Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mariuscucuian
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 17 Feb 2010, 16:50

Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de mariuscucuian » 15 Apr 2010, 11:40

-Miercuri 14 Aprilie 2010 balta de la "SARATURI-SALCIILE" a fost populata cu crap intre 1-4 Kg, caras 300-800grame si somn 1-4Kg.
-Localizare: la iesirea din comuna Salciile spre Boldesti Gradiste, aproximativ 45 Km din Ploiesti.
-Taxa: 50 Ron/zi;
-Cantitatea de peste permisa: 10Kg/partida;
-Este permis plantatul cu vaporasul personal;
-Nu este permis pescuitul nocturn;
Persoana de contact: Dl Marian(administratorul amenajarii piscicole) 0731108297

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de mircea62 » 15 Apr 2010, 14:30

Cam cu cate tone s-a facut popularea si ce suprafata are lacul ???

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de jila pitis » 15 Apr 2010, 14:56

dovada ceva?poze filmulete ptr ca zona e cunoscuta si e bine sa nu ne amagiti.

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de cossty » 15 Apr 2010, 16:45

Asta e balta?
Fişiere ataşate
saraturi.jpg

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de cossty » 16 Apr 2010, 20:25

Chiar nu stie nimeni?

Avatar utilizator
gabrielcristescu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mar 2010, 16:48

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de gabrielcristescu » 19 Apr 2010, 11:59

Mai lasa-ne cu popularea asta ca stiu toata istoria balții asteia de cinci ani incoace si mai mult s-a distrus decat s-a facut acolo.
daca esti asa sincer sa ne anunți si pe noi de aceasta repopulare atunci spune si de ce au murit toti pestii din balta acum vreo trei primaveri si de cate ori bagati plasele pe an in apa. sau spune-ne cum hraniti voi joia si vinerea noaptea, pestii din balta, cu barca iar cand vine pescarul sambata dimineata poate sa-i dea ca nada si c...t de fata mare ca nu mai pune gura pe nimic.
spune te rog si despre toate astea sa stie lumea de ce pleaca de acasa, cu gandul la marea captura, si se alege cu jumatatea lui 5 la sfarșitul zilei.
Si ca sa-ti demonstrez ca nu sunt de rea vointa iti spun ca sunt unul din cei care mergeau frecvent pe balta asta inainte sa umble cu marlanii si se prindea destul de bine.
Daca e acelasi administrator al baltii va sfatuiesc sa nu mergeti acolo ca va pierdeti timpul degeaba.

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de cossty » 20 Apr 2010, 16:08

Cum il chema pe cel care il sti tu ca administrator. Eu n-am fost niciodata pe balta asta dar m-am interesat si eu de balta pe la prieteni si am inteles ca de vreo cativa ani balta e concesionata de altcineva (vechiul patron ar fi scos totul din ea) si chiar omul a populat in fiecare an de cat o are. Prietenii cu care am vb spuneau ca in toamna au facut treaba, nu mari dar constant (ciortan 1-2 kg, caras mai mare ca palma si cateva moace in jur de 1 kg).
Vreau sa ma duc pe 1 sau pe 7 mai pe ea si o sa va spun ce am facut.

@ gabrielcristescu
Te rog spune-mi daca harta care am pus-o e buna sau nu.
Teoretic stiu drumul, dar fiind prima data cand ma duc ar fi buna o harta.
Mersi!

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de vezeteum » 20 Apr 2010, 17:43

