stiuca

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

stiuca

Mesaj de cippy » 13 Iul 2008, 21:37

am vreo 4-5 rondeluri de stiuca . imi propuneti si mie o reteta rapida si buna, dar care poate sa o faca si un baiat fara prea multe experienta intrale gatitului ? :oops:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 14 Iul 2008, 15:08

sint un pic ocupat , dar promit , in 1-2 zile sa postez ceva retete pt. stiuca .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 21 Iul 2008, 15:14

stiuca se curata, se spala,se taie rondele de aproxinativ 4-5 cm, se sareaza,iar apoi se aseaza intr-un bol,in care care se pune 1 pahar de vin alb sec si se baga la frigider unde se tine aproximativ 1 ora.in acest timp (cat sta stiuca la rece) taiem o ceapa mare rosie rondele,la fel procedam si cu 4 rosii, langa care mai taiem si 1 ardei gras(galben) si un ardei gras rosu.dupa 1 ora, scoatem stiuca de la frigider.Intr-o tava putin adanca,punem 2-3 cuburi de unt in care dupa ce s-au topit calim o ceapa taiata marunt.dupa ce ceapa a inceput sa se rumeneasca (devine sticloasa), se aseaza bucatile de stiuca,care in prealabil au fost date prin faina alba de grau.se prajesc bucatile de stiuca dar nu de tot(asa pe jumatate) presarandu-le cu condiment de peste,dupa care se scot si se pun pe o farfurie.in tava in care am calit ceapa si stiuca, punem apoi bucatile de ceapa rosie taiate rondele si bucatile de ardei.dupa ce au inceput sa se rumeneasca ,asezam cu grija bucatile de stiuca ce au fost calite in prealabil.peste bucatile de stiuca asezam frumos rondelele de rosii, adaugand si cateva masline mari negre.desfacem o cutie de pasta de rosii pe care o diluam cu putin ulei de masline si vin alb sec.bagam stiuca apoi la cuptorul(deja incins) dupa care, dupa 10 minute,turnam (uniform) peste stiuca, sosul de rosii (diluat cu ulei de masline si vin).cu aceasta ocazie, in tava,mai punem 2-3 catei de usturoi si o frunza de dafin.lasam totul la cuptor pana cand observam ca stiuca a capatat o crusta aurie si legumele sunt bine facute.scoatem apoi tava de la cuptor si radem peste ea niste parmezan (sau cascaval) cat timp stiuca este calda.se serveste calda, cu o garnitura de cartofi preparafi astefel:se curata 4-5 cartofi mai mari, se spala si se taie in 4.se pun la fiert intr-o oala unde se fierb doar pe jumatate.se scot cu grija si se prajesc apoi in putin unt.se scot cartofii si se presara cu putina boia (asa doar ptr aspect).pe un paltou,punem apoi cartofii peste care punem bucatile de stiuca.cu o lingura punem din tava si legumele (sosul format) si cateva rondele de lamaie pe marginea platoului.binenteles mujdeiul a fost deja preparat (si pus de catre sotie pe masa).scoatem din beci vinul alb sec si il punem pe masa alaturi de platou.Luam nevasta si copilul de manuta, ii urcam in pod si le luam scara.ne asezam la masa si ne cinstim in oglinda. Pofta buna!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 21 Iul 2008, 15:16

Salut prieteni ,astazi vom gati impreuna un preparat din stiuca . Stiuca dupa parerea mea , are o carne excelenta cind este intre 2 si 4 kg. , impedimentul este ca are destul de multe oase , in special cele subtiri in forma de y . Dar dupa cum bine stim lucrurile bune cer un pic de efort , deci pt. preparatul nostru inarmativa cu un spit , patent cu un virf ascutit ,si dupa ce ati filetat stiuca ,cu ajutorul spitului scoateti toate oasele in forma de Y de pe sira . STIUCA SOTATA IN UNT CU SOS TOMAT materii prime pentru 4 persoane ---

stiuca filetata 0,800 gr. , unt 0,150 gr. , faina 2 linguri , sare , piper ,sos de rosii 0,400 gr.
PREPARAREA- se portioneaza stiuca in 4 portii , se da cu sare si piper , untul se pune intro tigaie mai mare , care sa se poata si baga la cuptor , dam pestele prin faina , cind untul este incins se prajeste pestele cite 2 min. pe fiecare parte , apoi turnam sosul de rosii peste peste in tigaie si dam la cuptor , dinainte incins la 200 grade celsius pentru inca 8 min. Scoatem de la cuptor punem pestele pe un platou , in momentul servirii putem pune si un pic de smintina , eu mai pun si citeva bucati de ardei iute , asa sa piste un pic , si sa mearga si vinul . Se poate servi cu o garnitura de cartofi fierti cu tarhon si vinul , un demisec , deci putin dulceag pentru ca sosul de rosii este acrisor si vinul demisec il balanseaza perfect .Sa nu uitam sa invitam si ceva prieteni la acest festin , fiindca stiuca si vinul vor fi cam searbade fara o companie placuta . Va doresc petrecere frumoasa si pofta buna .
Daca ai sa te uiti la postarile anterioare , ai sa mai gasesti si alte preparate din stiuca , in general si preparatele din salau pot fi facute cu stiuca .

Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: stiuca

Mesaj de cippy » 28 Iul 2008, 19:31

f bune retetele , multumesc... iar acum am plecat la pescuit sa fac rost de materie prima :lol:

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de krammar » 18 Ian 2009, 15:12

Stiuca umpluta
Se iau doua stiuci faine, de preferinta prinse de bucatar (as-ai fain, pescaru' sa gateasca pestele)
31_01_2007 030.jpg
Se belesc
31_01_2007 032.jpg
Se dezoseaza
31_01_2007 036.jpg
Carnea se da prin masina de tocat carne, impreuna cu 500 g ficat de pui prajit in prealabil in putin ulei de palmier. (De ce de palmier? Pentru ca se arde mai greu, nu iasa fum in casa si nu schimba gustul produsului prajit) Se topesc in ulei de palmier doua cepe albe taiate solzi. Dupa ce se raceste putin ceapa se pune peste carnea tocata, se mai adauga 50 ml ulei, se pune sare, piper, 100 g icre (crap, caras - ce aveti), se adauga doua oua (trei) si se framanta amestecul. Se umple pieile care in prealabil ati inceput sa le coaseti. Dupa umplere se coase si gura ramasa pt. umplere.
31_01_2007 042.jpg
In tava se face un pat de morcovi si rosii felii. Se pun stiucile in tava. Se pun cateva felii de rosii peste stiuci. Se inteapa pieile cu scobitori bine ascutite pentru a nu crapa (exploda) in cuptor. Se dau la cuptor la 180 grd 50 - 60 minute.
31_01_2007 045.jpg
Se serveste calda sau rece. Din restul de material care ramane de la umplutura se pot face chiftele.

Sos pentru stiuca umpluta
se face o maioneza dintr-un ou. Se adauga o sana mare. Se razuiesc doi castraveti murati (muratura fara zahar). Se adauga in maioneza. Se zdrobesc 3 - 4 catei de usturoi. se sareaza si se pune si putina vegeta.
Sosul se pune peste feliile de stiuca umpluta.

POFTA MARE

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 18 Ian 2009, 16:42

Super reteta Krammar , in primavara , cind se dezgheata apele , promit , am sa fac reteta ta . Daca mai ai si altele , te asteptam sa le postezi .

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de krammar » 20 Ian 2009, 21:03

vali003 scrie:Super reteta Krammar , in primavara , cind se dezgheata apele , promit , am sa fac reteta ta . Daca mai ai si altele , te asteptam sa le postezi .
Apoi multzam fain. Acolo in Montreal e simplu. Am auzit ca aveti niste ape acolo in zona ca numa plimbi voblerele deasupra apei ca si sar vreo doua stiuci afara :D ;)

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 20 Ian 2009, 21:39

Simplu pe naiba , am avut destule iesiri , in care am prins 1-2 stiuci in 5-6 ore , deci nu este chiar asa cum se aude , trebuie cautata , descintata , nu vine usor . Am prieteni , care au prins si 8-10 buc. la 5-8 kg , dar astea nu se intimpla prea des . Fire intinse .

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: stiuca

Mesaj de craparulsef » 21 Mai 2011, 21:05

Cel mai simplu de gatit! malasolca din stiuca ....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 23 Mai 2011, 20:43

craparulsef scrie:Cel mai simplu de gatit! malasolca din stiuca ....
Te cred pe cuvint ,dar cind ma uit la fotografie ,i-mi aduc aminte cind am fost internat in spital in Romania acum vreo 30 de ani ,cam asa arata mincarea pe care ne-o serveau :D .

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: stiuca

Mesaj de Laurentiu » 23 Mai 2011, 21:57

Vali, retetele de mai sus se pot folosi si in cazul salaului? Ca m-am cam saturat de rasol...Sau eventual daca poti sa postezi niste retete cu salau.
Mersi.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: stiuca

Mesaj de craparulsef » 23 Mai 2011, 23:52

vali003 scrie:
craparulsef scrie:Cel mai simplu de gatit! malasolca din stiuca ....
Te cred pe cuvint ,dar cind ma uit la fotografie ,i-mi aduc aminte cind am fost internat in spital in Romania acum vreo 30 de ani ,cam asa arata mincarea pe care ne-o serveau :D .

Daca e adevarat ce ne spui ... inseamna ca tatal dumitale era cel putin secretar de partid !!!
Acasa oare ce papai asa de bun?
Mie la spital pe vremuri imi dadeau o zeama lungaaaaaaa ... sa-mi ajunga pana a doua zi! Daca aveam la masa in spital, ce am pus eu in umila mea imagine ... azi eram cel putin cu 10 cm mai inalt si mai aveam si o vedere de soim, asta evident de fosfor ! =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 24 Mai 2011, 04:13

Laurentiu scrie:Vali, retetele de mai sus se pot folosi si in cazul salaului? Ca m-am cam saturat de rasol...Sau eventual daca poti sa postezi niste retete cu salau.
Mersi.
Poti folosi la majoritatea retetelor pe care le-am pus aici salau , schimbi doar felul pestelui ,restul reteteii ramine la fel .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: stiuca

Mesaj de vali003 » 24 Mai 2011, 04:18

craparulsef scrie:
vali003 scrie:
craparulsef scrie:Cel mai simplu de gatit! malasolca din stiuca ....
Te cred pe cuvint ,dar cind ma uit la fotografie ,i-mi aduc aminte cind am fost internat in spital in Romania acum vreo 30 de ani ,cam asa arata mincarea pe care ne-o serveau :D .

Daca e adevarat ce ne spui ... inseamna ca tatal dumitale era cel putin secretar de partid !!!
Acasa oare ce papai asa de bun?
Mie la spital pe vremuri imi dadeau o zeama lungaaaaaaa ... sa-mi ajunga pana a doua zi! Daca aveam la masa in spital, ce am pus eu in umila mea imagine ... azi eram cel putin cu 10 cm mai inalt si mai aveam si o vedere de soim, asta evident de fosfor ! =))
Tata lucra la cercetari penale la Udristei ,iar eu cind am crescut m-am facut bucatar ,iar de papat aveam tot ce vroiam .Eu m-am referit la cum arata preparatul in farfurie ,modul de prezentare .

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”