SOMN PE OLT

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

SOMN PE OLT

Mesaj de NICOLESCU » 18 Mai 2010, 17:17

Pescuiesc deseori pe raul OLT, fiind mai aproape de casa. Nimic nu e batut in cuie pe acest rau, o apa foarte pretentioasa, cu zile in care pescuitul e uneori impracticabil,datorita debitului mare de apa care curge intre baraje. Albia raului este amenajata in mare parte , ( mai sus de Valcea pana aproape de Izlaz,) cu diverse variatiunii de tempertaura, debit si transparenta, cauzate de acumularile ce deservesc hidrocentralele.

,,Anul asta a fost anul somnului'' auzeai daca mergeai pe Olt in august-septembrie,bineanteles pe unele baraje . Eu as adauga ca a fost anul somnului urias, asa cum poate in DELTA sau pe DUNARE se poate vedea din ce in ce mai rar.

Oltul ascunde monstri ,mega somni, scapati de nenumarati pescari, braconieri si vazuti de unii si de altii.

Cum au crescut asa mari si de ce nu au fost prinsi pana acum,sunt intrebarile cele mai dese pe care si le pun pescrii.

Dar daca acorzi putina atentie conditiilor de care beneficiaza, se poate raspunde usor.

Dupa cum se stie somnul se hraneste bine in perioada calda a anului iar in lunile de iarna,cand apa se raceste iese mai rar dupa hrana.


Un alt factor este debitul, scazut vara si crescut iarna,de acea exemplarele mari au fost nevoite sa-si restranga zona de vanatoare si sa se adaposteasca dupa crovurile adanci si in zona din jurul barajelor.

Protejati de apa rece, adanca si oxigenata , viata lor devine mult mai usoara.

PESTI MARI, PESCARI MULTI....

De cand pescuiec pe Olt nu am vazut asa multi pescari,uneori ramai uimit sa vezi cata amploare a luat acest sport.Este un lucru imbucurator cand te uiti la multimea lansetelor si barcilor de pe apa, in special in weekend cand ai impresia ca te afli in mijlocul unui concurs unde toti spera sa prinda marea captura.

Majoritatea pescuiesc la asteptare folosind diverse momeli de la boilesuri cu arome ce atrag somnul pana la eterna coropisnita, dar nu de putine ori au fost cazurile cand somnul a dat si in lansetele craparilor la mamaliga.Daca facem un clasament cu momelile naturale preferate de somn pe primnul loc s-ar situa pestisorul viu unde pe Olt s-a dovedit momeala cea mai atractiva pentru piesele grele..


TRECUT SI VIITOR.....

Dar Oltul fiind un rau amenajat in proportie de 80%,greu se mai gasesc zone salbatice,mai ales ca acum va incepe construirea hidrocentralei de la Islaz cea care va face legaura intre Dunare si Slatina..Fostele paduri si zavoaie au fost inlocuite de amenajarile hidroenergetice.Malurile sunt betonate pestele fiind ca intr-un acvariu imens de unde nu poate sa iasa,iar in mijloc gasim balastierele care scot balast non-stop.De multe ori ma vad constrans sa pescuies in locurile amenajate de altii,desii nu prea imi place ma adaptez si eu la conditiile impuse la fel cum o fac si somnii..

Cred ca Oltul este unul dintre cele mai poluate ape din Romania, mai ales acum primavara cand Oltul este ca o sanie care transporta mii si mii de sticle busteni, chiar si cadavre de animale... cu toate acestea inca se mai pescuieste ... Cat timp? Nu se stie...!

NOTA:acest articol este scris de mine pentru un alt site de pescuit,dar vreau ca sa extind informatiile si pe alte meleaguri..... **==

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: SOMN PE OLT

Mesaj de Issey » 19 Mai 2010, 10:35

Salut!

Este interesant ce ai scris si sper ca mesajul tau sa fie inteles asa cum trebuie si cred ca este o idee buna sa l postezi nu doar aici dar ci si in alte parti unde ai posibilitatea pentru ca atingi multe probleme interesante care sigur nu pot fi rezolvate in acest fel dar macar poate vor fi diminuate prin ridicarea unor semne de intrebare care sa ne faca sa fim mai moderati in actiunile noastre de multe ori nocive in ceea ce priveste efectele asupra naturii.
Este regretabil atunci cand mergi la pescuit intr un loc salbatic sa intalnesti pescari care ciopartesc la propriu pestele prins conceptul de catch&release fiindu le nu doar strain ci total de neinteles total de neconceput...este regretabil atuci cand vezi mii de peturi de plastic in apa, mii te pungi si alte gunoaie aruncate cu ignoranta de cei iesiti in natura la aer curat la o masa cu familia. Sincer de cate ori am fost la pescuit in locuri free total salbatice neamenjate pe langa eternii braconieri cu monofilament vad zeci sute mii de oameni distrugand natura cu zambetul pe buze. In ceea ce priveste somnul crapii si alti pesti sunt de parere ca ar trebui sa ne pozam mai des cu ei pentru a avea ce sa le aratam nepotilor intrucat in ritmul acesta in scurt timp o sa ne bucuram de exemplare salbatice ale acestor specii doar peste granita sau dand play pe youtube.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: SOMN PE OLT

Mesaj de cosmin mihut » 28 Mai 2010, 09:05

Mai da ce dracu ,pentru fiecare intrebare se deschide un topic ???e normal asta herr MODE...
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: SOMN PE OLT

Mesaj de iorgu » 28 Mai 2010, 22:59

Buna, Cosmine, asta se numeste ,,recidiva'' :))
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”