Balta este concesionata de dl. Tonciu Marian. Am fost de 2 ori pe aceasta balta in 2009, prima oara am prins aproximativ 6kg caras la undita (era in bataie si la lansete nu am mers), a doua oara a fost un esec total nu am luat nimic, batea vantu, era inorat si era cam frig. Am sa ma duc maine sau poimaine acolo sa mai incerc. Popularile cu peste se fac, si eu am asistat la una anu trecut, erau pesti in juru la 500g-1kg ciortan si caras.
De ajuns e usor, intrii in Salciile si tii drumu spre Boldesti, la iesire din Salciile o sa vezi indicator in dreapta dupa niste gradini "spre balta de pescuit", dezavantajul este cand plua ca e drum de tara nepietruit si cam risti sa fuga masina in parti, sau sa ramai intepenit, nu sunt hartoape sa rupi masina.
Cauza mortii acelor pesti de acum 3-4ani a fost lipsa de oxigen, au dat drumu la apa prea mult si din cauza caldurii excesive au murit multi in acea vara, se mai intampla si erori.
Faptu ca se furajeaza si ca se baga plase in balta nu stiu sa va spun, tot ce este posibil.
Fişiere ataşate
untitled.JPG

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de cossty » 20 Apr 2010, 18:16

Sa spui ce ai facut.
Mersi mult de traseu!

Avatar utilizator
gabrielcristescu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mar 2010, 16:48

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de gabrielcristescu » 25 Apr 2010, 14:21

vezi ca ajungi in balarii dupa hartile de mai sus. cea pe care este marcar traseul te duce la Boldesti-gadistea iar cealalta indica Slatioarele care sunt in loc Jilavele IL. Ca sa ajungi la saraturi la iesire din loc salciile pe partea dreapta a drumului dupa ce se termina succesiunea de loturi de vita de vie se face un drum de pamant la dreapta imediat. Se merge pedrumul ala circa 800m de unde se vede coada baltii. din punctul acesta raname la latitudinea voastra cat mai mergeti in functue de unde vreti sa va asezati pe balta. de mentionat ca pe coada baltii pe aprox 100 m apa este putin adanca si cu agataturi pe fund din cauza rizonilor de trestie si papura.Apa cea mai propice unui pescuit ar fi cam in zona unde bata cotește la stanga apa find de cca 2,5 m adancime. Fir intins! si sper sa ma fi inselat in privinta actualei tratatii din partea administrator avand in vedere antecedentele baltii.LA reauzire!(citire)

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de vezeteum » 26 Apr 2010, 16:23

Salutare.
Am fost vineri, 23.04.2010 pe balta, nu prea am prins mare lucru, decat 6 buc. ciortanica la 300-400 g si aproximativ 2kg de carasel care avea 10-15cm. Totu am prins la undita cu rama sau viermusi. Am pescuit de la 6:30 pana pe la 15:30. Am incercat boaba de porumb si boilisuri solubile la lansete,dar nimic.
Motivul proabil apa care este inca rece si diferenta mare de temperatura de la zi la noapte.
O sa mai incerc pe la jumatatea lunii mai daca se mai incalzeste.

Avatar utilizator
tonciu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iun 2010, 00:50

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de tonciu » 07 Iun 2010, 01:03

Care nu crede ca a fost populata balta sa se duca la dracu. Eu bag bani in balta si prosti inventeaza inventii. In 2007 au murit pesti de seceta si caldura la o apa de cca 80 cm. De atunci am populat de patru ori si ultima data cu somn ca sa moara prostii de ciuda. Drumul e excelent, am bagat 10 basculante de piatra si o sa mai bag pana se formeaza un strat destul de sopid sa poata trece si tractoarele.
Da am avut paznici care furau peste de la vecini dar au fost dati afara. Ionut (Tilica), Angelo, Iulian, Costica, toti sunt niste oameni de incredere si muncitori.
Care esti destept, hai la pescuit ca o sa se gaseasca ceva chiar daca nu e sezon. Avem mereu o plasa ceva prin balta si puteti cumpara la un pret avantajos. Care sunteti prosti, sa va duceti la dracu la alte balti unde e si urat si nici peste nu au.
Ce e in ziua de azi 50 lei? Aproape gratis. Daca mai aduceti si ceva bautura va dam la schimb lapte proaspat de la stana si lemne sa faceti un gratar.
Rapidistii au reducere 25% !!!!!
Marian.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de Butaru Gabriel » 07 Iun 2010, 05:33

