Soia

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Soia

Mesaj de Lazar Mihai » 18 Mar 2010, 21:19

O singura intrebare am si eu , sunt din giurgiu si stiu de la un inginer agronom ca in judet nimeni nu mai cultiva soia. Intrebarea mea este : unde gasiti soia sau Faina de soia ?? Sunt fan convins fainei de soia dar nu am mai gasit de ani buni,am incercat pana si la veterinare de unde iau faina peste, canepa cruda , rapita si mei , nici la tarabe in piata nu se gaseste . Sanatate
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Soia

Mesaj de LUCKY » 18 Mar 2010, 22:04

Srot de soia are Sip Carp la 5.9 ron/kg dar trebuie macinat tot ei au si faina de soia la 9.5 ron/ kg.Srotul de soia eu o cumpar de la Comcereal sau de magazinele de furaje si aditivi de furaje pentru animale cu 2.3 ron/kg .

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Soia

Mesaj de Lazar Mihai » 18 Mar 2010, 22:15

Multumesc pentru raspuns , ( te-am votat si eu ieri) insa in giurgiu nu exista nimik din ce ai spus , folosesc doar net-ul atat , sau ma duc la bucuresti dar rar. Inainte imi cumpara mama , ea fiind acel agronom , dar de 3,4 ani nu mai exista soia . Saptamana viitoare ma duc intr-o vizita la cricos si total , este ceva pe aproape de unde pot cumpara si cateva kg de soia ?? (comcereal faliment , magazine de furaje sunt decat cele veterinare)
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Soia

Mesaj de catalin2804 » 22 Mar 2010, 15:57

Faina de soia gasesti cam la orice magazin naturist.

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Soia

Mesaj de mosharu » 02 Apr 2010, 08:26

Lazar Mihai scrie:O singura intrebare am si eu , sunt din giurgiu si stiu de la un inginer agronom ca in judet nimeni nu mai cultiva soia. Intrebarea mea este : unde gasiti soia sau Faina de soia ?? Sunt fan convins fainei de soia dar nu am mai gasit de ani buni,am incercat pana si la veterinare de unde iau faina peste, canepa cruda , rapita si mei , nici la tarabe in piata nu se gaseste . Sanatate
Mihai, data viitoare cauta mai bine ce te intereseaza ;)

uite aici, asta este cea mai buna faina de soia:

http://bigfish.ro/producatori/cc-moore/ ... -soia.html
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Soia

Mesaj de Lazar Mihai » 07 Apr 2010, 20:15

Multumesc pentru raspuns , am incercat-o insa nu se compara cu ce faina de soia se gasea pe vremuri ( acum 9,10 ani) la silozuri . Cam asta as vrea sa gasesc si sunt constient ca in giurgiu nu mai exista nimic , probabil voi merge pe cc moore pana la urma ca e destul de rentabila.
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Soia

Mesaj de edy » 07 Apr 2010, 22:39

mosharu scrie:
Lazar Mihai scrie:O singura intrebare am si eu , sunt din giurgiu si stiu de la un inginer agronom ca in judet nimeni nu mai cultiva soia. Intrebarea mea este : unde gasiti soia sau Faina de soia ?? Sunt fan convins fainei de soia dar nu am mai gasit de ani buni,am incercat pana si la veterinare de unde iau faina peste, canepa cruda , rapita si mei , nici la tarabe in piata nu se gaseste . Sanatate
Mihai, data viitoare cauta mai bine ce te intereseaza ;)

uite aici, asta este cea mai buna faina de soia:

http://bigfish.ro/producatori/cc-moore/ ... -soia.html
soia care se folosete in industria alimentara este buna?

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Soia

Mesaj de LUCKY » 08 Apr 2010, 12:56

Este cea mai buna dupa soia hidrolizata .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”