cort Trakker vs Chub

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

cort Trakker vs Chub

Mesaj de raduionescu45 » 26 Apr 2010, 11:21

oscilez si daca ma poate cineva ajuta ar fi minunat:

TRAKKER SLX Bivvy & Wrap 2 man
vs
CHUB MK2 Cyfish + 2man

ambele au cam aceleasi optiuni referitor la fereste, plase, grounsheet...
la dimensiuni Chub-ul e mai adanc cu 30cm si mai inalt cu 5cm
membranele cred ca sunt ambele de 5000 (este de ajuns?)
preturile asemanatoare

avantaje Chub: dimensiuni putin mai mari
sunt incluse in pachet cele e bare de stabilizare sa-l poti ridica mai usor si sa-l folosesti ca umbrar fara partea din fata
geanta din material gros fata de geanta din fas pe care o are Trakker-ul

dezavantaje Chub: winterskinul e decupat in fata usii adik
Trakker-ul l-am vazut si mi-a placut materialul, are cineva Chub sa-mi spuna cum rezista la ploaie vant si la tensiune?

multumesc!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de cristian505ro » 26 Apr 2010, 21:38

raduionescu45 scrie:oscilez si daca ma poate cineva ajuta ar fi minunat:

TRAKKER SLX Bivvy & Wrap 2 man
vs
CHUB MK2 Cyfish + 2man

ambele au cam aceleasi optiuni referitor la fereste, plase, grounsheet...
la dimensiuni Chub-ul e mai adanc cu 30cm si mai inalt cu 5cm
membranele cred ca sunt ambele de 5000 (este de ajuns?)
preturile asemanatoare

avantaje Chub: dimensiuni putin mai mari
sunt incluse in pachet cele e bare de stabilizare sa-l poti ridica mai usor si sa-l folosesti ca umbrar fara partea din fata
geanta din material gros fata de geanta din fas pe care o are Trakker-ul

dezavantaje Chub: winterskinul e decupat in fata usii adik
Trakker-ul l-am vazut si mi-a placut materialul, are cineva Chub sa-mi spuna cum rezista la ploaie vant si la tensiune?

multumesc!

Parerea mea = Chub. Eu am CHUB MK2 Cyfish + 1 man. Rezista si pe furtuni puternice, dar il poti folosi si pe canicula la fel de bine. Tracker are cel mai bun material de pe piata la ora actuala -Aquatex. Dar nu are atatea posibilitati de utilizare ca Chub, iar dimensiunile mai mari chiar conteaza foarte mult!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de raduionescu45 » 26 Apr 2010, 23:37

multumesc de parere!
nici Cyfish Mk2 nu e facut din Climatex (cum ii zice celui mai bun material de la Chub) si nici SLX din Aquatex fiind corturi relativ ieftine tinand cont ca la 250euro primesti si winterskin in pachet pe cand MK II de la Trakker (cel promovat de Dany Fairbrass de la Korda) costa 400euro doar cortul.
referitor la posibilitati de utlilizare si Trakker-ul e la fel: plasa de tantari, posibilitate de a fi folosit fara partea din fata doar ca umbrar....
oricum ideea e ca am comandat Chub MK2 2 man deci m-am cam sfatuit singur si nu cred ca imi va parea rau.
singurul lucru de care imi e frica e sa nu fie mai "subtire" la material ca Trakker-ul pe care l-am vazut si pipait, sa aiba un groundsheet cel putin la fel de gros si treaba cu decupajul de la winterskin in dreptul usii sa nu fie o problema la vant puternic astfel incat sa intre curentul pe acolo sa sa traga de el foarte tare.
o seara excelenta!

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de daniel_c » 27 Apr 2010, 09:37

Eu as merge pe Trakker.nu are inca egal in ceea ce priveste condesul, daca vrei sa iei in considerare si partea asta,este muuuult superior...!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de raduionescu45 » 27 Apr 2010, 09:59

aici te pot contrazice! eu vorbesc strict de modelul Trakker SLX care dupa o noapte cum temperatura de 5-6grade si dupa ce 2 pescari au dormit aprox. 8h in el era plin de condens.
eu sunt de parere ca mai toate corturile condenseaza mai ales daca se depaseste numarul "locatarilor" pentru care a fost el conceput.
am ramas la chub din 2 considerente: dimensiunile putin mai mari, pachetul mai complet (bare si geanta incluse) si pretul cu 150ron mai mic. daca vad ca nu face fata acum in primavara atunci pentru toamana iarna fac un efort si ii iau si Extreme Wrap Canopy (third skin) si cu asta cred ca-l rezolv.

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de STAN MIHAI » 27 Apr 2010, 11:58

eu am chub cyfish de doi ani deja si e chiar ok
ai facut o alegere buna
Imagine

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de raduionescu45 » 27 Apr 2010, 12:27

multumesc de incurajari! la ei pe site scrie ceva de un model nou 2009-2010 cu ceva imbunatatiri la numarul de prinderi din spate si la materialul folosit (upgraded to 210D oxford weave polyester). nu stiu care model imi va veni.
singurul inconveniet era usa aia dar daca nimeni nu se plange de ea inseamna ca nu sunt probleme.
o zi buna!

