atentie la mulinetele okuma!

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cezar_suf
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Dec 2009, 19:49

atentie la mulinetele okuma!

Mesaj de cezar_suf » 16 Mai 2010, 15:32

Mi_am cumparat acum 2 luni o mulineta okuma longbow 680.Am facut o partida de pescuit cu ea,am ajuns acasa si surpriza am constatat ca mi-a ramas frana blocata. M-am chinuit sa o slabesc pana am facut batai in palma,ba chiar am dat si la cativa prieteni ceva mai musculosi sa incerce sa o slabeasca....nici o vorba. Cred ca pana la urma o bag la menghina sa incerc sa o slabesc,mai ales ca magazinul de unde am cumparat-o s-a desfiintat. DECI......ATENTIE AU APARUT MULTE FACATURI!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: atentie la mulinetele okuma!

Mesaj de Allen Besnovich » 17 Mai 2010, 13:32

Esti primul pe care il aud ca zice ceva rau de acest model de mulinete. Dar sa stii ca, conteaza foarte mult magazinul de la care ai cumparat mulineta.
Daca ai avut garantie asa cum e normal, ma gandesc ca acel reprezentant avea si un sediu mai mare ceva.. ca doar nu era magazin de taraba.Sau poate era, dar de obicei acestea au marfa ieftina.

Trecand peste toate astea, incearca sa desfaci capacul mulinetei (fara sa umblii la altceva) si poate o sa observi care este cauza. Sau poate ai strans tu frana prea rau.Presupun ca te referi la acel fluture din capatul tamburului, poate l-ai strans prea rau.. desi nu vad de ce ai strange frana la maxim la o mulineta.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
cezar_suf
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Dec 2009, 19:49

Re: atentie la mulinetele okuma!

Mesaj de cezar_suf » 18 Mai 2010, 14:45

Ma refer la frana micrometrica,cea de jos! Nu am strans-o exagerat dar nush dc draq s-a blocat!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: atentie la mulinetele okuma!

Mesaj de gor965 » 21 Mai 2010, 12:14

cezar_suf scrie:Ma refer la frana micrometrica,cea de jos! Nu am strans-o exagerat dar nush dc draq s-a blocat!
Desfa toata mulineta si vezi ca ti-i s-a rupt probabil piesa care scoate sunetul acela specific ptr. reglaj (caraitul ca la baitrunner). Piesa respectiva e comuna ,adica spre spate scoate sunetul ptr. frana micrometrica ,iar spre fata atinge o rotita zimtata de pe ax si scoate sunetul specific ptr. baitrunner liber ! Daca s-a rupt clema respectiva ,resturile ei blocheaza ceva in interiorul ansamblului ! Nu-i nici o problema daca se rupe ,e o boala veche a clemelor la Okuma (toate cedeaza mai devreme sau mai tarziu ,mai ales cand stau mult timp degeaba )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: atentie la mulinetele okuma!

Mesaj de Allen Besnovich » 21 Mai 2010, 12:33

gor965 scrie:
cezar_suf scrie:Ma refer la frana micrometrica,cea de jos! Nu am strans-o exagerat dar nush dc draq s-a blocat!
Desfa toata mulineta si vezi ca ti-i s-a rupt probabil piesa care scoate sunetul acela specific ptr. reglaj (caraitul ca la baitrunner). Piesa respectiva e comuna ,adica spre spate scoate sunetul ptr. frana micrometrica ,iar spre fata atinge o rotita zimtata de pe ax si scoate sunetul specific ptr. baitrunner liber ! Daca s-a rupt clema respectiva ,resturile ei blocheaza ceva in interiorul ansamblului ! Nu-i nici o problema daca se rupe ,e o boala veche a clemelor la Okuma (toate cedeaza mai devreme sau mai tarziu ,mai ales cand stau mult timp degeaba )
Deci mulinetele okuma sunt facute sa cedeze daca nu prinzi peste cu ele.
:))
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”