FLOAREA POPESTIULUI

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de florentiniuga » 06 Apr 2010, 11:20

@Amsterdamer
Inca mai compari Romania cu cele mai avansate tari europene? Am crezut ca voi, cei plecati din tara, ati inteles deja, dupa atatea zeci de topicuri pe tema asta, ca nu exista termeni de comparatie, in special tu Sorin, care locuiesti intr-o tara unde din 100 in 100 metri ai cate-un canal.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
booghy28
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 04 Mai 2009, 12:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de booghy28 » 06 Apr 2010, 13:36

florentiniuga scrie:. Eu cred ca nici nu se va prea pescui cu retinere si am sa-i sugerez admin. sa aibe prioritate pe balta pescarii in sistem C&R. Poate era mai bine daca o facea exclusiv in acest sistem si mai scadea putin taxa, sa zicem la 50 lei/12h si 80lei/24h. Ce ziceti?
Cum zice si domnul florentin, taxa de 50 lei/12h si 80lei/24h, este mai accesibila pentru C&R, iaras ce ma mai deranjaza , este taxa de agrement, daca vreau sa vin cu familia ce sare peste 2 persoane tre sa cotizezi..... [-x , din punctul meu de vedere la taxa si conditile de acum ....cam slabut pescari pe balta.

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de LARY » 06 Apr 2010, 17:02

75 de lei :-? nu e mult pentru cei din bucuresti, daca e o balta buna se merita.
Se compenseaza cu benzina, nu mai rupi masina nu mai te stresezi 50-100km pina la balta.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Ion Mironov » 06 Apr 2010, 18:31

LARY scrie:75 de lei :-? nu e mult pentru cei din bucuresti, daca e o balta buna se merita.
Se compenseaza cu benzina, nu mai rupi masina nu mai te stresezi 50-100km pina la balta.
aste e atuul pe care probabil se bazeaza.....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Apr 2010, 20:13

Mi se pare cam scump daca comparam(in orice sistem doriti c&r sau retinerea pestelui) acesta balta cu MV2,Cercani,Chiroiu .............asa ca poate patronul baltii se mai gandeste la taxa,nu mai zic ca aceste balti sunt deja cosacrate si au niste taxe decente.

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de besliu » 06 Apr 2010, 20:19

vrem o taxa mai mica in sistem c&R !! poate se mai gandeste patronul sa mai micsoreze taxa ! ar fi bine !! fire intinse !!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Coleman » 06 Apr 2010, 22:20

Desi sunt ''pentru'' cei care investesc in balti mi se pare mult prea exagerata taxa de pe aceasta balta.Nu poti cere 75 ron c&r pe o balta ''no name'' in care nu sti ce peste ai chiar daca aceasta ar fi si langa casa mea.
Cand o balta care a ''dovedit'' ca are peste mult si mare cere 60 ron c&r, am luat acest exemplu desi nu agreez deloc conducerea acelei balti, tu nu poti cere pe o balta care inca nu a ''dovedit'' nimic ,mai mult decat pe altele.Dar fiecare e liber sa faca cum crede numai ca trebuie sa studiezi si piata daca vrei sa fi un competitor bun in acest domeniu.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Amstel » 07 Apr 2010, 00:52

florentiniuga scrie:@Amsterdamer
Inca mai compari Romania cu cele mai avansate tari europene? Am crezut ca voi, cei plecati din tara, ati inteles deja, dupa atatea zeci de topicuri pe tema asta, ca nu exista termeni de comparatie, in special tu Sorin, care locuiesti intr-o tara unde din 100 in 100 metri ai cate-un canal.
Era o constatare, nu o comparatie...tocmai constatam cat de bine o duc romanii :D... probabil au un salariu minim de vreo 1.100 euro...

ps:Eu am mai spus-o de cateva ori: cererea regleaza pretul. Daca omul o sa aiba balta plina la 75 de roni/12 ore C&R, atunci n-o sa reduca pretul, daca nu o sa aiba clienti destui o sa-l scada...simplu, nu?

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de timer » 07 Apr 2010, 13:40

"...probabil au un salariu minim de vreo 1.100 euro..." Eheeee,mai cata...!Baga regula de trei simplu si afli...Apropos,pe Kalverstaat ,te lasa cu bicicleta?Ca-mi scartzaie pinionu' fatza...si mi-e ca -ncurc circulatia p-acolo...

