Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de george-alexandru » 14 Iul 2008, 00:30

grav e faptul ca 50%doar intelg nu si cei care pun in practica
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de Madalin Dirla » 14 Iul 2008, 08:42

mare dreptate aveti cu totii............
@george mai raspunde si tu la telefonul ala :)

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de Marinita » 14 Iul 2008, 08:58

cristian505ro scrie:
george-alexandru scrie:@justme_razvan

Timpul optim de fierbere este indicat de saltarea bilelor la suprafata apei,timpul de ridicare difera in functie de diametrul bilei una de 16 se va ridica mai repede fata de una de 22.
bilele fierte le poti folosi si dupa 12 ore,nada cu cat este mai prospata cu atat prinde mai repede si mai bine.
ps.in emisiunea de sambata viitoare sau in cel mai rau caz cealalta sambata veti vedea live ustensilele necesare vabricarii bilelor intr/un stil profesionist atat cele solubile cat si cele tari,vor fi bilele cu care concuram in concursuri si bilele care ne/au adus 3 podiumuri la ultimile 3 concursuri,asa ca fiti pe faza :wink:
Draga George,

Abia astept! Sunt cu ochii pe tine ca pe butelie! Daca nu vad emisunea, am 2 calculatoare programate pe inregistrat si vad in reluare, dar in general fac tot ce e posibil ca sambata la 11.00 sa fiu pe Infopescar la OTV.
Eu v-am vazut pe podium de la inceput, caci cu stilul si tactica lui Florentin nu se poate altfel.
Iar in combinatie cu tine, Iulian si ceilalti sunteti un real pericol!
Suflati tare in coasta lui Senzor, dar vad ca si la Brasov, Ploiesti si echipa lui Dan Mitranescu nu stau degeaba.
Asta e competitia! Bravo!
Asa cum am mai spus, in materie de crap ( din mare pescar de rapitor, sincer, fara modestie) sunt acum un inavatacel care merge din aproape in aproape, datorita emisunilor Infopescar si a invataturilor prinse de la tine, Florentin,Vladut Mateianu si a maestrului Rosioru ( apare cam rar).
Ce am mai invatat eu de la voi ? Sa transmit mai departe si sa fac catch & release! Cand sunt pe balta, arat tuturor celor interesati : montura,din ce e facut boiliesul,etc. Si le recomand cu caldura sa dea drumul la peste,caci frumusetea e in a-l prinde si elibera. Cam sub 50% sunt inteles! E inca grav, la noi.



@Cristian505ro

Domnule Cristian ,la micsorarea acestui procentaj luptam si noi cei din club.
Este greu sa poti convinge pe toata lumea ca pescuitul poate fi o intrecere sportiva intre pescar si peste,care de multe ori ne intrece pestele pe noi :lol: .Insa mai exista o parte frumoasa a acestui sport adica :acele momente cand iti pregatesti partida de pescuit ,deplasarea pe balta, frumusetea peisajului ,linistea,instalarea echipamentului ,pregatirea nadei si a monturilor si binenteles drill-ul.Eu pot spune ca pentru mine acestea pot fi considerate ca un ritual.Cu timpul o sa vedeti ca se va intra in normalitate.Vizavi de tineret dorim sa atragem in club si juniori tocmai pentru a pregati generatia de maine.Asa putem sa modificam acest procent de care vorbeati.
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de gor965 » 14 Iul 2008, 10:27

george-alexandru scrie: Informatia este total eronata,chiar acum o saptamana pe tancabesti am facut un test pt a dovedi contarariul Florentin poate confirma.O bila uscata natural 2 saptamani se va dizolva mai greu decat o bila uscata fortat in 48 de ore,factorul decisiv care influenteaza solubilitatea bilei in apa este umiditatea boiliesului.
un alt factor important este concentratia laptelui de porumb pt ca cu cat acesta este mai concentrat cu atat bila isi va mentine fragezimea mai mult.personal fac bilele cu 48 de ore ininte de partida de pescuit si ma intereseaza doar sa reziste la aruncare cu cobra sa nu se sparga,iar daca uscate natural ne fortat se sparg ud cobra pe interior pt a facilita alunecare mai lina a bilei evitand dezintegrarea bilei in aer datorita socului pe teava cobrei.
Cand bilele solubile natural uscate (48-60ore)rezista cobrei le pun intr/o galeata sau geanta de pastrat bile inchise aproape ermetic pt a le conserva in aceasta stare si a proteja partea lichida din ele care in acelasi timp le confera si o greutate ce/mi va permite sa pot arunca constant la 100 de metri,daca asi tine bilele in continuare la uscat cu pana la 2 saptamani aceasta distanta va fi imposibil de atins iar atractivitatea bilei odata cu deshidratarea va scadea considerabil chiar si in cazul unor solubile.

