maggot rig(inel pentru viermusi)

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de jila pitis » 08 Apr 2010, 22:59

de curand am primit cateva maggot rig-uri.am vazut ca in aceasta perioada sunt foarte utile si ma gandesc sa le folosesc dar nu stiu cum sa le leg. cine poate sa ma ajute va rog sa o faceti sa nu ezitati.astept cu interes sfaturile voastre eventual si ceva poze.

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de Costi P » 09 Apr 2010, 00:01

jila pitis scrie:de curand am primit cateva maggot rig-uri.am vazut ca in aceasta perioada sunt foarte utile si ma gandesc sa le folosesc dar nu stiu cum sa le leg. cine poate sa ma ajute va rog sa o faceti sa nu ezitati.astept cu interes sfaturile voastre eventual si ceva poze.

sper sa te ajute :

http://www.korda.co.uk/rigz/how_to.php?id=1&rig=1
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de bogdan0204 » 09 Apr 2010, 11:03

Salutare!

Urmare a celor vazute si auzite despre aceste inele pt viermusi si a faptului ca acum crapul raspunde mai bine la hrana vie mi-am achizitionat si eu un set de la Korda. Le-am legat conform indicatiilor de pe verso ale pliculetului dar te chinui sa le desfaci si, mai ales, sa le inchizi la loc de nu va puteti inchipui. Acest lucru se intampla fara viermusi pe ele si ma gandesc ca atunci cand voi pune viermi pe ele imi va fi imposibil sa le inchid fara a deteriora viermusii.
Are cineva vreo idee cum sa fac?
Multumesc.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de jila pitis » 10 Apr 2010, 19:21

multumesc mult.acum nu imi ramane decat sa le fac proba.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de jila pitis » 10 Apr 2010, 22:03

poate sa imi spuna cineva lungimea ideala a monturii ptr maggot rig?am vazut ca pentru cele cu fir de par se folosesc diferite lungimi in fuctie de cum este folosita montura,asa este si la inelul ptr viermusi?

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de cristian505ro » 11 Apr 2010, 22:43

bogdan0204 scrie:Salutare!

Urmare a celor vazute si auzite despre aceste inele pt viermusi si a faptului ca acum crapul raspunde mai bine la hrana vie mi-am achizitionat si eu un set de la Korda. Le-am legat conform indicatiilor de pe verso ale pliculetului dar te chinui sa le desfaci si, mai ales, sa le inchizi la loc de nu va puteti inchipui. Acest lucru se intampla fara viermusi pe ele si ma gandesc ca atunci cand voi pune viermi pe ele imi va fi imposibil sa le inchid fara a deteriora viermusii.
Are cineva vreo idee cum sa fac?
Multumesc.
Merg destul de usor, trebuie doar sa exersezi, pune viermusii mai stransi, lasa putin loc in zona de inchidere si asaza viermusii dupa ce inchizi. Te ajuta foarte mult unghia, deci nu le taia prea tare inainte de pescuit......
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de cristian505ro » 11 Apr 2010, 22:45

jila pitis scrie:poate sa imi spuna cineva lungimea ideala a monturii ptr maggot rig?am vazut ca pentru cele cu fir de par se folosesc diferite lungimi in fuctie de cum este folosita montura,asa este si la inelul ptr viermusi?
1 cm. intre maggot si varnisul de pe carlig.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de bogdan0204 » 12 Apr 2010, 11:32

Merg destul de usor, trebuie doar sa exersezi, pune viermusii mai stransi, lasa putin loc in zona de inchidere si asaza viermusii dupa ce inchizi. Te ajuta foarte mult unghia, deci nu le taia prea tare inainte de pescuit......[/quote]

Multumesc pentru sugestie si poate asta va fi o motivatie serioasa sa nu le mai rontai :-SS ca sunt un tip cu nervii mai nervosi si imi casuna pe ele. De aceea ma dureau buricele degetelor cand am realizat monturile :)

O zi buna!
Cu respect

Avatar utilizator
colega
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 24 Oct 2008, 18:03

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de colega » 12 Apr 2010, 16:12

Se pot inchide ceva mai usor cu o penseta, un degorjor...

Sunt curios cati dintre viermii insirati mai traiesc; varful este sublim, insa lipseste cu desavarsire.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: maggot rig(inel pentru viermusi)

Mesaj de jila pitis » 12 Apr 2010, 21:45

1 cm. intre maggot si varnisul de pe carlig.


bun asta intre ac si maggot si intre ac si plumb?care ar fi lungimea monturii ideala.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”