"racheta" de nadire

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

"racheta" de nadire

Mesaj de sky_sergiu » 12 Iul 2008, 20:00

salut. am vazut recent la un prieten un sistem de nadire bazat pe aruncari repetate cu aceasta "Racheta de nadire". as avea si eu cateva intrebari sa`mi lamuresc ultimele reticente : zgomotul facut de 10 lanseuri ca o racheta de nadire nu il sperie atat de tare incat nu`l mai intereseaza locul unde am nadit?, daca folosesc mixturi in racheta este posibil ca ele sa se prinda de peretii ei si sa nu se duca in apa?

stiu ca e de preferat naditul cu navomodel, dar problemele cu bugetul (nu doar pt mine la 18 ani cat si pt alti pescari) cred ca au mai incurcat si pe altii :))


multumesc anticipat,
sergiu

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de florentiniuga » 13 Iul 2008, 14:53

Pestele se sperie pe termen scurt dar va fi atras de aroma si "norul" care se degaja din nada. In maxim o ora se bate pe hrana. In baltile pe care se foloseste frecvent racheta, s-ar putea chiar sa-l atraga, stiind ca pleoscaiala inseamna o masa bogata.
Daca vrei sa bagi mixuri in racheta, incearca sa le faci cu apa mai putina, sa nu se lege bine, baga seminte care sa o desfaca repede si inainte de aruncare inmoaie racheta in apa. Foloseste un model cu gauri laterale, gen Korda.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de iulian petre » 13 Iul 2008, 15:23

[quote="sky_sergiu"], daca folosesc mixturi in racheta este posibil ca ele sa se prinda de peretii ei si sa nu se duca in apa?
--------------------------------------------------

pt mixuri e recomandat sa folosesti cupa de nadire pt. distanta si prastia si lopata de nadire pt mai aproape.....binenteles ca faci mixul bulgari.

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de sky_sergiu » 13 Iul 2008, 15:47

la ideea cu plescaitul ma gandisem si eu prin analogie la cloncul folosit la somn ;) o sa incerc sa adaug kt mai multe seminte in mixtura pentru ca oricum pe baltile unde intentionez sa folosesc racheta raspunde mult mai bine la seminte decat la alte tipuri de nade :) semintele de canepa care sunt ceva mai usoare ar trebui sa fie obligatorii pentru a scoate mai usor mixul din racheta nu?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de george-alexandru » 13 Iul 2008, 23:13

daca nada este formata din seminte este indicata racheta,daca vrei si ceva mix atunci inglobeaza semintele in mix fa bulgari si foloseste cupa de nadire pt distante mari 100-120 de metri iar lopata de nadire sau prastia pt distante mai mici :wink:

ps daca vei pune si mix in semintele pt racheta timpul alocat nadirii va creste considerabil datorita faptului ca rachetei ai va lua mult timp pana va descarca incarcatura si va iesi la suprafata pt a fi readusa la mal
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de sky_sergiu » 14 Iul 2008, 14:42

cu prastia nu prea am tinta :oops: :oops: cam la distante de 70-80m arunc eu si acolo vreau sa nadesc. daca nu incheg mixul chiar foarte bine ar trebui sa nu ramana lipit de peretii rachetei si dak pun sa zicem mai la baza rachetei seminte si apoi mixu cazand semintele poate pica si mixu mai usor :-?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de george-alexandru » 14 Iul 2008, 21:26

merge si asa
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de sky_sergiu » 09 Aug 2008, 16:52

am reusit sa testez efectul rachetei, cu graunte deocamdata si a mers ok :D multumesc pt sfaturi :)

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de iulian petre » 09 Aug 2008, 19:04

sky_sergiu scrie:am reusit sa testez efectul rachetei, cu graunte deocamdata si a mers ok :D multumesc pt sfaturi :)
--------------------
sper ca ai incercat-o pe KORDA... :D pt mine e ce-a mai buna....

