babadag(eco DELTA)

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

babadag(eco DELTA)

Mesaj de dianu marin catalin » 09 Apr 2010, 21:32

As dori si eu ceva informati despre aceasta delata,adica traseu,taxa de cazare,taxa pescuit....etc....

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de dianu marin catalin » 10 Apr 2010, 18:46

Chiar nimeni nu stie nimica,despre aceasta mica delta.????????????????? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de Amos » 17 Apr 2010, 10:37

Pe Babadag nu te lasă să pescuiești. Dacă ești prieten cu Ivanov (patronul), ai șanse, dacă nu ioc.
Poți să pescuiești la Enisala, pe canale, la coada lacului Babadag.
Taxa pe 2010, la Enisala este de 100 lei/24 ore. Mănâncă la porumb, pătrățică de mămăligă, râmă roșie, neagră, viermuși. Este singura baltă privată unde poți prinde anghilă, deci, ac roșu ptr. anghilă.
Se merge pe DN22 Constanța-Tulcea, iar în localitatea Babadag se face la dreapta (din direcția CT-TL) spre loc. Enisala. Se intră în satul Enisala, iar la un moment dat drumul se bifurcă, urmând a face la stânga spre satul Sarachioi. Se iese din Enisala, imediat treceți pe lângă o unitate agricolă pentru ca după cațiva zeci de metri să faceți la stanga (singurul drum la stânga după ce treceți de baza agricolă) și intrați pe drumul de pământ pe care mergeți 4 km iar la stația de pompare a apei stânga.

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de vezeteum » 18 Apr 2010, 17:48

Sal.
La Babadag (balta din stanga cum iesi din Orasul Babadag spre Tulce) se pescuia anu trecut, taxa era de 50lei, barca daca vroiai inca 50lei, se retinea tot pestele fara probleme, era interzis plantatul sub orice forma, dar nadirea din barca te costa 10lei la paznic si aruncai mancarea unde vroiai. Eu cand am fost nu am prins nimic ca nu prea eram pregatit dar vecinu a prins 3 exemplare frumoase la boaba de porumb (cica fiarta cu miere si lapte de porumb).
Dar am inteles ca sa schimbat sefu baltii.
O sa mai revin cu informatii noi cum aflu cate ceva.
Fişiere ataşate
IMG_1684.jpg
IMG_1673.jpg
IMG_1674.jpg

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de pharaoh » 18 Apr 2010, 20:37

Balta aia e altceva, se numeste Topraichioi si nu are nimic in comun cu lacul Babadag decat ca e tot in zona.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de vezeteum » 18 Apr 2010, 21:42

Asa o fi. Eu pe asta o stiam de balta de la babadag pe care se putea pescui. Din cate am inteles aia din dreapta e complet inchisa fiind crescatorie si zona protejata sau cam asa ceva. Cum e si la canalu 5 unde daca intri cu masina primesti amenda de la ecologisti (dar totusi daca ai relatii si acolo poti sa pescuiesti).
Fişiere ataşate
untitled.jpg.jpg

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de pharaoh » 18 Apr 2010, 21:53

Asa e. Ai dreptate cu lacul. Balta din stanga se numeste Topraichioi. Balta e super ok, de-abia astept sa merg cand se mai incalzeste un pic. Am inteles ca este administrata de acelasi patron (societate) care administreaza si balta Lunca.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de vezeteum » 18 Apr 2010, 22:03

Eu am auzit alte variante: ca ar fi a unui strain nu mai stiu din ce tara si ca are administrator angajat sa ingrijeasca de ea (sa aiba grija de paznici sa nu fure si tot tacamu), iar anu acesta e posibil sa fi venit altcineva. Eu cred ca o sa vin mai incolo, cica se zvoneste ca se incalzeste mai greu apa in zona respectiva, ( nu stiu daca e adevarat) si am mai auzit ca cica daca bate vantu de la rusi mai bine pleci acasa, ca sigur nu prinzi nimic. Partea frumos la balta asta e ca iei barca si te duci pe unde te taie capu.

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de madmanwr » 18 Mai 2010, 18:38

Ptr cei interesati de pescuit la enisala.. pot oferii informatii corecte..lasa-ti pm ( am un prieten sef de tura la paza) care imi spune unde si cum mananca.. anul trecut am facut 3 partide .. bineinteles in conditii speciale.. si am fost ft multumit si placut surprins!

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: babadag(eco DELTA)

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 15:29

În perioada asta, Ivanov scoate peștele de pe canale și-l ține cu plase montate special la capetele canalelor. Deci, se prinde ce scapă Ivanov cu plasele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”