Va saluta Paun Ion

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Va saluta Paun Ion

Mesaj de Paun Ion » 24 Mar 2010, 00:28

Va salut si ma scuzati ca nu m-am prezentat m-ai demult.Ma numesc Paun Ion, nascut 1961,nascut prin Prahova , locati unde am locuit:stat la tara ,apoi in Ploiesti ,ultimi 15 ani stabilit la tara. Pescuiesc de copil, cam din clasa a 5 ,la Dunare am ajuns cam in clasa 6,7,la Asambei ,ma luau pescari batrini din Scaieni,pe timpul ala mergeam cu trenul de la Ploiesti la Tindarei(am apucat si dirizina ).Apoi am mers cu batrini in Insula mica a Brailei si pe Minasoaia,pina pe la 22 de ani, dar des,stateam acolo toata vara,pina dadea bruma.Apoi am rarito cu Dunarea pina pe la 34 de ani ,frecventind mai mult crescatoriile,mai rar Dunarea.De 15 ani pescuiesc exclusiv pe Dunare. Nu mai suport pescuitul pe balti,pentru mine balta
este egala cu a merge sa cumpar un pui de gaina de la o ferma de pui, animal hranit,vaccinat,incalzit,protejat in
cresterea lui, iar dunarea este echivalentul a merge la vinatoare in natura sa bati sute de km sa il cauti sa incerci
toate viclesugurile si sa il respecti daca nu il prinzi .Am apucat sa cunosc mari pescari ai Ploiestiului ,pe nea Mircea
(prin 74) pescar de crap pot spune expert,la ani aia , care venea cu motocicleta la Pleasa unchiul lui Cristi ,pe nea
Vasile Jidanu din Balaca (am fost vecini) tot pescar de crap ,pe Oaie un pescar mare care stia ce face pestele in apa si
al carui stil a fost copiat de tot tineretul de la Ploiesti(pescuitul cu o singura undita cu un ansamblu foarte
fin),dl.Balas din Malu Rosu un mare crapar de Dunare care isi facuse strung acasa turna carcase de mulinete DAM
acasa(DAM-ul il asambla acasa, la uzina Plopeni facea pinioanele)Il duceam pe Minasoaia in iunie si il luam de acolo in
noiembrie si asta multi ani la rind, iar din timpurile noastre mari crapari de Dunare, in viata, de la care ai ce invata,daca sti sa furi meseria
nea Vasile de la Tulcea , nea Gigel de la Barcanesti un mare pescar de crap poate cel mai mare pe care lam cunoscut(stie ce face crapul in apa) , Marian
Onofrei de la Constanta ,pe Paco de la Ploiesti , pe Fane Pamint de la Valea Calugareasca care de
atita nebunie de pescuit, se mutase in Insula Mare a Brailei la Strimba(a stat acolo vreo 3 ani si pescuia in Insula
Mica si vara si iarna)si Mircea tiganu din Malu Rosu care a stat si ala vreo 4 veri in Insula Mica
Am avut o perioada cind alergam dupa captura vieti pe Dunare . In ultimi 3 ani pescuiesc exclusiv de placere si cred ca sint printre
primi pescari care eliberez crapi mari.Stiu cum era Dunarea acum 35 de ani stiu cum e acum.Am zis sa contribui si eu la perpetuarea
speciei de crap cu 0,001% prin gestul meu.In rest ,sint un familist,muncesc ,caci fara munca nu ai nimic,la copii nu e microbul asa mare cum e
la mine si ma bucur de asta.Incerc sa sensibilizez pescari ,,sportivi,,sa mai lase si in girla sa nu ia tot ce prinde,,dar te cam lupti cu morile de vint.
Incerc sa ies la Dunare de cite ori am posibilitate si doamne ajuta ca chiar am avut in ultimi 15 ani (in medie 20 de iesiri pe an)
Imi place sa filmez Dunarea,oricind,mai filmez driluri,capturi, chesti care vor deveni amintiri de care sper sa ma bucur la batrinete.
Asta este nea Paun

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de gor965 » 24 Mar 2010, 17:00

Bine ati venit printre noi !
Navigare placuta ...si pe forum si pe Dunare ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de iorgu » 24 Mar 2010, 17:38

Inainte de prezentarea sincera si la subiect pe care ai facut-o acum, aveam certitudinea, citindu-ti postarile anterioare, ca esti o persoana si un pescar la fel ca cel pe care l-ai descris. ma bucur ca nu m-am inselat. Ioane nu te cunosc personal( poate vreodata la Dunare), deci nu iti fac complimente, ci numai constatari. bine ai venit( mai bine zis ,,bine ai ramas printre noi''.
=D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de florentiniuga » 24 Mar 2010, 17:58

