Partea lichida din emisiunea

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Partea lichida din emisiunea

Mesaj de Ravensun » 14 Iul 2008, 12:32

Buna ziua
Era clar ca revin si cu ceva intrebari dupa emisiunea asta :oops:
Asteptam emisiunea inca de cand ati prezentat emisiunea cu mixul

Care e diferenta intre lapte de porumb si sirop de porumb>?
Am vazut la Senzor : SPD si Lapte de porumb Nitu. Banuiesc ca difera metoda de fabricare la fiecare. (am mai intrebat si pe alt forum dar acolo se sufera de "secretomanie") Deci care e diferenta?

Si inca ceva de unde se pot cumpara produsele facute de George? lapte de porumb, aroma de porumb etc
Se gasesc in magazine, se comanda sau este nada creata de dvs doar pt membrii clubului?
Restul de ingrediente din emisiune sunt CSL, atract amino si amino ppc de la SBS de la Senzor. Banuiesc ca nu le puteti prezenta in emisiune dar cred ca le-am identificat bine.

Despre emisiune nu stiu ce sa mai zic.....Va laud mereu cu riscul de a deveni agasant. Insa cred ca deja exista un grup destul de mare de telespectatori care asteapta emisiunea si care nu neaparat vin sa si scrie pe forum. Oricum va asigur ca va bucurati de mult respect din partea noastra (si cei care apareti des si cei care ii vedem doar la concurusuri) desi banuiesc ca deja stiti asta.Si excelent ca se poatea vedea si pe site.

Mai aveam o intrebare: mai folositi mamaliga la pescuit sau deja porumbul si bilele fac legea ? Credeti ca dl Mitranescu daca il intrebati ar spune reteta aia lui cu aroma de "zmeura">(la o invitatie in emisune)? PArea sa nu fie asa secretos atunci la concurs.Spun asta ca o mamaliga facuta bine ar fi bine de vazut mai ales ca suntem multi care mergem si pe balti unde nu se pescuieste exclusiv cu bile.
:D
Multumesc

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 20:50

prietene esti pe un site numit INFO PESCAR asa ca intreaba si echipa CARP ZONE cand are timp i-ti raspunde ca asta e si treaba sa INFORMAM pescarii.

1- partea lichida pe care o folosim noi este de la firma s.b.s. -atracti naturali,amino ppc, ,etc
2-produsele facute de GEORGE pe care te intereseaza daca esti din BUCURESTI le poti comanda si ne intalnim undeva....sunt in magazine dar nu stiu in ce zona stai..
3-mamaliga aia minune a lui Mitranescu (zmeura-vrajeala): cumperi 1 kg de spartura de porumb-(obor) si un bidon de LAPTE DE PORUMB aroma de capsuna ...pui intr-un castron (cat vrei sa faci)..laptele de porumb diluat cu apa calda si adaugi spartura de porumb dar lasi destula zeama ca sa traga si ce sa vezi dupa cateva ore "ZMEURICA" lui Mitranescu....rosul laptelui +galbenul sparturii da culoarea aia zisa de el "zmeurica"..si de aici e usor .faci o mamaliga normala si adaugi aceasta "zmeurica"

..daca mai ai alte intrebari....
-------------------------------------------------
PETRE IULIAN-CARP ZONE

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de george-alexandru » 14 Iul 2008, 21:05

produsul din care se fac bilele solubile si care pote avea si alte folosinte (aditiv ,indulcitor,colant etc)a fost botezat generic de Tata Nitu cand la scos pe piata lapte de porumb.aceasta denumire fiind rezervata de Tata Nitu automat ceilalti lau scos pe piata sub o alta denumire sirop de porumb sau in cazul meu extract de porumb dulce.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de george-alexandru » 14 Iul 2008, 21:12

extractul meu de porumb il gasesti in cateva magazine (da/mi pe privat zona unde stai sa vad unde e mai aproape),cat despre arome momentan nu sunt scoase pe piata iar in curand voi scoate o gama de aditivi lichizi concentrati cu diverse arome :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de Ravensun » 15 Iul 2008, 10:13