tonciu scrie:Care nu crede ca a fost populata balta sa se duca la dracu. Eu bag bani in balta si prosti inventeaza inventii. In 2007 au murit pesti de seceta si caldura la o apa de cca 80 cm. De atunci am populat de patru ori si ultima data cu somn ca sa moara prostii de ciuda. Drumul e excelent, am bagat 10 basculante de piatra si o sa mai bag pana se formeaza un strat destul de sopid sa poata trece si tractoarele.
Da am avut paznici care furau peste de la vecini dar au fost dati afara. Ionut (Tilica), Angelo, Iulian, Costica, toti sunt niste oameni de incredere si muncitori.
Care esti destept, hai la pescuit ca o sa se gaseasca ceva chiar daca nu e sezon. Avem mereu o plasa ceva prin balta si puteti cumpara la un pret avantajos. Care sunteti prosti, sa va duceti la dracu la alte balti unde e si urat si nici peste nu au.
Ce e in ziua de azi 50 lei? Aproape gratis. Daca mai aduceti si ceva bautura va dam la schimb lapte proaspat de la stana si lemne sa faceti un gratar.
Rapidistii au reducere 25% !!!!!
Marian.
Nu credeti ca ar fi mai bine sa mergeti dv.mai intai la ala cu coarne :?: la cum va exprimati sigur va indrageste si va ia @-) la el :-q

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de timer » 07 Iun 2010, 09:33

tonciu scrie:Care nu crede ca a fost populata balta sa se duca la dracu. Eu bag bani in balta si prosti inventeaza inventii. In 2007 au murit pesti de seceta si caldura la o apa de cca 80 cm. De atunci am populat de patru ori si ultima data cu somn ca sa moara prostii de ciuda. Drumul e excelent, am bagat 10 basculante de piatra si o sa mai bag pana se formeaza un strat destul de sopid sa poata trece si tractoarele.
Da am avut paznici care furau peste de la vecini dar au fost dati afara. Ionut (Tilica), Angelo, Iulian, Costica, toti sunt niste oameni de incredere si muncitori.
Care esti destept, hai la pescuit ca o sa se gaseasca ceva chiar daca nu e sezon. Avem mereu o plasa ceva prin balta si puteti cumpara la un pret avantajos. Care sunteti prosti, sa va duceti la dracu la alte balti unde e si urat si nici peste nu au.
Ce e in ziua de azi 50 lei? Aproape gratis. Daca mai aduceti si ceva bautura va dam la schimb lapte proaspat de la stana si lemne sa faceti un gratar.
Rapidistii au reducere 25% !!!!!
Marian.
Ma intreb daca aceasta postare v-a luat ceva timp,"d-le patron"..Parerea mea este ca a fost scrisa intre doua partzuri ,care v-au fost datatoare de inspiratie bolnava si izbavire trupeasca..Sa mai adaug ca:forumul e o piata publica..Te intalnesti si discuti..Apropos,nici eu nu cred ca ati populat balta,asta ca sa-mi exprim o parere...Si in final doua cugetari:
Ca sa-ti dai seama ca esti prost,trebuie sa te duca mintea...Si acum,ca sa intelegeti talcu de mai sus:
Daca te sufoci,respira,daca nu mai poti sta in picioare,stai jos...Sa fiti iubit!
ps/Ar fi bine ca moderatorul Coleman sa va stearga postarea

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: Populare amenajarea piscicola Saraturi-Salciile

Mesaj de jila pitis » 07 Iun 2010, 18:40

Nu stiu daca sa va spun "domn"sau nu dar ca sa ne convingeti trebuia sa veniti cu argumente nu cu injurii la adresa potentialilor clienti(dar poate nu stiti ce inseamna).Anul trecut am fost si eu pe aceasta balta si teapa nici macar 1kg de caras nu am prins,binenteles plasa dumneavoastra (sau a paznicilor)era asezata in apa dar se pare ca nici in plasa nu era peste de ce?poate ca nu mai era de loc in balta.De aceea pentru a ne convinge ca ati populat balta trebuie sa veniti cu argumente si dovezi nu injurii .Asta dovedeste cat sunteti de bine crescut.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”