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Amstel » 07 Apr 2010, 14:39

timer scrie:"...probabil au un salariu minim de vreo 1.100 euro..." Eheeee,mai cata...!Baga regula de trei simplu si afli...Apropos,pe Kalverstaat ,te lasa cu bicicleta?Ca-mi scartzaie pinionu' fatza...si mi-e ca -ncurc circulatia p-acolo...
Da, romanii parca il au 1100 euro si olandezii 200... :D

off topic: probabil vrei sa spui KalverstRaat, strada pe care e interzis cu tzoaclele, la fel ca si in Dam Square si Nieuwendijk. Mai incearca, poate o sa ma prinzi la cotitura... :)

Avatar utilizator
iahim
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Apr 2010, 11:42

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de iahim » 08 Apr 2010, 11:47

Pe Balta Floarea Popestiului va avea loc un concurs de crap in perioada: 10 - 11 aprilie (24 de ore)
Echipa de 2 pescari cu drepturi depline
Taxa: 350 ron/echipa de 2 pescari
Locuri: 32

Premii

LOCUL I - 2.500 RON
LOCUL II - 1.500 RON
LOCUL III - 1.000 RON

Captura - se premiaza cu 500 RON.
Locul 1-2-3 se va premia la cantitatea de peste prins.

Regulament

1. 2 lansete/echipa, un singur carlig la fiecare lanseta.
2. Este interzisa nada sau momeala vie.
3. Concurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti raniti sau morti.
4. Concurentii trebuie sa manevreze cu grija crapii pe mal.
5. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la stand pana la ora 17.
6. Concurentii au voie sa circule cu masina DOAR pe timpul zilei si asta doar cu viteza redusa si fara sa-i deranjeze pe ceilalti concurenti. Este interzisa parasirea baltii fara informarea arbitrului si aceasta numai in cazuri speciale.Parasirea baltii si revenirea in stand se va face dupa efectuarea controlului la masina de catre arbitru.
7. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte manifestari huliganice.
8. Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit.
9. In cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap.
10. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari , coji de seminte sau gunoaie imprastiate.
11. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara din stand.
12. Cu minciocul se poate intra in apa pana la genunchi. In cazul in care un concurent isi scoate singur pestele cu minciocul, el poate intra cu lanseta in apa pana la nivelul genunchilor.
13. Pe durata concursului echipele pot face o singura schimbare dar nu cu un membru al altei echipe. Schimbarea trebuie anuntata arbitrilor de sector si consemnata in foaia de concurs.
14. Nadirea grea este permisa doar pe timpul zilei, intre orele 8 si 17.
15. Se poate folosi arc naditor sau feeder.




Arbitraj

Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, sa SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.
In cazul in care apar neintelegeri intre doi concurenti vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia finala este arbitrul sef, care va hotari locul amplasarii markerului .
Se puncteaza crapul romanesc si amurul de peste 1 kg.
La incheierea concursului, arbitrii verifica starea de curatenie a standurilor.

Sanctiuni

Incalcarea punctelor 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13 si 14 din regulament atrage dupa sine un AVERTISMENT (la a doua incalcare a unuia din punctele de mai sus se dicteaza depunctarea cu 20 de kilograme, iar la a treia eliminarea echipei din concurs).
Incalcarea punctelor 1, 2, 3 si 13 atrage dupa sine ELIMINAREA DIRECTA din concurs.
Incalcarea punctului 10 atrage depunctarea cu 20 de kilograme.

Concursul incepe sambata la ora 12.00 si se termina duminica la ora 12.00. Daca o echipa inteapa un crap in ultimele minute are la dispozitie 15 minute dupa ora 12.00 sa-l scoata.
Adunarea pe balta se face sambata la ora 9.00, tragerea la sorti este la ora 10.00 .
Festivitatea de premiere are loc duminica la ora 14.00 .
Premiile sunt valabile daca se completeaza toate cele 32 de locuri, altfel vor fi diminuate procentual.

Inscrierile le puteti face direct la numarul de telefon 0744317033 administrator .

Avatar utilizator
dalexa
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2010, 09:18

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de dalexa » 09 Apr 2010, 09:53

