FLOAREA POPESTIULUI

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

FLOAREA POPESTIULUI

Mesaj de florentiniuga » 03 Apr 2010, 00:20

Am descoperit impreuna cu prietenii mei Catalin (Piticu) Duta si Vasile (Baboieru) Ivan, in marginea Bucurestiului, o balta superba, recent amenajata. Se numeste Floarea Popestiului si este situata, asa cum ii spune si numele, in Popesti, la 2 km de primarie (de la statuie in stanga).
Pe 31 martie am plecat inarmati doar cu cate un match sa vedem ce se poate prinde. Desi vant si cateva rafale de ploaie care ne sugerau sa stam acasa ca ne zboara firele, nu ne-am lasat si am gasit o balta amenajata ingrijit, cu maluri uniforme, bine terasate, care ne-a redat pofta de pescuit. Am aruncat plutele in apa si ne-am apucat de preparat nada. Dupa numai cateva minute insa, mi-a plecat pluta si Vasile a inceput un drill de saftea pentru varga mea si dupa lupta de rigoare, a depus pe saltea o frumusete de mustacios in varsta de vreo 5kg. :D
De emotie nu am apucat nici macar sa-i fac o poza dar l-am facut vedeta tv. Au urmat inca unul la varga lui Vasile si la o lanseta mica, telescopica, imprumutata de la paznic. Intaratat de salonta de la lanseta, Piticu s-a suit in masina si a dat o fuga pana acasa dupa lansete. Dus-intors, cu oprire pentru o tava cu mici si aglomeratia cauzata de reparatiile de la iesirea din Bucuresti, a facut 50 minute (asta ca sa vedeti cat e de aproape).
A aruncat lansetele si nu a durat mai mult de jumatate de ora pana a inceput dansul. Partida s-a terminat apoteotic, pe o vreme superba cu apus de soare, cu toti trei in drill. Ei cu lansetele, eu cu varga de sheffield si... din nou la mine cel mai mare. La plecare Piticu a mai ciugulit unul la telescopica mica, doar asa... sa nu o scoata goala din apa. :)

Cateva din capturi au fost "telefonate" :
31032010.jpg
31032010_001.jpg
31032010_003.jpg
31032010_005.jpg
Deschiderea baltii se va face dupa sarbatori, intr-o sambata, probabil pe 17 aprilie si o voi anunta aici. Cei care vor fi prezenti vor putea lua parte la un concurs cu premii pe care de asemenea il vom stabili si anunta tot aici.
Pana atunci se va mai face cel putin inca o populare cu crapi mari. Oricum, cel mai mic pe care l-am prins avea 2kg. In balta exista la momentul acesta numai crap si cativa carasi mari. Se prinde bine atat la varga cat si la lanseta. Regulamentul va permite pescuitul cu 3 lansete si o undita cu care poate pescui si insotitorul(area). Se poate face un pic-nic, gratar, etc dar fara a deranja ceilalti pescari. Alte detalii aici
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Ion Mironov » 03 Apr 2010, 01:04

frumos...cred ca daca va popula dupa cum zice la dimensiunea care o are va fi o balta gen doripesco.....la mai mare.....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 03 Apr 2010, 18:16

Am intrat de curiozitate pe site-ul amenajarii piscicole Floarea Popestiului in urma reportajului facut de Florentin,senzationala balta frumoasa cum nu sunt foarte multe insa sa ceri 150 ron pe 12 ore ptr a lua acasa 5 kg sau sa dai 75 ron ptr C&R totusi este prea mult.Hai ca poate 75 ron ptr C&R poate este ok insa daca vrea omul sa ia 5 kg acasa, este mult prea mult.Nu spun ca as dori sa iau insa sunt pescari care doresc acest lucru.Totusi suntem intr-o perioada de criza insa domnii administratori de lacuri nu observa acest lucru sau nu vor.Nu contest ca s-au bagat gramezi de bani sa se amenajeze insa totusi nu este de bun simt taxa.
Este o parere personala si nu trebuie sa fiu condamnat ptr asa ceva mai ales ca nu am facut asemanari cu alte balti ptr a influenta intr-un mod negativ ,pescarii care vor dori sa mearga acolo.
In rest toate cele bune si multe salutari ptr cel sau cei care au amenajat balta.Este foarte frumoasa.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de cornel » 05 Apr 2010, 13:56

