Pellete

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmin liviu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 20 Mar 2009, 21:29

Pellete

Mesaj de cosmin liviu » 14 Feb 2010, 13:34

Salut. Vreau sa va cer parerea, din experienta voastra, despre cele mai bune pelete ( daca se poate si firma sau macar aroma )pentru sezonul mai rece si de asemenea si pentru saculetii din plasa pva care se potrivesc cel mai bine pt. acest sezon mai rece.
Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul vostru.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Pellete

Mesaj de LUCKY » 14 Feb 2010, 18:51

In ape reci cele mai bune sunt cele cu continut redus de ulei care au timp de dizolvare mai rapid si o dispersie mai buna a aromelor ,dar i-ti recomand folosirea de peleti cu diferite perioade de dizolvare si de diferite marimi dar nu uita primavara nu te apuca sa nadesti mult numai daca e nevoie acesta o constati folosind la inceput doar saculeti pva cu bile solubile de mici diametre pe firul de par ( sub 16)aruncate in diferite zone unde crezi ca ar fi crapii.Din peletii pe care i-am folosit si se preteaza pe ape reci si care se si pot gasi in magazine sunt Carptrack Aminopellets de la Imprerial Baits (32 % proteina, 7 % ulei , trei marimi 4,15,25 mm) Peletii Source , gama Swim Stim cu Amino Original,Amino Black,Betaine Green si Tigernut pellet de la Dynamite Baits. Amino Geen 365 si Marino Amino de la CC M oore peleta CSL de la diversi producatori , dar raman la idea ca boiliesul solubil e cea mai buna peleta ca pina la urma e o pelleta ,daca nu o super pelleta ! mai ales daca ai cu diferiti timpi de dizolvare si diametre.

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Pellete

Mesaj de dragan o » 14 Feb 2010, 19:52

Ar mai fi de adaugat la lista pe care ti-a prezentat-o LUCKY si peletele Trigga Ice de la Nutrabaits,cu care poti pescui defapt tot anul in orice conditii.Mare atentie la sacii PVA.Nu toti sunt buni iarna,din cauza dizolvabilitatii.Eu pescuiesc cu cei de la Korum sau Ultimate.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Pellete

Mesaj de mike_carp » 14 Feb 2010, 20:27

Pt primavara, pana cand apa trece de 12 gr C eu pescuiesc doar cu pelete CSL.
Intr-adevar cea mai buna peleta e boiliesul solubil. Iar primavara devreme nici nu trebuie sa nadesti mult.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
iser
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 17 Mai 2009, 23:10

Re: Pellete

Mesaj de iser » 31 Mai 2010, 16:15

Incearca de la SENZOR DE 8 mm pellet solubil CSL. si ar mai fi pellet senzor 1016 contine canepa, betaina si CSL. Extrem de atractive pentru crap tot de 8mm. Eu le folosesc in plasa solubila PVA .

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”