o intrebare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
knife
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Ian 2010, 22:10

o intrebare

Mesaj de knife » 26 Mar 2010, 22:54

sunt incepator in pesuitul crapului si as avea si eu 2 intrebari :

1.ce parere aveti de mulineta :http://www.profishing.ro/mulinete/mulin ... -5916.html adica isi merita banii?

2.un fir de 0.40 este prea gros pt pescuitul la crap? sau ce grosime de fir este recomandata pt pescuitul pe balti

multumesc

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: o intrebare

Mesaj de ciogaby » 26 Mar 2010, 23:41

0.40 e prea gros pt. balta insa pe Dunare merge. Incearca 0.25-0.30. Cu cat este mai gros firul va fi incomod de pescuit cu el si nu vei mai putea lansa la distanta mai mare !

Avatar utilizator
knife
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Ian 2010, 22:10

Re: o intrebare

Mesaj de knife » 26 Mar 2010, 23:58

thx

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: o intrebare

Mesaj de dragosh.grasu » 12 Apr 2010, 13:35

ciogaby scrie:0.40 e prea gros pt. balta insa pe Dunare merge. Incearca 0.25-0.30. Cu cat este mai gros firul va fi incomod de pescuit cu el si nu vei mai putea lansa la distanta mai mare !
Am auzit cum ca un fir gros folosit in ape curgatoare produce nush' ce vibratii pe car crapul le percepe shi este speriat de acesta. Am fost cu un pescar mai batran la crep pe dunare shi cand a vazut ca am 0.40 p mulinete m-a sfatuit sa-l schimb cu 0.30 mm. @-)
nu este prea subtire pt Dunare??? :-/ Rog ajutor !
... fir intins ...!!!
... sa-l aveti in dril ...!!!

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: o intrebare

Mesaj de dragosh.grasu » 16 Apr 2010, 21:02

Chear nu vrea nimeni sa mai intre p topicul asta? :-/
... sa-l aveti in dril ...!!!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: o intrebare

Mesaj de sorprodan » 16 Apr 2010, 21:16

Am auzit cum ca un fir gros folosit in ape curgatoare produce nush' ce vibratii pe car crapul le percepe shi este speriat de acesta. Am fost cu un pescar mai batran la crep pe dunare shi cand a vazut ca am 0.40 p mulinete m-a sfatuit sa-l schimb cu 0.30 mm. @-)
nu este prea subtire pt Dunare??? :-/ Rog ajutor !
... fir intins ...!!![/quote]
asa este eu folosesc 0,35 este forate bun mai ales pe Dunare
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: o intrebare

Mesaj de gor965 » 16 Apr 2010, 21:42

dragosh.grasu scrie: Am auzit cum ca un fir gros folosit in ape curgatoare produce nush' ce vibratii pe car crapul le percepe shi este speriat de acesta. Am fost cu un pescar mai batran la crep pe dunare shi cand a vazut ca am 0.40 p mulinete m-a sfatuit sa-l schimb cu 0.30 mm. @-)
nu este prea subtire pt Dunare??? :-/ Rog ajutor !
... fir intins ...!!!
Cred ca alegearea firului tine mai mult de locul in care pescuiesti si specia vizata ,nu neaparat de dimensiunea lui ! cand pescuiesti printre butuci plini de scoici mai repede bagi un 0.50 decat un 0.30 ...si invers ,cand ai o zona mai curata ,eventual cu ceva curent in plus ,un 0.30 e mai indicat decat un fir mai gros care are portanta mai mare !Mie unul un 0.40 imi pare un diametru de compromis in orice situatie ! Cunosc pescari care dau in curent cu 0.25 si altii care dau in butuci cu textil de 0.30...orice le-ai spune ei o stiu pe-alor ...e o chestie de gust personal in functie de locul si stilul lor de pescuit !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: o intrebare

Mesaj de dragosh.grasu » 18 Apr 2010, 18:48

Merci de rasp. Deci treaba cu vibratiile e 0
... sa-l aveti in dril ...!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: o intrebare

Mesaj de stefanflorin » 18 Apr 2010, 20:50

dragosh.grasu scrie:Merci de rasp. Deci treaba cu vibratiile e 0
crapul nu are treaba cu grosimea firului in sine, ci cu modul cum prezentam momeala :distanta de mal, greutatea plumbului (un plumb mare face galagie mare la aterizare in apa insa ajuta f bine la autointepare), si ar mai fi cateva criterii. Tot timpul incearca sa corelezi grosimea firului/marimea plumbului cu locul in care pescuiesti.
Hai sa iti dau un exemplu: raul Jiu: loc cu mal inalt, apa de 2m sub mal, curent destul de puternic, fara agataturi pe o distanta de 30-40de m. Eu in aceste conditii as folosi un plumb de 15-20 de gr, fir 0.30-0.35 (alegere care este si corecta) insa daca dau pe Dunare la Rast, apa 4-6m,agataturi, curent mult mai lent ca in locul de pe Jiu, as folosi un 0.35-0.40 cu plumb intre 50-70 de gr. Pe Jiu desi dau cu fir mai subtire scorul ar fi cam la 0 in favoarea mea in timp ce la Dunare desi dau cu fir mai gros si echipament mai greu scorul e cam in favoarea crapilor. Locul dicteaza echipamentul, nu pestii (tinand cont ca dimensiunea capturilor e asemanatoare intre Dunare si Jiu).
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: o intrebare

Mesaj de dragosh.grasu » 20 Apr 2010, 14:02

Multzam mult de raspuns :)
Raman dator q o bere >:D<
... sa-l aveti in dril ...!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”