Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de misu_sipanu » 30 Mar 2010, 08:56

Da,la obleti =)) =)) o iesire la Venus la ,,strandul cu ciortani,,si cam atit,a si multi mici la gratar =P~

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de Amos » 07 Apr 2010, 11:36

A fost careva anul ăsta la Histria? Anul trecut se prindea f. mult oblete la viermuși. Se prindea foarte bine caras, roșioară, ciortan și șalău. Într-o partidă de 10 ore (05.00 - 15.00) am luat 17 kg de oblete la două fixe de 4 m, în contextul în care am eliberat f. mult mărunțiș.O nebunie, nu ai timp să bei o gură de apă. Am fost cu un prieten care nu a putut să fumeze o țigare toată ziua, iar după experiența trăită s-a lăudat două săptămâni.
Cel mai bine se prindea pe canalele din fosta incintă privată a lui Năstase și Iacubov, situată la 3 km de cetatea Histria. Chiar dacă aveai permis, trebuia să achiți o taxă de șmecher de 15 lei pentru avea acces în zonă.

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de dobrin marius » 01 Iun 2010, 20:01

pacat k am vazut cam tz postarea ta amos si eu am fost anul asta la istria dar in primavara cd inca apele erau crescute si nu am luat nik si am mai fost dupa doua saptamani si am luat bine rosioara la fixa si viermusi in rest nik notabil

Avatar utilizator
MariusB
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Aug 2010, 16:37
Localitate: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de MariusB » 02 Aug 2010, 16:40

Va salut. Ceva vesti proaspete despre Conacu? As vrea sa fac o iesire sambata ca la Limanu mi-au scos hotii astia sufletu cu atata scumpete de taxa ~x( .

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 16:47

De ce? Cat e taxa la Limanu? Si ce peste se prinde?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
MariusB
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Aug 2010, 16:37
Localitate: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de MariusB » 02 Aug 2010, 16:56

Taxa este 100 ron/24h dar . Se prinde caras, ciortan, fitofag dar numai puet si asta pentru ca l-au omorat cu plasele.Am luat la ultima partida 13 kg de ciortan (eliberat) dar nici unu peste 1,5 kg. Asa ca este plictisitor. Se pot lua 5kg de peste acasa. Pana acum o luna paznicii erau intelegatori si ne uneam 2 insi la un bilet(in limita a 5 lansete) dar acum nu mai vor.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 17:00

cam mare taxa pentru ce ofera...intr-adevar :-q
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 11:35

Pe 6 august am fost pe Corbu mare. O experiență de neuitat. Am prins ciortan sub chil cam vreo 30 de bucăți, eliberat în totalitate, doi ciortani la cca 2 kg, 3 carași la kil și marea captură, un crap de 8,500 kg (am avut cinci martori la dril). Am avut trei lansete dar nu am făcut față și am scos una. O trăsătură la 2-3 minute.
Singurul lucru care m-a deranjat enorm a fost prezența permanentă a angajaților firmei RIG, în spatele meu. Verifică inclusiv juvelnicul, însă pentru o partidă de o zi în sistem C&R, este OK.
Taxa 40 RON. Mănâncă bine la pătrățică de mămăligă (făcută la microunde), pe fir și porumb dulce de la conservă, tot pe fir.
Nada folosită: un pachet de nadă BENZAR cu miere și o cutie de porumb dulce amestecat în nadă.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de pharaoh » 11 Aug 2010, 11:51

Unde ai pescuit? Pe digul ce desparte balta mare de cea mica?
Acolo daca ai ghinionul sa prinzi o zi cu vant dinspre mare (si asta se inampla cam des) ti-ai cam stricat ziua.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 13:08

Am trecut digul și am făcut stânga spre carieră cca 300 m. Nașpa este că zona este destul de înclinată și nu prea găsești loc să-ți montezi sculele. Vântul a bătut ușor din față, deci a fost perfect. M-am chinut foarte mult să montez o umbrelă, respectiv am făcut o grămadă de pietre și am băgat umbrela între ele. Soarele este de chin. Am avut 4 sticle de apă minerală la 2 l și am băut-o pe toată. Fără ladă frigorifică nu faci față.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de pharaoh » 11 Aug 2010, 13:20

Am inteles. Eu ma refeream la dig-ul dintre Corbu Mare si Corbu 3. La care se ajunge daca intri pe la ei prin curte. Ultimele dati cand am fost la balta mica cei de pe Corbu Mare au renuntat in jurul pranzului din cauza vantului puternic. Intr-adevar, era distractie mare pe ei cu ciortanica. Un nene nu s-a abtinut pana n-a pus-o de un gratar la fata locului :)) . Dar sa stii ca o singura data au trecut baietii de la paza pe-acolo si n-am vazut sa se fi luat de el. Felicitari pentru captura ;)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 13:27

Încă ceva. Nu am folosit montură clasică pentru crap pentru că nu a dat rezultate. Am folosit o montură pentru caras, cu două ace și un momitor culisant pe linie. Aste am și urmărit, carasul. Știam că ciortanul este mic însă a mușcat la greu. Am încercat și la fixă dar am renunțat repede, m-a omorât guvidele. Mușca guvidele și la bob de porumb.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de pharaoh » 11 Aug 2010, 13:37

Deci taxa este de 40 RON in sistem C&R ? Nu se retine nimic?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 13:43

Poți să iei carași și cirtani între 1 - 3 kg. Sub 1 kg și peste 3 kg ciortanul se eliberează. Nu m-am interesat de limită, posibil între 5-10 kg.

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de dobrin marius » 01 Sep 2010, 20:12

va salut baieti .si eu sunt din navodari si am fost si eu la corbu mare ,eu am fost pe partea cu soseaua deci ,la capatu canaletului si o data am dat banii la ora 8 dimineata si la 8,30 ma chemat la munca deci am dat bani degeaba [ma rog am sperat k ma intorc]si de ciuda m-am dus si duminica cand manca ca dracu ciortanica dar mai frumoasa 800-1kg si in total am avut 18 kg si pasnicii nu mi-au zis nimic

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”