Pt Iulian Petre
No offence. Din obisnuinta vb de George sau Florentin pt ca pe dansii ii vad la tv si cred ca de aici provine acest obicei.Stiu ca sunteti o echipa dar impactul vizual de la tv si-a pus amprenta asa ca sa nu va suparati din cauza asta. Am banuit bine ca sunt de la SBS. Insa tot la Senzor am vazut ca au scos si ei gama lor de astfel de produse la pretul mult mai accesibile. Inca cred ca e greu de spus daca pretul inseamna si calitate, in acest caz diferenta intre SBS is Senzor fiind de vreo 15-25 RON. Oricum pe un alt forum ii dadusem un mesaj lui Vladut Mateanu in care chiar il felicitam pt faptul ca e printre singurii care au adaptat "englezismele" la piata locala si la buzunarele noastre. Multumesc de raspuns. Super ok ca stim si reteta "minune" de mamaliga

Pt George si Iulian
Lucrez in zona Calarasi-Muncii. Locuiesc in Rahova.Insa am masina si ma pot deplasa oriunde. Ar fi bine de stiut o lista cu produsele si preturi. Si prefereabil sa le iau direct pt ca evit astfel adaosul magazinelor.
Daca aveti lista sau aceste informatii imi puteti trimite fie privat fie pe email (dan.gheorghevici@tape.ro) informatiile
O sa va spun ce doresc, le comand si cand le aveti vin sa le ridic (sa am si bani evident la mine)

Revenind la bile. Deci la solubile le las la uscat. Cat se lasa si cum? Am inteles ca minim 24-48 de ore inainte de partida ideal ar fi la o saptamana. Conditii speciale sau se pot lasa la temperatura camerei, intuneric lumina etc?

Referitor la bile tari. Daca pun oua deja am bile cu termen de garantie care risca sa expire daca nu sunt tinute la congelator.Ca sa le fac tari el fierb pana se ridica la suprafata. Daca cresc timpul de fierbere le fac pop-up-uri?
Multumesc tuturor.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de iulian petre » 15 Iul 2008, 10:57

referitor la produse SENZOR...NU folosesc. :shock: :shock: dute acum in magazin si o sa vezi ca o parte le-a retras.....mai mult nu pot zice ca sunt prieten cu cei din magazin......... cu produsele GEORGE se rezolva ca eu stau in zona hala traian mai precis pe calea calarasilor.de bile este cum ai spus..dar daca le fierbi bine ele devin si mai rezistente(se strica mai greu) ca sa faci pop-upuri bagi bilele tari in cuptorul cu microunde(o smecherie :D )..dar vezi cat.. :D intre 1-2 minute..depinde si de diametru.

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de Ravensun » 15 Iul 2008, 11:08

Ok
Sa imi spui te rog preturi si produse. Din cate am inteles acum sunt disponibile doar laptele de porumb si aroma de porumb, urmand sa lanseze mai multe. Eu lucrez mai exact pe Tepes Voda care pleaca de la Hala Traian si e paralela cu Calarasi

Daca fierb bilele mai mult decat 1-2 minute pana se ridica raman tot tari? Stiu ca asta era o problema pt ca am citit-o peste tot si majoritatea spuneau ca se fierb pana se ridica, in caz contrar devin pop-up-uri.
Asta cu bagatul bilelor la microunde nu o stiam.

Multumesc mult

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partea lichida din emisiunea

Mesaj de george-alexandru » 15 Iul 2008, 13:08

Fierberea este dusmanul nr unu al partii lichide din bila de aceea mai este folosita si metotoda fierberii la aburi,pt a le pastra cat mai mult timp indicat este sa le fierbi pana ce acestea se risica la suprafata,prin fierbere nu au cum sa devina pop/upuri ci numai prin coacere la microunde dar eu nu agreez aceasta varianta din moment ce pe piata exzista o gama larga de pop/upuri

ps.extractul de porumb costa 25 ron 1l=1300g,iar aromele in jur de 15-17ron 50ml
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”