivela si la varf cu un ochi facut din sarma. Si prindeau nu se jucau, iar noi (8 insi) cu mamaligi aromate cu malai cernut si altele stateam si ne uitam la bambine. Din pacate de vreo 2-3 ani tot caut locuri linistite, locuri unde sa nu intrii in apa cu frica ca te curentezi, locuri unde sa poti sta linistit seara ca nu iti dispar sculele. Dar astea sunt vise. Nu cred ca mai exista asa ceva.
Anul trecut am fost la Balteni. Frumos loc dar misunai baietii pe acolo ca masinile pe autostrada. Noroc ca eram tot asa vreo 8 insi si unul dintre noi era si vanator.... Intr-o seara au dat cu curent pe langa noi de se auzea din masina bazaitul tranformatorului.

Acum sa revenim cu picioarele pe pamant.
Ce ai zis cu balega de cal, e f. adevarat. La Butimanu acum cativa ani, o nada buna era porumbul amestecat cu gainat de pasare.
La o alta balta , imi scapa numele acum, nada preferata era porumbul si graul amestecat cu drojdie de bere.
De regula pe baltile unde ma duc prima data, incerc sa caut unde depoziteaza "mancarea" pestilor sau unde o incarca in barci si le da sa manance si iau si eu ceva de acolo si amestec cu nada mea.
Acum am o balta (descoperita anul trecut), pe care vreau sa o bat regulat anul acesta si sa incerc diverse nade si momeli. Balta are f. mult ten si ce am observat anul trecut este ca, primavara se prinde bine la porumb un pic acrit si la stuf ... (am asistat la o faza de nu mi-a venit sa cred un ten, l-am estimat la aproape 9 kg, a rupt la 2 metrii de mine un bat de stuf gros cat degetul mare, si a plecat cu el in larg).
Am pregatit niste boilesuri din mamaliga folosind exact ce ai spus tu .. resturi de la bucatarie.
O sa mai pregatesc si alte nade si momeli sa le incerc.
O sa va tin la curent.

Noapte buna si fire intinse!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Nada de primavara

Mesaj de craparulsef » 18 Feb 2010, 00:08

Cossty ...multumesc pentru urari, sa stii ca in general stau mai mult pe topicul Delta Dunarii...pentru ca e mai aproape de sufletul meu! Daca ai timp citeste primele sub topicuri cele mai actualizate si cred ca te va interesa. In rest numai de bine si stress in fire!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: Nada de primavara

Mesaj de dobrin marius » 28 Mar 2010, 09:54

va salut. e primavara deci .... sunt din constanta si as dori sa va intreb dak si pe balti particulare e valabila mameala pentru ten cunosc o balta cu foarte mult ten [bucati de 10 kg fregvente]si as dori sa incerc in aceasta primavara poate dupa pasti :"> si cum zice craparul sef stresss in fire :)) :)) :))

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: Nada de primavara

Mesaj de mausse26 » 28 Mar 2010, 10:12

,,Mameala,, nu dar momeala pentru ten da.Fir intins =)) =)) =))

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Nada de primavara

Mesaj de cossty » 28 Mar 2010, 20:59

Daca a inceput sa manance poti folosi.

Eu am fost in week-end-ul asta pe balta mea preferata si nici tenul nici romanescul nu a inceput inca. Am fost 8 pescari (prieteni toti) 32 lansete in apa si rezultatele totale au fost 3 salai luati la bucatura, 15 kg de caras ca palma si 1 romanesc luat la bucatura de carasel :!: :!: :!: :O (dadea persoana respectiva dupa salau).
Apa a fost f. rece si crescuta (probabil din cauza asta nu a mers deloc crapul), iar stuful nu a inverzit inca.
Peste vreo luna mai incercam.

Fire intinse la toata lumea si kk in traista!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”