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de sky_sergiu » 09 Aug 2008, 19:54

:oops: am luat o racheta "no name" de 6 lei de la un magazin din oras :oops: tot model cu gauri dar nu mi-a facut probleme de fiecare data i s-a evacuat continutul

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de iulian petre » 09 Aug 2008, 20:45

sky_sergiu scrie::oops: am luat o racheta "no name" de 6 lei de la un magazin din oras :oops: tot model cu gauri dar nu mi-a facut probleme de fiecare data i s-a evacuat continutul

DAR oare cat o sa te tina??korda e FOARTE echilibrata si in aer se comporta exact ca o racheta.zboara drept ..si mult .... este si mai mare si intra o cantitate mai mare de "seminte".....ce conteza pt mine e : lanseuri cat mai lungi si precise si sa termin cat mai reprde galeata de" seminte" . ...si binenteles rezistenta....ei eu o am de 2 ani si am aruncat sute de kg....

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de sky_sergiu » 09 Aug 2008, 21:29

precis am aruncat si eu cu ea acum, dar lung nu arunc in general asa ca sincer nu-ti pot da un raspuns foarte concludent :? ea pare bine-facuta dar este foarte posibil sa ai dreptate in privinta rezistentei. in ceea ce priveste cantitatea aruncata nu cred ca apreciez foarte bine, dar am aruncat o cutie de inghetata de 400ml aproape plina cu amestec de graunte(grau, porumb amestecate cu srot si canepa macinata) in 3 lanseuri. oricum este o diferenta cel putin foarte mare intre ce inseamna naditul pentru un profesionist si ce inseamna pentru mine :oops: :oops:

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de DeltA » 14 Aug 2008, 01:43

korda nu e facuta pt distanta [o recunoaste si propietarul firmei in nu stiu care ,,Underwater'' :lol: ],asa ca racheta pe care o ai e f. buna[mai ales daca e copie dupa cele de la gardner -astea se duc cel mai departe]....si mai ales eu unu nu am vazut racheta care sa se rupa :lol: :lol: :lol: ....poate sa cedeze linia!!!un sfat pot sa-ti dau:redu cat mai mult miscarile pe care le faci pentru a evita oboseala si a scurta timpul de nadire...adica galeata cu nada la picioare langa apa,...incarcat racheta ,...aruncare,...2,3 min pt descarcare...recuperare[aici e mai buna korda ca iese usor din apa,vine parca mai repede]...incarcat racheta ... la 2,3 aruncari mai uzi racheta in balta...totul de pe aceiasi pozitie.Am vazut baieti care fac adevarate curse pe malul apei:galeata intr-o parte ,merg pina la ea , se intorc [dar nu mai au aceeiasi pozitie :roll: ...munca fratioare...si in loc de nadire pe 2 metri patrati balacesc apa pe vreo 10]

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de DeltA » 14 Aug 2008, 01:48

aa..si nu uita ....linia pe clip pt a nadi la aceiasi distanta

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: "racheta" de nadire

Mesaj de iulian petre » 14 Aug 2008, 18:48

DeltA scrie:korda nu e facuta pt distanta [o recunoaste si propietarul firmei in nu stiu care ,,Underwater'' :lol: ],asa ca racheta pe care o ai e f. buna[mai ales daca e copie dupa cele de la gardner -astea se duc cel mai departe]....si mai ales eu unu nu am vazut racheta care sa se rupa :lol: :lol: :lol: ....poate sa cedeze linia!!!un sfat pot sa-ti dau:redu cat mai mult miscarile pe care le faci pentru a evita oboseala si a scurta timpul de nadire...adica galeata cu nada la picioare langa apa,...incarcat racheta ,...aruncare,...2,3 min pt descarcare...recuperare[aici e mai buna korda ca iese usor din apa,vine parca mai repede]...incarcat racheta ... la 2,3 aruncari mai uzi racheta in balta...totul de pe aceiasi pozitie.Am vazut baieti care fac adevarate curse pe malul apei:galeata intr-o parte ,merg pina la ea , se intorc [dar nu mai au aceeiasi pozitie :roll: ...munca fratioare...si in loc de nadire pe 2 metri patrati balacesc apa pe vreo 10]
-----------------------------------
esti sigur ca nu e de distanta?? ai modelul nou 2008?? ....... :D :D si pt.a scurta timpul de nadire cel mai bine este-n 2..unul incarca si unul racheteaza...poate sa incarce si un copil...s-au eventual sotia-prietenena..etc...daca esti singur...."spor la treaba" :D :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”