probleme pescuit la distanta

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

probleme pescuit la distanta

Mesaj de vali003 » 04 Mai 2010, 14:17

Am citeva locuri , unde trebuie sa pescuiesc la 120-130 m , acum in primavara prefer sa pescuiesc cu momitoare , cam la a treia lansare gasesc rigul incurcat , am incercat si cu tubing , leadcore , am scurtat lungimea rigului , cam acelasi rezultat , mai nou am pus spuma solubila pe ac si a mers , dar i-mi reduce din distanta de lansare , stiu ca as putea sa pun acul in pasta de pe momitor , dar dind cu bile mari de 24-26 mm. , in aruncare ies din pasta , a gasit cineva o rezolvare ? Multumesc anticipat .

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: probleme pescuit la distanta

Mesaj de mircea62 » 04 Mai 2010, 14:44

E posibil ca incurcatura sa nu se produca la aruncare ci la recuperare si in cazul asta nu e nici o problema.
O solutie ar fi sa legi carligul de momitor cu banda solubila.

Avatar utilizator
Bodi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2009, 19:48

Re: probleme pescuit la distanta

Mesaj de Bodi » 04 Mai 2010, 15:01

Ciao,
eu procedez in felul urmator in cazul in care folosesc plumbi in-line si vreau sa ating distante cat mai mari.
Leg pe leadcore un pufulete solubil cu banda solubila, dupa care infig varful carligului in pufulete. In acest mod las plumbul cat mai liber (in timpul "lansarii" nu se mai dezechilibreaza, miscarea st-dr de catre rig). Cred ca acelasi procedeu s-ar putea folosi si in cazul "plumbului pierdut".

Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: probleme pescuit la distanta

Mesaj de LARY » 04 Mai 2010, 19:15

Bodi scrie:Ciao,
eu procedez in felul urmator in cazul in care folosesc plumbi in-line si vreau sa ating distante cat mai mari.
Leg pe leadcore un pufulete solubil cu banda solubila, dupa care infig varful carligului in pufulete. In acest mod las plumbul cat mai liber (in timpul "lansarii" nu se mai dezechilibreaza, miscarea st-dr de catre rig). Cred ca acelasi procedeu s-ar putea folosi si in cazul "plumbului pierdut".

Cu respect,
Bogdan Corbu
=D> =D> pe asta nu o stiam, e o treaba desteapta.
Tel0762.865.274

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”