Razvan Garcea .......daca patronul ar micsora taxa de 150 ron si ar mari cantitatea de peste retinut , eu zic ca acesta balta va dispare la fel de repede cum a si aparut..............eu sper la cel putin cate o balta genul Popestiului sa apara in mai toate judetele si sa se schimbe putin mentalitatea pescarilor de a pleca acasa cu cantitati mari de peste..............sa nu sa inteleaga ca personal taxa de 150 ron mi se pare mica e mare dar are si peste iar pt a pleca cu peste trbuie sa platesti , 75 ron e ok, o sa merg sa pescuiesc in sistem C&R ......iar peste o sa cumpar din piata :))

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 05 Apr 2010, 15:52

cornel scrie:Razvan Garcea .......daca patronul ar micsora taxa de 150 ron si ar mari cantitatea de peste retinut , eu zic ca acesta balta va dispare la fel de repede cum a si aparut..............eu sper la cel putin cate o balta genul Popestiului sa apara in mai toate judetele si sa se schimbe putin mentalitatea pescarilor de a pleca acasa cu cantitati mari de peste..............sa nu sa inteleaga ca personal taxa de 150 ron mi se pare mica e mare dar are si peste iar pt a pleca cu peste trbuie sa platesti , 75 ron e ok, o sa merg sa pescuiesc in sistem C&R ......iar peste o sa cumpar din piata :))
Eu nu am spus ca este prea mica ,cantitatea de 5 kg ,nu o sa gasiti asa ceva in postarea mea.Eu spun ca este mult prea mare pretul de 150 ron ptr placerea unui pescar de a pleca acasa cu peste.Si daca tot facem o discutie in care nu doream sa fac comparatie cu absolut nici o balta ,uite ca ma razgandesc si in sprijinul afirmatiilor mele vin cu 2 exemple mai mult decat edificatoare.
MV 2 care nu mai are nevoie de absolut nici o prezentare =100 ron si pleci cu 5 kg
Balta Maia =50 ron si pleci cu 5 kg.
Ma lamuriti si pe mine in ce consta diferenta de 100 respectiv 50 ron?
Va spun eu de unde,patronii de balti s-au convins ca 90% din pescari sunt oameni cu dare de mana si isi permit sa arunce cu bani in stanga si in dreapta pe o partida.In realitate este total invers.
Va rog sa faceti si dumneavoastra o socoteala avand in vedere ca tona de ciortan intre 1,5 si 3 kg este undeva la 12500 ron.
O tona de peste in situatia in care fiecare platitor ia cate 5 kg acasa rezulta ca vor fi 200 platitori ,corect?
Ori 200 platitori x 150 ron =30.000 roni.....deci un profit de 17.500 ron din care scazi cheltuielile aferente.
Daca ne dorim sa avem balti bune si la care sa ne ducem de placere si sa asteptam sa vina data viitoare sa revenim asa trebuie sa se gandeasca si patronii de balti cum sa ne faca sa revenim.
Ei in schimb nu stiu altceva decat sa profite de pe urma noastra si de pe urma microbului si dependentei noastre fata de pescuit.
Sper ca v-am lamurit intr-o oarecare masura cum si ce si ma voi repeta la fel ca si in prima postare:ca balta este superba si una din cele mai frumoase balti artificiale vazuta de mine.
Cu stima Ravan Garcea
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de cornel » 05 Apr 2010, 16:52

ma vad nevoit sa intervin dinou............eu am zis ca daca ar micsora taxa si ar mari cantitatea de peste sar retine mai multi pesti si zic asta referinduma car veni mai multi pescari si cantitatea retinuta se va mari................exemplele tale sunt bune nu zic nu dar balta asta inca nu are iarba multa crescuta , stuf nam vazut deloc si oare crapi din acesta balta [ acvariu ] au destula hrana ca pe baltile mentionate de tine..............eu ma refer ca acum pesti cred ca vor manca la absolut orce e parerea mea............pe mine ma intereseaza daca ma duc pe un capodrom sa fie peste in general crap si eliberandul poate veni alt pescar si sa prinda acel peste dupa un timp cu ceva gm/kg mai mult.................un pescar se duce la pescuit pentru relaxare , daca prinde bine daca nu asta e , nu pt acele xyz kg cu care sa vina acasa .................stima

