Sfat alegere umbrela

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
Feier_cristian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Iun 2009, 20:02

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Feier_cristian » 31 Mai 2010, 22:35

Am fost azi la Arrow si nam putut rezista cormoranului, net superioara fata de ce vazusem pana acum .
1.JPG
3.JPG
2.JPG
La prima vedere mi se pare super ok ramane de vazut cum isi face treaba.
Mai am o singura problema am 3 snururi de cam 2 metri fiecare ,2 cuie in plus si nu stiu cum se monteaza.Mai are 6 cuie sase gauri la baza si doua gauri in partea de sus stanga dreapta.
4.JPG

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de raduionescu45 » 01 Iun 2010, 09:02

presupun ca de gaurile alea legi firele si cu cele 2 cuie in plus le ancorezi in pamant. sunt pentru mai multa rezistenta la vant.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de iorgu » 01 Iun 2010, 13:57

raduionescu45 scrie:presupun ca de gaurile alea legi firele si cu cele 2 cuie in plus le ancorezi in pamant. sunt pentru mai multa rezistenta la vant.

Exact cum a postat Raducu. Cand ancorezi acele fire (poti sa le reglezi distanta), infige cuiele la 25 cm, dr si stg, si la 25 cm. in fata umbrelei. Apoi, fixeaza bine fermoarul la capatul unde finalizeaza inchiderea. In rest totul este ok. Ai facut o alegere buna ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Feier_cristian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Iun 2009, 20:02

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Feier_cristian » 01 Iun 2010, 20:06

Eu am inteles de la inceput ca trebue ancorata cu snururile acelea , problema e ca nu stiu ce e cu al treilea snur.
Ma gandesc ca ceva de genu se ancoreaza nu 2 di snururi.
333.jpg
Iorgu acel elastic pentru ce sa-l pun la finalizarea fermoarului? Si in ce fel?|

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de iorgu » 01 Iun 2010, 21:27

In pozele postate de tine, umbrela nu este supusa la nici o sarcina. Cand o vei fixa (tensiona), vei observa ca fermoarul are tentinta sa se deschida (mai mult ca sigur). Este necesar sa folosesti o metoda pentru blocarea fermoarului in pozitia inchis. Cel mai bine te convingi dupa prima utilizare. Astept concluzia si opinia ta. :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Anddna » 03 Iun 2010, 12:33

Va salut.
Carp, sper sa nu te superi ca intervin cu o intrebare in scop personal, in toticul tau, dar nu cred ca are rost sa mai deschid un altul.
Radu, intr-o postare precizezi ca ai avut o umbrela de la Jaxon, e cumva modelul http://www.totalfishing.ro/umbrela-para ... th=395_436 ?
Ma intereseaza acest model fiindca se zice ca ar fi cea mai opaca, si materialul e unul de foarte buna calitate. Poti sa imi dai ceva detalii?
Multumesc

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de raduionescu45 » 03 Iun 2010, 16:14

da asta e. am impresia ca am dat mai mult eu pe ea dar era anul trecut.
partea de sus (umbrela) e dintr-un material mai gros cauciucat. este foarte rezistenta dar sincer sa fiu eu nu am supus-o la cine stie ce intemperii.
e spatioasa la modul ca incap 2 scaune stg/dr in ea si daca o ridici de tot, ii pui parasolarul, ramane doar ca o usa la modul ca te protejeaza foarte bine de jur-imprejur.

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Anddna » 03 Iun 2010, 17:11

Despre cadrul metalic al umbrelei, ce poti sa imi spui, e rigid, in sensul ca e o umbrela solida sau....
Iar daca nu sunt prea indiscret de ce ai renuntat la ea, sa inteleg ca umbrela de la Gipo are un plus, ceva?
Ms de raspuns.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de raduionescu45 » 03 Iun 2010, 18:05

am vandut-o pentru ca era deja toamna tarzie, eu aveam un cort pe care il puteam face umbrar si nu i-am mai vazut rostul. acum regret! am luat la schimb 4 avertizori de care nu aveam nevoie si pe care i-am dat ulterior unui prieten... deci s-a ales praful si de umbrela si de bani :D
cea de la gipo e a prietenului meu si o are dinaintea mea deci nu a fost o chestiune de a alege intre ele.
cardul este solid si nu am avut probleme cu el recomand un suport de umbrela care poate fi batut cu ciocanul si apoi fixat piciorul umbrelei in el pentru ca uneori e dificil chiar si la umbrelele cu burghiu sa le bagi in paman mai mult de 5cm.
nu obisnuiesc sa fac poze la peste dar aici eram cu prietena mea si ei ii place

Imagine

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Anddna » 03 Iun 2010, 18:34

Ms de raspuns.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”