Bun venit Ioane printre noi, in special ca suntem de-o varsta si mi-am petrecut toata tineretea in Ploiesti. Apropo, pe la Pleasa ma mai duceam si eu cand aveam vreo 14-15 ani dar pestele avea un gust infect si cum pe vremea aia nu se pomenea eliberare... m-am orientat catre Snagov.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de Paun Ion » 24 Mar 2010, 20:25

gor965 scrie:Bine ati venit printre noi !
Navigare placuta ...si pe forum si pe Dunare ! :)
Multumesc mult gor965 ,iti faci bine meseria,inca o data multumesc
Sanatate

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de Paun Ion » 24 Mar 2010, 20:42

iorgu scrie:Inainte de prezentarea sincera si la subiect pe care ai facut-o acum, aveam certitudinea, citindu-ti postarile anterioare, ca esti o persoana si un pescar la fel ca cel pe care l-ai descris. ma bucur ca nu m-am inselat. Ioane nu te cunosc personal( poate vreodata la Dunare), deci nu iti fac complimente, ci numai constatari. bine ai venit( mai bine zis ,,bine ai ramas printre noi''.
=D>
Dl. Iorgu, sa va mai spun ceva ,tot sincer,uneori imi parea rau ca am dediact atit de multi ani acestei pasiuni,dar dumnezeu mi-a ajutat si in viata,sau uitat chinurile cind mergeai cu ranita in circa multi km si multe si multe. A ramas doar partea frumoasa.
Multumesc pentru primire

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de Paun Ion » 24 Mar 2010, 21:13

florentiniuga scrie:Bun venit Ioane printre noi, in special ca suntem de-o varsta si mi-am petrecut toata tineretea in Ploiesti. Apropo, pe la Pleasa ma mai duceam si eu cand aveam vreo 14-15 ani dar pestele avea un gust infect si cum pe vremea aia nu se pomenea eliberare... m-am orientat catre Snagov.
Of,of, matale imi aduci aminte de tinerete,pai eu sint nascut in Balaca la un km de balta aia,acolo am invatat abecedarul pescuitului,ca aproape toti din cartierul ala eram pescari,si daca zici ca veneai pe timpul ala ,poate ca ne-am si vazut ,inseamna ca il cunosti pe nea Mircea de la Ploiesti ,spuneam mai sus de el,venea cu o motocicleta cu ataj,noi copii ne holbam la lansetele lui (avea niste lansete albe),mamaliga galbena ca sofranul sau rosie la culoare la el am vazut prima data.Eu pe timpul ala pescuiam in balta 1 la papura.aveam un ciomag de alun de vreo 6m.Dar noi veneam de seara sa ne ocupam locurile.Dimineata la 5 jumate apareau Ploiesteni ,veneau cu traseul 9.Ce ne mai alerga nea Costica paznicul cu calul prin porumb,ca noi ne mai duceam si in zilele cind nu era voie.
Mai nea Florentin imi pare bine avem amintiri comune.
Multumesc pentru primire
Sanatate

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de pharaoh » 25 Mar 2010, 11:22

Nea Ion ti-am citit posturi, am vizionat filmulete si poze postate de dumneata si ma bucur ca suntem colegi ...de forum. De la un om cu atata experienta si ani de pescuit in spate eu personal nu astept "secrete" ci cat mai multe povesti frumoase. Sanatate si fire intinse !!
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de Paun Ion » 25 Mar 2010, 12:29

pharaoh scrie:Nea Ion ti-am citit posturi, am vizionat filmulete si poze postate de dumneata si ma bucur ca suntem colegi ...de forum. De la un om cu atata experienta si ani de pescuit in spate eu personal nu astept "secrete" ci cat mai multe povesti frumoase. Sanatate si fire intinse !!
Sa traiesti , pharoh , si eu ma bucur ca sintem colegi,si am si un sfat pentru tine ,daca imi permiti,trateaza pescuitul doar ca o relaxare, daca iti si place sigur va fi cea mai mare relaxare a ta.ocupate de problemele importante ale vieti tale,in niciun caz statul pe girla si pe balta, sa nu devina prioritatea nr.1 in viata ta.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de pharaoh » 25 Mar 2010, 12:40

Multumesc pentru sfat. E bine sa-mi mai aduc aminte asta din cand in cand pt. ca o mai iau razna cateodata cu balta :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de cosmin mihut » 06 Apr 2010, 17:54

Eu drept iti spun nea Paun ca mi-am dat seama cine esti pana sa apuci dumneata sa zici ce si cum ,din postarile tale ,filmele si pozele postate pe forum si nu numai,un mare caracter si multa seriozitate in doua cuvinte PAUN ION.Ma bucur ca macar aici suntem colegi.Noroc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
raressorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2010, 23:51
Localitate: departe de casa
Contact:

Re: Va saluta Paun Ion

Mesaj de raressorin » 23 Mai 2010, 23:46

sanatate si fir intins :-SS

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”