treaba cu tinutul bilelor in dip iar e cu dus si intors datorita faptului ca dipul va fi foarte laptos si in cazul in care nadim cu cobra distanta de aruncare va fi diminuata considerabil datorita clisei care se va depune pe cobra din cauza dipului,dar pt cine vrea sa adopte totusi acest procedeu solutia ar fi sa pui bilele la uscat pe un sac de pastrare. :wink:
N-am apucat inca sa verific treaba asta cu gradul de dizolvare la bile uscate in timpi diferiti ! Am facut doar bile tari si-am incercat pe apa salbatica (din pacate fara succes) ! In principiu am luat de buna afirmatia lui Vladut ,ptr.ca ,logic, la o uscare fortata doar suprafata se usuca si inchide restul de parte umeda in interior. In cazul celor uscate in timp indelungat am zis ca umiditatea e mult mai redusa in toate straturile bilei si la contact cu apa , bila incepe sa se dizolve mult mai repede .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 11:18

:D

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de george-alexandru » 14 Iul 2008, 11:45

gor965

la treaba asta cu timpii diferiti de dizolvare a bilei cu timpi diferiti de uscare eu am plecat de la o teorie simpla.

sub presiunea dintilor si a salivei din gura ce se inmoaie mai repede o bucata de paine care are coaja tare si miez proaspat ca la o bila uscata fortat sau o bucata de paine uscata beton la fel ca o bila uscata natural 2 saptamani :lol: :lol:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de cristian505ro » 14 Iul 2008, 12:23

Draga Iulian,

Multumesc frumos de comentarii!
Da, la noi prinde foarte greu catch & release. Si cei de acasa nu ma inteleg ca de doi ani de zile vin numai cu poze si filmulete. Important e ca fenomenul prinde incet, incet.


IULIAN C scrie:Draga George,

Abia astept! Sunt cu ochii pe tine ca pe butelie! Daca nu vad emisunea, am 2 calculatoare programate pe inregistrat si vad in reluare, dar in general fac tot ce e posibil ca sambata la 11.00 sa fiu pe Infopescar la OTV.
Eu v-am vazut pe podium de la inceput, caci cu stilul si tactica lui Florentin nu se poate altfel.
Iar in combinatie cu tine, Iulian si ceilalti sunteti un real pericol!
Suflati tare in coasta lui Senzor, dar vad ca si la Brasov, Ploiesti si echipa lui Dan Mitranescu nu stau degeaba.
Asta e competitia! Bravo!
Asa cum am mai spus, in materie de crap ( din mare pescar de rapitor, sincer, fara modestie) sunt acum un inavatacel care merge din aproape in aproape, datorita emisunilor Infopescar si a invataturilor prinse de la tine, Florentin,Vladut Mateianu si a maestrului Rosioru ( apare cam rar).
Ce am mai invatat eu de la voi ? Sa transmit mai departe si sa fac catch & release! Cand sunt pe balta, arat tuturor celor interesati : montura,din ce e facut boiliesul,etc. Si le recomand cu caldura sa dea drumul la peste,caci frumusetea e in a-l prinde si elibera. Cam sub 50% sunt inteles! E inca grav, la noi.
Stimate domn
Nu sunt tocmai in masura sa-mi dau cu parerea,dar referitor la ce spuneti Dv,dati dovada de adevarat pescar si iubitor al naturii!
Despre George,aveti dreptate,cat si despre Nini,Iulian,Dan Marinita,Florentin Iuga...toti sunt demni de aprecierea si respectul nostru ,fac clubul din care fac parte sa se ridice in top si-si merita pe deplin toate premiile obtinute!
Am avut marea sansa de a-i cunoaste personal,am primit atat sprijinul lor cat si a mai multor membrii din clubul CARP ZONE,(si nu numai)sprijin total si dezinteresat....sunt toti,in primul rand OAMENI!
In ce priv a pescui C&R,e inca mare problema,am fost apostrofat de marea majoritate a celor care ma cunosc,atat cunostinte,cat ....mai dureros- pescari,cand am declarat ca pescuiesc EXCLUSIV in acest sistem!
Asa ca ....mai e mult de lucrat cu oameni care nu inteleg ca a lua 1-2 kg pt o saramura e una si a umple portbagajul e alta!
Asa ca ati fost foarte relist cu procentajul acela de pana in 50%![/quote]
Cristian Bebesel

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de gor965 » 14 Iul 2008, 12:44

george-alexandru scrie:gor965

la treaba asta cu timpii diferiti de dizolvare a bilei cu timpi diferiti de uscare eu am plecat de la o teorie simpla.

sub presiunea dintilor si a salivei din gura ce se inmoaie mai repede o bucata de paine care are coaja tare si miez proaspat ca la o bila uscata fortat sau o bucata de paine uscata beton la fel ca o bila uscata natural 2 saptamani :lol: :lol:
:D ...logica mea a fost ceva de genul :...cand iti este mai sete ? cand nu bei apa 2 zile in clima de la noi ,ori cand nu bei apa 10 ore in Sahara !
Numai bine !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
justme_razvan
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mar 2008, 12:48

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de justme_razvan » 14 Iul 2008, 14:03

Ce polemica s-a creat asupra timpilor de uscare. :roll:
Oricum multumesc pentru sfaturi,pe care le voi pune in aplicare.Am inceput sa achizitionez deja cele necesare prepararii boiliesurilor(dupa reteta prezentata).Sper ca peste 2 saptamani sa ajung sa le si testez pe Moara.