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de florentiniuga » 05 Apr 2010, 17:32

O tona = 200 pescari... hm, ce sa zic?! Ideea e ca e destul de putin peste sub 3kg deocamdata si cele 3-4 tone s-ar rade in doua-trei saptamani in conditiile in care intra 80-100 de pescari pe balta. Chiar si o luna daca ar dura, cine poate repopula in fiecare luna balta? Pe de alta parte, tineti cont ca este situata la 15 minute de km 0 si Bucurestiul are foarte multi pescari dornici de C&R la doi pasi de casa, in conditii de pic-nic familial, stiind ca nu se duc sa se uite lung la apa. Eu cred ca nici nu se va prea pescui cu retinere si am sa-i sugerez admin. sa aibe prioritate pe balta pescarii in sistem C&R. Poate era mai bine daca o facea exclusiv in acest sistem si mai scadea putin taxa, sa zicem la 50 lei/12h si 80lei/24h. Ce ziceti?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 05 Apr 2010, 19:34

florentiniuga scrie:O tona = 200 pescari... hm, ce sa zic?! Ideea e ca e destul de putin peste sub 3kg deocamdata si cele 3-4 tone s-ar rade in doua-trei saptamani in conditiile in care intra 80-100 de pescari pe balta. Chiar si o luna daca ar dura, cine poate repopula in fiecare luna balta? Pe de alta parte, tineti cont ca este situata la 15 minute de km 0 si Bucurestiul are foarte multi pescari dornici de C&R la doi pasi de casa, in conditii de pic-nic familial, stiind ca nu se duc sa se uite lung la apa. Eu cred ca nici nu se va prea pescui cu retinere si am sa-i sugerez admin. sa aibe prioritate pe balta pescarii in sistem C&R. Poate era mai bine daca o facea exclusiv in acest sistem si mai scadea putin taxa, sa zicem la 50 lei/12h si 80lei/24h. Ce ziceti?
Exemplul dat de mine este cat se poate de realist si este dat tocmai pe baza unor informatii corecte luate de la un patron de balta.
Eu nu am spus Florentin ca este neaparat ca toti cei care vin acolo la pescuit trebuie sa si retina deci sa plateasca 150.Iar ca sa populezi in fiecare luna nu este greu atat timp cat dispui de banii necesari.Referitor la ultima propozitie Florentin,ai mare dreptate si sa sti ca mult mai multi pescari ar veni la tarifele mentionate de tine si nici pestele din balta nu mai pleaca.Eu nu inteleg sa fac afaceri si sa intru pe piata cu tarife mult mai mari decat la alte balti consacrate.
Sa o faca 50 ron 12/h si ai sa vezi ca altfel vor sta lucrurile.
Dar tu sti deja treburile astea mult mai bine decat mine ;)
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
vatasoiu
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2009, 19:19
Localitate: Bucuresti

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de vatasoiu » 05 Apr 2010, 20:12

HRISTOS A INVIAT
......ce sa zic ,super balta ca marime dar taxa e foarte mare si cantitatea de peste foarte mica,poate administratorul balti o sa schimbe regulile....................



fir intins tuturor pescarilor si pescaritelor



P.S Are cineva un numar de tel.de la Ghiroiu 2 ???

