problema mixului

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: problema mixului

Mesaj de toader nicolae » 19 Apr 2009, 12:48

Chestia este ca bulgarii tai au cazut intr-un singur loc si dupa ce s-au desfacut a ramas o gramajoara pe care crapii au supt-o imediat.Daca arunci si cu racheta ceva seminte,acestea se imprastie pe o suprafata mai mare si il obliga sa caute mai mult si implicit sa stea mai mult in zona.Canepa este cea mai smechera din punctul asta de vedere.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: problema mixului

Mesaj de ciptes » 21 Apr 2010, 01:00

Astazi am coborat sfintii . Am primit astazi de la un prieten care a fost la un concurs o galeata cu 3-4 kg de pasta din mix si am vrut sa fac bile solubile din ea . Pistolul pregatit, carnatul bun, la rulare pe masa bilele ieseau perfect rotunde dar in mijloc ramanea o gaura dintr-o parte in alta exact ca si cum le-as fi gaurit . Problema este ca era cam mare gaura altfel le lasam asa. Care ar putea fi problema pt ca mixul arata super si din acelasi mix am facut si bilele inainte de concurs si au iesit perfecte. Poate sa fie din cauza ca a fost facut pasta si a fost tinut asa doua zile ? Nu am mai patit niciodata asa. Am incercat sa ii mai pun lapte de porumb si a iesit prea lipicios, am pus si mix praf ca mai aveam intr-o galetuta mica si degeaba. Stie cineva sa-mi explice de ce ieseau cu gaura pe mijloc ?

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: problema mixului

Mesaj de LUCKY » 22 Apr 2010, 13:03

Se intimpla cand fac un mix cu continut mare de fainuri de peste ,crustacee sa se ruleze prost cu gaura , sa nu modific compozitia pastei folosesc o diuza la pistolul de carnati ceva mai mic in diametru cu un carnati mai subtire se rezolva problema dar bilele nu vor fi perfect rotunde .

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema mixului

Mesaj de mosharu » 22 Apr 2010, 21:39

daca bilele ies cilindrice ( gen peleta ) - carnat mic pe masa mare
daca se sparg la mijloc - carnat mare masa mica
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: problema mixului

Mesaj de ciptes » 23 Apr 2010, 01:09

Adevarul este ca atunci cand am facut primele bile le-am facut cu palnia taiata intre 18 si 20 si parca nu ieseau toate perfect rotunde dar ieseau pline si la ultimele am taiat palnia la 20 si au iesit cu gaura pe mijloc. Masa este de 20 dar poate dupa ce iesea carnatul din pistol se umfla putin si de asta iesea mai gros . Multumesc de lamuriri !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”