cum sa pun broscuta in ac....?

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de biggercs » 10 Dec 2009, 00:31

sigur era vorba doar de un ac!?eu cred ca se oun cateva...depinde de profunditate,apoi o fi mai naturala forma aia de pescuit,da e murdara rau...multi pesti au murit shi mor inutil din cauza pripoanelor

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de viorix » 10 Dec 2009, 09:58

daca s-ar pescui la pripon asa cum ne spune costelino, ar fi perfect - seamana cu o lanseta rudimentara / si chiar ca iti trebuie brand de fier pentru un dril cu BALAURUL, dar am vazut pe unii care pun chiar si 10 carmace, si nu folosesc pluta, acel fir destul de gros cu multe ace il leaga de un butuc, inaitea legaturii de butuc ataseaza un bat infipt in substrat si iese din apa doar foarte putin, atat cat sa vada miscare, altfel o patesc ca gor965 si se lasa de aceasta metoda. parerea mea este ca nu este ortodoxa. daca vam suparat cu ceva va rog sa ma scuzati

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de gor965 » 10 Dec 2009, 11:41

Ei ,acum asta este , am fost si eu cateva luni un mic braconier ...dar sa va spun exact cum a fost povestea :
Eram mai multi flacai ,intre 16-20 de ani si ne cam saturasem sa pescuim la sticla dupa bibani ,asa ca ne-am hotarat sa dam la somn cu pripoane lungi de 100 m din mono de 1.0 ,cu forfacuri de 0.60 puse din 10 in 10 m ,ace mari de 3/0 si 4/0 iar momeala o puneam aleatoriu...coropisnita ,carasel ,lipitoare , broasca ...N-aveam barca asa ca intindeam priponul pe o saltea de plaja ...in ambele capete aveam pietroaie mari sa nu il ia curentul ...prindeam in medie 3 somotei pe noapte ,intre 1 si 5 kg ...asta pana cand ne-au luat la ochi niste "profesionisti" si ne lasau fara obiectul muncii si fara capturi . La cat ne costa firul ,acele ,momeala ca sa refacem pripoanele , am realizat ca mai binem strangem bani , ne luam permis de pescuit , lansete si alte cele si-am terminat cu braconajul ca nu e de noi ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Sebastian » 10 Dec 2009, 12:56

=D> asa mai vi deacasa :D

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de viorix » 10 Dec 2009, 16:32

sebastian - "sa arunce cu piatra cel ce nu a gresit niciodata" si somnul cel mare mananca broscute mici
pentru biggercs - pestii care se prind in pripon mor in tigaie sau pe gratar - functie de gusturi, cei care trec prin zona fara a le fi foame traiesc pana vin ELECTRICIENII / nu le-ar mai muri multi inainte, aici este problema grava. Anul trecut in Mila 23, 3 tipi(nu ii pot numi in nici un fel)au venit cu barca cu aproximativ 100 kg caras si biban si aproximati 20 somni. Au spus ca somnul la-u prins la lipitoare, iar carasul si bibanul la vintire.La discutiile avute cu o persoana care ar trebui sa vegheze la bunul mers din acele locuri a spus clar ELECTRICIENI. Nu pot face nimic ca altfel ii omoara. fir intins tuturor pescarilor si scurtcircuit ELECTRICIENILOR!

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de dragosh.grasu » 11 Apr 2010, 23:49

viorix scrie:daca s-ar pescui la pripon asa cum ne spune costelino, ar fi perfect - seamana cu o lanseta rudimentara / si chiar ca iti trebuie brand de fier pentru un dril cu BALAURUL, dar am vazut pe unii care pun chiar si 10 carmace, si nu folosesc pluta, acel fir destul de gros cu multe ace il leaga de un butuc, inaitea legaturii de butuc ataseaza un bat infipt in substrat si iese din apa doar foarte putin, atat cat sa vada miscare, altfel o patesc ca gor965 si se lasa de aceasta metoda. parerea mea este ca nu este ortodoxa. daca vam suparat cu ceva va rog sa ma scuzati
Asazisul pripon cu 10 carlige shi aruncat d p mal e minciuna pe langa ce am vazut shi se mai practica inca pe bratul Sf GheorgHe(cel putin). Fratilor 30 de carlige 5/0 insirate pe o sfoara cat degetu' din metru-n mertru pana'n mijlocu' dunarii shi acolo un piertoi de 10 kg ...!!!
Totul aranjat seara q barca in mare liniste sa nu bage de seama frontiera.. :-q :-t
... sa-l aveti in dril ...!!!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de cosmin mihut » 18 Mai 2010, 16:31

Am vazut ziua in amiaza mare pe unu facand asta in port la TULCEA ,din barca omu ,nestingherit de nimeni...
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”