Pescuit pe OLT

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de serban_31 » 19 Mai 2010, 19:26

conirdr scrie:
iorgu scrie:Baftosule, daca ai luat crap dupa 4(patru) zile de ce ai momit cu porumb muiat in prealabil? Oare dupa 12-16 ore nu se inmoaie oricum? Postarea mea este fara urma de ironie, eu dau numai la porumb uscat, de f. multi ani, pestele intra pe masa dupa 12 ore, in cel mai fericit caz. Multumim pentru postare si te mai asteptam, cu impresii si informatii sincere!
le tin la fermentat una la mina, a doua daca dai masa cu boabe uscate la o adincime de 4-5 m se duc dracu din zona ta si momesti pentru cel de la vale, din cauza curentului de apa. tu o sa zici de ce nu merg mai sus cu barca si sa arunc de acolo boabele? intra tu cu barca pe deasupra patului de boabe al vecinului de la deal si vezi ce se intimpla. sunt de acord cu tine cu intratul pestelui pe patul de boabe, dar cei de la hidrocentrala freaca apa, o scad 2m de la mal in citeva ore apoi iar o cresc si il zapacesc si nu se lasa pe fund sa manince. daia am zis ca la crap pe olt din 5-6 zile prinzi doar 2 bune, cind se stabilizeaza apa.sper ca mam facut inteles si sper ca poate avem ocazia sa ne cunoastem si sa facem o partida impreuna si atunci o sa vezi fapte nu vorbe. ;)
Incearca pe apa curgatoare sa faci bulgari din pamant de musuroi cu porumb si ai sa vezi ca nadirea este loco si eficienta, legat de boabele fermentate sunt de acord cu tine cu cat put mai rau cu atat randamentul este mai mare.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
ady91
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Feb 2010, 13:04

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de ady91 » 20 Mai 2010, 00:28

merge si cu pamant dar eu ma gandeam la top mixu ragaszto care este "greu" ,excelent pt lansarea cerealelor..porumb,grau,canepa si cu ce mai vrei sa nadesti.se comporta excelent in prezenta vantului si a curentilor din rauri si se sparge in apropierea substratului
serbane lasa pamantu,ocrotim si noi natura nu o aruncam in apa :)) ... pot sa fac boilis din pamant si sa dau pe rau ? :D :))

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 22 Mai 2010, 10:05

ceva minunatii anul acesta???:D

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 25 Mai 2010, 10:36

ati fost vreunul anul acesta?...am inteles ca barajul de la Babiciu a fost golit; este adevarat sau doar un zvon :-?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de stefanflorin » 25 Mai 2010, 12:41

Nu e zvon, cica s-ar face nu stiu ce lucrari, bla bla. Eu am fost vineri la barajul de la Farcasele, am incercat in lac de pe pod, nimic, apoi m-am mutat aval pe langa draglina si am prins niste salai dintre care unu de 2.7 kg, plus la feeder caras (1.2kg cel mai mare), platica, babusca. In concluzie o partida reusita. Pescari la greu, si draglina aia mi-a spart timpanele toata ziua, e mai indicat pe weekend sa mergeti ca nu merge draglina insa pescarii sunt cu sutele. Spor!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 30 Mai 2010, 14:21

A fost golit barajul de la Frunzaru... unchiul meu a fost la peste de joi (27) pana sambata (29 mai) si mi-a spus...initial au mers ca intotdeauna pe partea cu satul, dar dupa prima noapte au plecat datorita ierbii care venea si incurca unditele... apoi au plecat pe partea opusa si au avut ceva capturi cativa carasi la 1-1,5 kg. si ca niciodata a prins si somni dar la viermi si chiar la boaba de porumb, la fel si platica...mi-a spus ca nu a vazut niciodata de cand merge sa tot traga somnul (la viermi si porumb)...au plecat oarecum multumiti...dar timpul a fost foarte scurt...la concediu o sa merg si eu cu el :D

Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de adi.bogdan » 15 Mai 2011, 10:47

da cand ati fost nu era prohibitie? braconierilor care sunteti..

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Allen Besnovich » 15 Mai 2011, 22:27

Anul acesta ce se mai aude pe olt , a inceput sa traga?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de adi.bogdan » 16 Mai 2011, 18:56

alinuu scrie:Anul acesta ce se mai aude pe olt , a inceput sa traga?
din respect pentru pestisorii aia care au mai ramas prin olt.pana pe 3 iunie nu ar trebui sa intrebi asta!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Allen Besnovich » 08 Oct 2012, 22:17

A mai fost cineva la Olt? La farcasele cum mai este ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Allen Besnovich » 06 Ian 2013, 18:59

Cum era de asteptat, nici iarna nu putem sa ne abtinem de la pescuit, asa ca am iesit cateva ore la Olt. Daca sunteti amatori de o bibaneala, se prinde frumusel la baraje! Nu mare dar este activitate..
Pacat ca este lume multa, iar pescari .... putini!
001.JPG
009.JPG
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
taraxacus
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 08 Iul 2014, 00:05
Localitate: Iasi

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de taraxacus » 08 Iul 2014, 00:32

Sunt nou pe forum, am si eu cateva intrebari. Sambata plec in concediu si voi sta la hotel Oltul din Caciulata. Am mai fost pe acolo si am vazut ceva pescari pe malul Oltului. Trebuie permis? verifica cineva? Se prinde ceva in zona? Cateva sfaturi si recomandari nu mi-ar strica.
Va multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”