Avatar utilizator
justme_razvan
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mar 2008, 12:48

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de justme_razvan » 14 Iul 2008, 19:30

@george-alexandru

Merci pentru informatiile legate de uscare si modul de conservare.In legatura cu solubilitatea bilelor ai perfecta dreptate.In urma cu 4 saptamani am achizitionat 1kg de solubile S&O(prospete abia sosite).Timpul de dizolvare dupa achizitionare a fost de cca 2 ore iar dupa 3 saptamani tinute in dulapul de pe balcon,le-am bagat intr-o galeata cu apa.Tin sa va spun ca dupa 48 ore bilele erau intacte.

Abia astept emisiune de saptamana aceasta.


PS.Scuze ca este off topic dar cine a castigat concursul dintre membrii clubului?

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 19:44

justme_razvan scrie:
.In legatura cu solubilitatea bilelor ai perfecta dreptate.In urma cu 4 saptamani am achizitionat 1kg de solubile S&O(prospete abia sosite).Timpul de dizolvare dupa achizitionare a fost de cca 2 ore iar dupa 3 saptamani tinute in dulapul de pe balcon,le-am bagat intr-o galeata cu apa.Tin sa va spun ca dupa 48 ore bilele erau intacte.

Abia astept emisiune de saptamana aceasta.


PS.Scuze ca este off topic dar cine a castigat concursul dintre membrii clubului?
--------------------------------------------------------------------------------

am si eu o intrebare pt tine: de unde ai luat bilele si ce firma.....si concursul intre membri se desfasoara vinerea asta.... :D :D

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 19:51

[quote="cristian505ro"]Draga Iulian...............


pt a nu se mai face confuzii ar fi bine sa se treceti numele intreg..ca sunt cel putin 2 iulian... :D


PETRE IULIAN-CARP ZONE-----

Avatar utilizator
justme_razvan
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mar 2008, 12:48

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de justme_razvan » 14 Iul 2008, 22:13

iulian petre scrie:
justme_razvan scrie:
.In legatura cu solubilitatea bilelor ai perfecta dreptate.In urma cu 4 saptamani am achizitionat 1kg de solubile S&O(prospete abia sosite).Timpul de dizolvare dupa achizitionare a fost de cca 2 ore iar dupa 3 saptamani tinute in dulapul de pe balcon,le-am bagat intr-o galeata cu apa.Tin sa va spun ca dupa 48 ore bilele erau intacte.

Abia astept emisiune de saptamana aceasta.


PS.Scuze ca este off topic dar cine a castigat concursul dintre membrii clubului?
--------------------------------------------------------------------------------

am si eu o intrebare pt tine: de unde ai luat bilele si ce firma.....si concursul intre membri se desfasoara vinerea asta.... :D :D

Bilele au fost de la SBS iar locul de unde le-am achizitionat Senzor.
:D Mi-au fugit ochii pe calendar :shock:
In legatura cu concursul va urez fir intins si fie ca cel mai bun sa castige.
Se pot face vizite pe balta in timpul concursului??

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 22:20

bilele sbs zis solubile nu sunt solubile....englezii le zic solubile ca in apa degaja un mic norisor si..atat .....raman intregi.....are un mic strat pe bila care e solubil si atat... :D :D :D..si asteptam cat mai multi sa ne viziteze.. :D ..acolo se d-au informatii live ...dar intre orele 6-21 :D :D

Avatar utilizator
justme_razvan
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mar 2008, 12:48

Re: Emisiunea Infopescar de azi 12.07.2008

Mesaj de justme_razvan » 17 Iul 2008, 16:56

iulian petre scrie:bilele sbs zis solubile nu sunt solubile....englezii le zic solubile ca in apa degaja un mic norisor si..atat .....raman intregi.....are un mic strat pe bila care e solubil si atat... :D :D :D..si asteptam cat mai multi sa ne viziteze.. :D ..acolo se d-au informatii live ...dar intre orele 6-21 :D :D
Da-mi voie sa te contrazic.Cand le-am achizitionat bilele se dizolvau in totalitate(testate de mine in galeata cu apa).
Ai idee cam cat mai dureaza pana va fi disponibila arhiva cu emisiuni? Sau cum pot face rost de emisiune?
Merci anticipat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”