Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de Neamtul » 09 Mai 2010, 14:21

Vreau sa cumpar doua lansete scurte pentru pescuitul pe Mures,cu monturi grele,la mreana,crap,somn,etc.
Caut bete cu varf sensibil pentru ca pescuiesc "la varf",cu clopotel.
Din cate am inteles betele astea de la Jaxon sunt exact ceea ce caut.Daca este cineva pe forum care are astfel de bete,il rog frumos sa-mi scrie si mie doua-trei randuri despre ele. :) (elasticitate,rezistenta,fiabilitatea componentelor...filet,inele,etc.)

Betele vor fi cuplate cu Longbow 50.Cred ca aceasta combinatie e mai mult decat suficient pentru pestii de pe Mures.



PS:Ma grabesc,marti vreau sa le cumpar!Astept pareri pro sau contra.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de Neamtul » 13 Mai 2010, 20:45

Unde sunt pescarii de Dunare?Chiar nu stie nimeni nimic despre aceste bete?! :O @-) :-??

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de stefanflorin » 14 Mai 2010, 13:58

Pai ti le poti face "custom" :)) si anume doi pari de carbon/fibra de sticla (dupa preferinte), le tai varful si le pui blector din fibra de sticla pe care matisezi inele. Cu putina munca si imaginatie obtii niste lansete de lansete. Am facut cateva pt mine si pt prieteni iar una dintre ele mi-a prins peste cat nu au prins toate celelalte la un loc, am daruit-o unui amic si inca mai ruleaza fin ca pe vremuri. Nu vezi ca la noi importatorii sunt ingusti la minte? aduc numai porcarii iar pe cele mai importante le uita.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de Neamtul » 14 Mai 2010, 22:27

Da,asa-i.In magazine e plin de gunoaie de care nimeni n-are nevoie.In Ro sunt multi pescari care pescuiesc cu monturi grele pe rauri "la varf" dar daca te uiti in magazine nu prea o sa gasesti bete potrivite ptr. asta..poate doua-trei.Bine ca-i plin de bete de crap din doua bucati. #-o De parca toti pescarii numai d'astea cumpara. #-o
Se pare ca si aici pe forum sunt numai crapari care folosesc bete din doua bucati de 3,60-3,90.Cred ca mai repede primeam un raspuns daca intrebam pe rap...ri.ro

oricum nu mai imi cumpar Jaxon-urile.Strang bani sa-mi cumpar o noua bijuterie...de spinning. >:) :))

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de stefanflorin » 15 Mai 2010, 15:55

cum le mai schimbi si tu, mai rau ca mine :))
PS: ce bijuterie? :-$
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de Neamtul » 15 Mai 2010, 19:35

O bicicleta. ;) >:)

Avatar utilizator
wwwww
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2010, 00:26

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de wwwww » 16 Mai 2010, 22:54

Le am eu pe amandoua, si mi-am luat si bicicleta sa le pot cara. :)
Cu Digital Power am tras barca, pe Dunare, cu 3 insi in ea, in curent (se agatase firul) si n-a avut nimic, abia daca s-a crapat putin lacul la inele, am folosit-o si la pescuit platici si bibani pe canale, este sensibila la varf si usoara, sunt foarte multumit de ea. A mea e de 2,4 m, lungimea ideala pentru Dunare, dupa parerea mea. Si Crystalisul e tot de 2,4, inca n-am pus-o la treaba (nu am mai gasit Digital Power Tip cand am facut comanda), insa am senzatia ca e mai proasta calitativ, i-a sarit lacul de pe inel doar cand am pus una intr-alta cele doua bucati, si am tinut de inel cu podul palmei si am fortat sa intre...

Si da, cred ca pot fi carate pe cadrul bicicletei foarte usor. :)

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de Neamtul » 16 Mai 2010, 23:05

Iti multumesc pentru raspuns,chiar m-ai ajutat.Problema este ca trebuie sa aman achizitionarea lansetelor fiindca imi trebuie bani sa platesc bicicleta...pe care o voi folosi la tras de pesti >:) ,nu la carat bete.Cred ca ti-ai dat seama la ce ma refer. :D

Avatar utilizator
wwwww
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2010, 00:26

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de wwwww » 17 Mai 2010, 00:18

Cum adica la tras pesti? Eu mi-am luat bicicleta tocmai pentru a nu-mi mai baga masina pe unde am dus-o anul trecut, asa am si ocazia sa fac putin sport, si merg si vreo 3 bete legate de cadru, de asta m-am orientat spre Jaxonurile de care e vorba in topic. Las masina la sosea, dau bicla jos de pe masina, rucsacul in spate si pe-aici mi-e drumul.

Cu placere. :D

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de stefanflorin » 17 Mai 2010, 13:01

cu bicicletele(shimano)e o poveste lunga de pe un alt forum :))
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Jaxon Digital Power Tip/Crystalis Power Tipe

Mesaj de Neamtul » 17 Mai 2010, 14:38

:)) :))


Un sezon am pescuit cu Daiwa,acum urmeaza Shimano. :)
Mai putin si incep avatii sa rapeasca! >:) Pana atunci imi cumpar bicicleta! >:) :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”