Parere alegere cort

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 26 Mai 2010, 01:13

SAL.Sunt nou pe site si as avea nevoie de o parere de la cunoscatori.Nu stiu ce sa aleg intre Pelzer Bunker , JRC STI DEFENDER 2 MAN BIVVY SAU JRC contact 2 man bivvy.Mersi

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 27 Mai 2010, 00:23

Am un buget pt cort de 1000ron si nu stiu ce sa aleg. Chiar nu stiti nimic de aceste modele.

Avatar utilizator
_Dan_
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 08 Dec 2007, 13:36
Localitate: Craiova

Re: Parere alegere cort

Mesaj de _Dan_ » 27 Mai 2010, 00:40

[quote="Sebanutrition"]Am un buget pt cort de 1000ron si nu stiu ce sa aleg. Chiar nu stiti nimic de aceste modele.[/quote]
cam acelasi buget am si eu dar as vrea sa intreb intre urmatoarele daca stie cineva?
http://www.bigfish.ro/produse/slx.html trakker
http://www.senzor-team.ro/produse/mari/1197.jpg navigator 2
http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=80&id_prod=1390 chub

au cam aceleasi dimensiuni si pret daca stiti care este mai bun

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 27 Mai 2010, 01:24

Frumos modelul Trakker dar mi se pare cam mica inaltimea 1.3.Modelul Chub mi se pare mai spatios.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Parere alegere cort

Mesaj de raduionescu45 » 27 Mai 2010, 12:05

atat trakker cat si chub au aceleasi dimensiuni numai ca dl. _Dan_ a ales varianta de 1 pers la un model si cea de 2 la celalalt model (s-a incadrat in suma alocata cumparaturilor).
le-am vazut pe amandoua si am chub-ul de 2 persoane. sunt oarecum identice cu mici diferente:
trakker
+ usa de la winterskin care la chub nu exista
chub
+ pretul
+ faptul ca groundsheet-ul se ancoreaza impreuna cu cortul si lucrul asta te ajuta sa-l intinzi foarte bine
+ fermoarul dublu care iti permite sa ti montate in acelsai timp fata din fas normala si fata din plasa de tantari 100%
+ are barele de rigidizare incluse in pachet
+ mufele au niste protectii din plastic pentru a nu taia elasticul din interiorul barelor si la transport sa nu risti sa agati materialul cortului cu marginea de metal
varianta de 1 persoana chiar e de 1 persoana pentru ca nu incap 2 paturi. in cea de 2 incap 2 paturi si ramane si loc de ceva bagajerie pe lateral.
nu stiu cum se comporta in timp deoarece le-am cumparat in primavara asta!

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 27 Mai 2010, 12:29

Sunt multe modele pe piata si e foarte greu sa alegi unul. :-w

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 27 Mai 2010, 12:59

http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... cts_id=695 ,modelul acesta se incadreaza in bugetul meu dar nu stiu mare lucru despre el.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Parere alegere cort

Mesaj de raduionescu45 » 27 Mai 2010, 14:09

Pelzer si JRC sunt 2 firme care fac lucruri foarte bune. eu am produse de la ei din zona de bagajerie si sunt foarte tapene.
cortul arata bine insa cele 2 ferestre din tavan eu le vad ca un inconvenient (va trebui tot timpul sa ai dupa tine winterskinul, la o ploaie cat de mica va trebui sa-l montezi si e posibil ca dimineata roua sa treaca prin ea si sa te ude deci... )
intradevar, o alta aerisire in afara de usa principala este foarte buna pentru ventilatie dar pozitia ei conteaza (de preferat as vrea sa fie in spatele cortului ca la Chub Vizor).
ce-mi place la el este acea mica streasina care este foarte utila pe o ploaie linistita sa nu-ti intre apa pe usa.

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 27 Mai 2010, 16:15

Da aceea streasina face diferenta intre pelzer vs chub si jrc.http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... bivvy.html ,
http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... BIVVY.html ar mai fi aceste modele de la JRC dar acestea cred ca vin fara winterskin.Oricum daca nu ai winterskin nu afecteaza membrana de 5000mm cred ca winterskinul este doar pt. temperaturi scazute.

Avatar utilizator
_Dan_
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 08 Dec 2007, 13:36
Localitate: Craiova

Re: Parere alegere cort

Mesaj de _Dan_ » 29 Mai 2010, 02:48

tu cand ai ales cortul ai avut mai multe dintre mai multe variante? sau cum ai ales chub?
din ce zici navigator 2 ar fi bun daca ii instalezi si winter skinul ai foarte mult loc si de bagaje si nici nu ploua in el.

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 29 Mai 2010, 05:40

Nu l-am ales definitiv am ales doar din poze si pareri asa ca trebuie sa am grija ce aleg pt mine 1000 ron sunt niste banuti pe care trebuie sa ii investesc cu grija.As alege JRC,PELZER SAU CHUB. :-w

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Driscu Radu » 31 Mai 2010, 22:34

Problema este ca de exemplu pelzer bunker 2,7/2,95m am impresia ca nu se mai fabrica au scos alte modele de circa 3000mm impermiabilitate, daca mai gasesti acest model merita sa-l ei si SH.De la JRC ti-as recomanda continental 2 man pe la 1200 roni, impermiabilitate 10000.Eu personal am stat in aceste corturi si pot spune ca fac fata cu brio la intemperi.

Avatar utilizator
Sebanutrition
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2010, 01:05

Re: Parere alegere cort

Mesaj de Sebanutrition » 01 Iun 2010, 21:16

QUAD 2 MAN CONTINENTAL am impresia ca este cam mare si greu de instalat cel putin asa pare in poza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”