feeder de competitie

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
smecherache
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 05 Apr 2009, 14:31

feeder de competitie

Mesaj de smecherache » 26 Apr 2010, 08:14

buna ziua!vreau sa ma apuc de pescuit le feeder si vreau sa imi iau un ansamblu de competitie ca sa nu dau banii pe alte scule dupa aceea din motiv ca nu sunt bune!eu m-am oprit deocamdata la mulinete spro aeronium special feeder 555,lanseta dome gabor de 3,60 si astept sa o aduca si pe cea de 3,90.eu am sa pescuiesc mai mult pe crap,ce spuneti,ce ansamblu e mai recomandat:3,60+3,90 sau 3,90+4,20?eventual si marci cu gramajul corespunzator :-B ultima recomandare pe care as vrea:un fir bun de 0,20-0,22 si un inaintas pentru firul respectiv,precum si un fir bun pentru but ;) va multumesc anticipat :!: ;) :-B

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: feeder de competitie

Mesaj de stefanflorin » 26 Apr 2010, 13:22

De ce anume cauti sa dai cu 2 bete de lungimi diferite? Dome Gabor doar face reclama, d-aia da cu modele diferite, ia-ti 2 bete de 3.90 sau 4.20 la fel, heavy sau extra heavy, 2 mulinete la fel, fire la fel, o sa iti fie mai usor sa le utilizezi avand caracteristici identice. Pt fir iti recomand Ultima Power Plus(il folosesc si e foarte bun) sau Maxima Chameleon la fel un fir excelent insa un pic mai sarmos decat Ultima. Daca dai cu inaintas ai grija ca inelele de la varfuri sa aiba diametre mai mari ca sa nu ai surprize cand trece nodul prin ele. Varfuri balanganite :D !
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: feeder de competitie

Mesaj de STAN MIHAI » 27 Apr 2010, 10:05

daca pescuiesti pe balti sau lacuri e recomandabil sa ai doua lungimi diferite la bete ca sa poti sa le pui paralel cu malul (cea scurta spre interior)
nu cunosc produsele SPRO deci nu pot sa te indrum in sensul asta ,desi daca Dome Gabor pescuieste cu ele e super OK.parerea mea
recomandarea mea este sa-ti cumperi lansete si de puteri diferite sa ai o plaja cat mai mare de utilizari.
eu folosesc fire Sufix Feeder si Trabuco Match pentru feedere dar daca as gasi Ultima power steel sau crap mai subtiri le-as folosi fara ezitare
Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: feeder de competitie

Mesaj de stefanflorin » 27 Apr 2010, 11:57

Batul de feeder nu se pune paralel cu malul :)) in cazul unei trasaturi unde te duci cu lanseta cand intepi? pozitia optima e la un unghi de 45 de grade fata de mal ;) iar treaba cu lungimile diferite ca sa le poti pune paralel =)) buna gandire.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: feeder de competitie

Mesaj de pescar_s » 27 Apr 2010, 13:28

pescuitul la feeder este o tehnica de finete, asa ca firul pe care il folosesti nu tre sa dapaseasca 0,22
STAN MIHAI scrie:daca pescuiesti pe balti sau lacuri e recomandabil sa ai doua lungimi diferite la bete ca sa poti sa le pui paralel cu malul (cea scurta spre interior)
Feederul este conceput pentru ape curgatoare,unde curentul apei are o influenta mare asupra cosuletului,asa ca nu vad rostul pescuitului la feeder pe balti- (unde se pot folosi destule alte tehnici)-eu mi-am luat doua bete de 3,60,40-80gr,doua varfuri de rezerva, la numai 60lei bucata si sunt foarte multumit de ele. Pentru accesorii feeder inclusiv fire--uitate aici poate te ajuta ;)http:www.atract.ro/index.php fire-ntinse!!!! 8-> dupa depunere I-)

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: feeder de competitie

Mesaj de pescar_s » 27 Apr 2010, 13:34

atract cu 2 de (t)-scuze :D

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: feeder de competitie

Mesaj de STAN MIHAI » 27 Apr 2010, 13:45

esti tare omule :-@ :-@ :-@
vad ca te stii la acest stil de pescuit
eu in prostia mea le pun paralel cu malul si cea scurta in interior ,si intep de pe loc fara sa fug in boscheti ;)
poate iti dai seama intr-un final de ce :D
Imagine

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: feeder de competitie

Mesaj de pescar_s » 27 Apr 2010, 15:16

deci..firul la 45grade,batul paralel cu malul,i-mi inchipui cum arata intepatura????? si cara e spiru cu boschetii, ca eu nu pricep :idea:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: feeder de competitie

Mesaj de stefanflorin » 27 Apr 2010, 15:23

@ Stan Mihai: felicitari! n-ai inteles nimic din stilu asta :-t probabil si tu l-ai urmarit frecvent pe Dome Gabor. Pescuitul asta la asa zisul feeder se practica cu o lanseta, ca si cel la sheffield, nu cu 2-10-100, tocmai aici sta cheia succesului, frecventa lansarilor, pat de nada , etc, etc. Ca unii dau cu 2 bete la crap e ok, insa asta o pot face cu oricare alte 2-3-4 bete puse pe un rod pod. Ca fapt divers ia sa incerci sa pui batul cum ti-am zis eu, sa vezi cat de bine se vede muscatura si intepatura va fi mult mai ferma fara sa duci lanseta pe spate.
@pescar_s: pescuitul asta a fost conceput pt balti initial si e derivat din pescuitul cu "swing tip" adica varful ala in balans, ulterior pescarii englezi concepandu-si lansete cu varfuri semnalizatoare ca sa poata pescui pe rauri cu curent puternic unde swing-tip-ul nu putea fi folosit. Feederurile(naditoarele) au aparut ulterior la fel concepute de anumiti pescari si mai tarziu firmele producatoare de articole de pescuit au inceput sa scoata pe piata aceste naditoare si lansete gata facute pt stilul asta.
Eu zic sa ne oprim aici ca am facut topicul omului praf si ne contrazicem ca babele. Hai fire intinse!!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
smecherache
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 05 Apr 2009, 14:31

Re: feeder de competitie

Mesaj de smecherache » 27 Apr 2010, 17:28

multumesc!oricum...mai astept date tehnice si firme(de bete si mulinete) :-B

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”