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de STAN MIHAI » 27 Apr 2010, 15:05

a doua prelata este de fapt un twinskin mai degraba decat winterskin
eu cred ca daca avea usa mai mult incurca pentru ca asa zisul winterskin nu mareste de loc spatiul oferit de cort
poti sa comanzi separat un winterskin adevarat dar nu cred ca o sa simti nevoia
eu personal nu am simtit ca ar fi nevoie si nu ies la pescuit doar vara.
condens se face in cort cand e frig chiar daca ai montat si twinskinul dar niciodata nu a fost atata condens incat sa picure in cort
Imagine

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de raduionescu45 » 28 Apr 2010, 15:40

a venit jucaria si am intins-o in spatele blocului. e minunat! mult mai mic decat Comandorul, mai usor dar cu destul spatiu pentru 2 paturi si genti pe langa ele. treaba cu plasa de tantari concomitent prinsa cu fata de fas este excelenta.
2 chestii am remarcat:
- daca-l tensionez cu ajutorul groundsheet-ului se pune cam mare presiunea pe cusaturile unde sunt prinse clemele de acesta si imi e frica sa nu cedeze. cred ca voi incerca sa fac cumva sa-l tensionez folosind atat cureaua cat si groundsheet-ul
- dupa ce l-am intins si l-am ancorat cele 3 bare principale nu stau ca la cel vechi (una langa alta aliniate) cu capatul in contact cu pamantul, ci se cam intercaleaza/aluneca trecand una in fata celeilalte iar intaritura aceea de material in care sunt toate 3 prinse nu sta dreapta ci se curbeaza dupa cum pica ele.
aceasta e zona si in poza e cel vechi.

Imagine

asa e si la dvs.? trebuie sa le pun eu oarecum cu mana si sa ancorez zona aia in fiecare gaura?

o zi buna!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de iorgu » 28 Apr 2010, 22:25

Raducule dupa ce am achizitionat de la tine cortul pe care il stii, am primit p.m.-ul tau daca sunt multumit, este un merit al vanzatorului,RARISIM ASA CEVA. Ti-am raspuns ca nu am timp 3-4 zile sa-l probez. Am vazut postarea ta referitor la un cort nou pe care vrei sa-l iei. Din acel moment am intrat pe tot ce inseamna ,,corturi'', camping si adiacente pescarilor si concediilor. Te asigur ca tu ca individ pretentios si cerebral, vei revenii tot la modelul care l-ai vandut mie. Ramane sa il intind si iti voi raspunde, dar caracterul tau nu cred ca m-a inselat. Apropo de condens, am gasit in cautarile mele, metoda sau mijlocul respectiv, ca acesta sa nu existe. Te respect mult pentru educatia care ti-a fost data =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de raduionescu45 » 29 Apr 2010, 00:44

multumesc pentru vorbele frumoase dle. Iorgu!
m-am decis si l-am cumparat de luni asa cum v-am spus duminica. sunt multumit de el dar cum ati spus si dvs. sunt pretentios si vreau sa scot ce e mai bun din el si prin asta sa ma multumesc pe mine. condensul nu ma sperie, sa fie sanatos si sa stea acolo daca nu vrea sa iasa afara in frig. nu am de gand sa dorm la peste atat de mult incat sa pice pe mine de pe tavan. cum am scris si mai sus am de gand ca spre toamna cand se raceste vremea sa ii iau extreme canopy (al 3-lea skin) sa-mi creez o suprafata extra pentru genti si sa pot sta in ea ziua protejat de vant si... cam asta e.
daca atunci cand ati cumparat cortul stiati sigur ce vreti, adica un cort mare si rezistent, atunci asta ati primit si nu va va dezamagi. pentru mine era pur si simplu prea mare si riscam sa fac hernie de la caratul pe scari (avantaj dvs. ca stati la casa ;) )
l-as lua in weekend sa-l testez dar nu cred ca va face fata la fel de bine ca "sufrageria" partenerului nostru, cort pe care nu l-am vazut decat in poze si auzit de el din povesti, ramanand surprins de inaltimea de 2,25m si greutatea de 35kg (SAFARI Africa de Sud)

Imagine

va salut respectuos!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 01:08

Raducule, toate cele bune si cele mai sincere urari de bine =D>
P.s. ai grija si memoreaza bine pentru a putea reda corect ,,limba lui Goethe"" (oare am scris corect?).
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: cort Trakker vs Chub

Mesaj de STAN MIHAI » 01 Mai 2010, 22:27

raduionescu45 scrie:
asa e si la dvs.? trebuie sa le pun eu oarecum cu mana si sa ancorez zona aia in fiecare gaura?

o zi buna!
scuze de intarziere . da asa e si la mine.dupa ce il ancorati in cuie si inainte sa prindeti barile de rigidizare aranjati cu mana pur si simplu zona respectiva cu mana si nu se mai misca.
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”