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Ion Mironov » 05 Apr 2010, 20:20

florentiniuga scrie:. Eu cred ca nici nu se va prea pescui cu retinere si am sa-i sugerez admin. sa aibe prioritate pe balta pescarii in sistem C&R. Poate era mai bine daca o facea exclusiv in acest sistem si mai scadea putin taxa, sa zicem la 50 lei/12h si 80lei/24h. Ce ziceti?

asa ar fi super....dar acum in fuctie si de patron....multi nu vor decat sa ruleze banu si nu ii intereseaza de placerile pescarului...oricum scump pt 5 kg ca sa nu mai vb ca la moara e 60 ron si este o balta consacrata....poate se mai gandeste la taxa :-w
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 05 Apr 2010, 20:41

Ma bucur ca mesajul meu are efectul scontat si poate in acest fel domnul administrator al baltii se va gandi un pic mai bine si va micsora tarifele practicate.
Este pacat ca o amenajare asa frumoasa sa nu aibe decat clienti si din randul pescarilor cu bugete mai reduse.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 05 Apr 2010, 20:51

cornel scrie:ma vad nevoit sa intervin dinou............eu am zis ca daca ar micsora taxa si ar mari cantitatea de peste sar retine mai multi pesti si zic asta referinduma car veni mai multi pescari si cantitatea retinuta se va mari................exemplele tale sunt bune nu zic nu dar balta asta inca nu are iarba multa crescuta , stuf nam vazut deloc si oare crapi din acesta balta [ acvariu ] au destula hrana ca pe baltile mentionate de tine..............eu ma refer ca acum pesti cred ca vor manca la absolut orce e parerea mea............pe mine ma intereseaza daca ma duc pe un capodrom sa fie peste in general crap si eliberandul poate veni alt pescar si sa prinda acel peste dupa un timp cu ceva gm/kg mai mult.................un pescar se duce la pescuit pentru relaxare , daca prinde bine daca nu asta e , nu pt acele xyz kg cu care sa vina acasa .................stima
Cornele tata eu nu am mentionat absolut nimic de cantitatea de peste permisa ptr retinere.Eu sunt pescar exclusiv de C&R si nu ma intereseaza acest aspect cu retinutul pestelui insa am subliniat faptul ca daca ar dori o echipa de doi pescari sa faca o partida ,se aduna 300 ron plus motorina ,nada,bautura,mancare.Asa ajungem la cel putin 500 ron pe o partida si cand ne gandim ca suna mult mai frumos 400 in loc de 500 roni,ecuatia pare a fi rezolvata.Nu vorbim de pescarii de C&R care de cei 50 ron ramasi au nada asigurata si aici ma gandesc la ce pun pe naditor si la carlig.Repet la sfarsit ca aceste socoteli sunt facute pe echipa de doi pescari fiecare cu arsenalul lui ,normal.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de cornel » 05 Apr 2010, 22:50

Razvan Garcea fiecare pescar e liber sa-si aleaga balta pe care vrea sa pescuiasca, dacaasi permite bine daca nu nu se duce si gasesti alta ............. eu merg la foarte putine partide de pescuit pe an si cand merg vreu sa stiu macar ca balta are potential...................poate sa faca si 500 ron cu retinere de 6 kg pe mine unu nu ma intereseaza , atat timp cat taxa de C&R e cat deact acceptabila .............pt mine e subiect inchis , nu cunosc balta nu stiu unde vine nu vreu sa credada careva ca fac propaganda dar cred ca ideia lui Florentin Iuga e cea mai buna ..............balta pt C&R

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Amstel » 05 Apr 2010, 22:59

Razvan Garcea scrie:... dai 75 ron ptr C&R ..
adica 18 euro / zi , iar aici este acum 32.50 euro / AN, pentru toate lacurile, raurile, canalele, marin,... >:D<... Long Live The Queen <:-P

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de cornel » 05 Apr 2010, 23:08

pe mine ma deranjaza doar un aspect . [-x [-x ........nu vad pe cineva care poateaza ca vine pe balta sa retina !!!!! sil deranjaza taxa ca e enorm de mare . :-?? :-?? tot mari iubitori de C&R ai deranjaza ca ramane pestele in balta . =P~ =P~ =P~ =P~ .........


multa stima la toti si indiferent ce se va mai posta no sa mai postez nimic................ :-h :-h :-h :-h :-h :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”