Parerea mea proprie si personala vis-a-vis de toate acvariile astea cu plata este ca nu renteaza nici macar 1 Leu (a se citi UN LEU) sa te duci pe ele la pescuit. Toate aceste balti sunt de fapt niste fabrici de bani pentru patroni si atat. Pentru pescar, nu sunt decat un loc in care sa te duci sa prinzi peste cu orice pret(in cazul de fata 150Ron). Prefer sa ma duc 200km in plus decat sa dau in astfel de bazine. De fapt tot la aceeasi bani ajungi daca stai sa calculezi banii pe care-i dai la un astfel de patron(care fie vorba-ntre noi nici romana nu stie bine) sau banii care-i platesti pentru carburant plus ca ai multe alte avantaje: la 20m de tine nu se afla un alt idiot care ii place lui Guta sau care vorbeste de partidele lui amoroase cu o pitipoanca, sau cand bate vantul iti vine un miros extraordinar de la groapa de gunoi sau de la protan. Cine spune ca a prins nu stiu ce crap de Jde kilograme pe astfel de balti nu reprezinta nimic. La fel de bine poate sa-si ia o piscina gonflabila si sa arunce acolo cativa crapi. De ce nu incercati sa va duceti pe un rau gen Prut, Siret, Dunare, Olt sau chiar la Mihailesti. Acolo esti intr-adevar pescar daca prinzi un peste mare. Si apropos, nea caisa asta de este administratorul baltii ar trebui sa invete cate ceva despre balti si iazuri inainte de a se ocupa cu asa ceva. Tinand cont ca probabil inainte de a fi posesor de lac a fost un mini-Gigi Becali cum au fost multi din zona, si a zis ca daca tot nu mai vinde terenuri la zeci de mii de euro macar sa-si faca lac si s-a apucat cu un escavator sa sape o groapa si sa puna apa-n ea, ar trebui sa stie ca toate tonele lui de peste in curand se vor duce in lumea de apoi si nu din pricina celor ce platesc 150lei ci din cauza factorilor naturali. Naditul excesiv al pescarilor va duce la intoxicarea apei la propriu(chimic vorbind nivelul de nitrati va creste alarmant) si cum in balta lui cea noua nu exista un echilibru natural care sa duca la scaderea acestora biologic va duce la sufocarea efectiva a ciprinidelor(saracutii pesti... Doamne mare ti-e gradina). Lipsa de oxigen, care intr-o balta naturala(aici ma refer si la cele facute pe vremea lu nea Nicu prin indiguirea micilor rauri ce brazdau baraganul) se face fie prin curgere fie prin existenta unor izvoare naturale este inca un factor care poate duce la fenomenul "cu burta la soare". Plus ca lipsa de informare pentru crearea unui astfel de iaz pentru oferirea de conditii optime de supravietuire(nu mai spun de dezvoltare) a pestilor si urmarirea numai a veniturilor rapide o dovedeste inca o data faptul ca acest administrator nici macar nu a lasat in vreo parte a baltii o zona mai lina spre mal pentru dezvoltarea stufarisului un loc de hranire, ascundere si cel mai important un filtru mai mult decat natural al apei. De obicei in astfel de zone se dezvolta milioane de bacterii denitrificatoare sau alte vietuitoare gen raci, viermi etc care curata apa unui lac. Toti acesti factori ma duc la ideea doar de un fel de bisnita cu pescarii probabil inlocuita de cea din trecut cu terenuri.

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de bogdan_84 » 09 Apr 2010, 13:12

Mult domnule mult , dincolo era mai ieftin! :D :lol:

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Galante » 09 Apr 2010, 20:11

O sa fiu putin mai rautacios ...

In primul rand este o balta prea mica pentru un C&R exclusiv. Pesii o sa fie "ciuruiti" in gura dupa 2 luni de pescuit si astfel vor fi multe rateuri , plus ca sunt inestetici.
In al 2-lea rand taxa pentru C&R ar trebui sa fie la sfert fata de cea "cu retinere" pentru ca practic nu-ti pleaca nici un peste din balta deci cheltuielile tale ca patron sunt minime.
Accentul ar trebui pus pe amenajarea baltii si pentru conditiile de campat (in cazul partidelor mai lungi) , binenteles contra cost , ci nu pe taxa de pescuit pentru ca involuntar sau nu se va induce ideea de bisnita.

Propunere: 30 lei/12h C&R
50 lei/24h C&R
100 lei/12h 5kg
20 lei/12 h respectiv 30lei/24h - inchirierea unei cabanute

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: FLOAREA POPESTIULUI - BALTA NOUA !

Mesaj de Razvan Garcea » 09 Apr 2010, 21:25

Si am sa va mai dau un exemplu care inchide lista nemultumitilor printre care sunt si eu si va voi spune urmatorul lucru aflat de la un tovaras care merge de cel putin 2 ori pe an la Maconka,stiti dumneavoastra cat costa 24 ore pe aceasta acumulare care nu are pereche? In banii nostri 40 ron din care ai dreptul de a retine 10 kg.Da domnilor asa cum ati auzit: 10 kg la numai 40 ron.Si ce acumulare, MACONKA un rai al pescarilor.Asa ca ce sa mai spunem de balta cutare si balta cutare?
Voi credeti ca traim in Romania? gresit dragii mei,traim in Brunei insa suntem cam albi din pacate :)) :))
SENIOR CRAP CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”