Fire textile - pareri , idei

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 02 Iun 2010, 22:30

Deschid acest topic , special pentru discutii legate despre firele textile pe care le folositi .
As vrea sa va rog sa veniti cu exemple complete , referitoare la mediul in care pescuiti si ceea ce se recomanda , raportat bineinteles la specia pestelui urmarit .

As vrea sa achizitionez vreo 2..3 role din acest fir ... 0,06 ; 0,10 ... si as avea nevoie de parerea voastra .. a folosit cineva asa ceva pana acum ? Cum se comporta ? La 0,06 chiar rezista la greutatea prezentata ? As vrea sa-l folosesc atat pe Dunare la salau , avat ...cat si pe balti la stiuca , biban .. 0,06 m-as duce cu el si la clean ...

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-b ... 277_25_379

Multumesc .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de LARY » 02 Iun 2010, 23:19

te salut boss, eu zic sa dai cu un 0.14 mm, un 0,06 la salau sau stiuca nu faci fata cu siguranta.
eu folosesc un 0,10 mm si vreau sa spun ca nu am incredere in iel, de aceia miam loat un 0.14 mm.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de zamfi » 03 Iun 2010, 15:20

Pescuiesc cu Power Pro de 5; 8; 10; 15 si 20 lbs de multi ani si ...fara probleme! Este un fir pe care ti-l recomand cu caldura .Pentru salau un 10 lbs este suficient! Chiar si pe Dunare. **==

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de old_radu » 03 Iun 2010, 19:26

...de la Berkley am folosit doar Fireline , nu-i un fir rau , dar se scamoseaza foarte repede (asta nu-l face sa piarda din rezistenta) si la fel de repede se decoloreaza (mai devreme sau mai tarziu , toate se decoloreaza)
...daca vrei in fir bun si nu foarte scump , eu zic sa iei ce a zis zamfi
...folosesc de vreo 3-4 sezoane Power Pro si este un fir OK
...pe Dunare , m-as baga si la unul de 15 lbs... ;)
...atentie la "facaturi" , e plina piata de ele
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de stefanflorin » 04 Iun 2010, 10:31

nu lua whiplash-ul, e mult mai gros fata de ce scrie pe rola. Un fir foarte bun, rezistent in toate felurile posibile Spiderwire Ultracast Ultimate. Ti-l recomand. Ia-l in mana si compara-l cu oricare altul din magazinee de la noi si ai sa vezi. Si iti mai recomand ca pe tamburii mulinetei sa ai unul cam de 10lbs (asta e cam 0.18) si unul de 6 lb (asta e cam 0.12). Mai subtiri parerea mea e ca nu se justifica, sau poate da, daca dai la obleti :-??
PS: greutatile alea care sunt inscriptionate nu-s reale in majoritatea cazurilor, si chiar pe diferite segmente ale aceluiasi fir puterea lui e alta in unele cazuri.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 06 Iun 2010, 19:47

stefanflorin scrie:nu lua whiplash-ul, e mult mai gros fata de ce scrie pe rola. Un fir foarte bun, rezistent in toate felurile posibile Spiderwire Ultracast Ultimate. Ti-l recomand. Ia-l in mana si compara-l cu oricare altul din magazinee de la noi si ai sa vezi. Si iti mai recomand ca pe tamburii mulinetei sa ai unul cam de 10lbs (asta e cam 0.18) si unul de 6 lb (asta e cam 0.12). Mai subtiri parerea mea e ca nu se justifica, sau poate da, daca dai la obleti :-??
PS: greutatile alea care sunt inscriptionate nu-s reale in majoritatea cazurilor, si chiar pe diferite segmente ale aceluiasi fir puterea lui e alta in unele cazuri.


Am gasit Power Pro ... dar mai am o intrebare : faptul ca este de culoare galben-fluo , influenteaza in vreun fel pescuitul la spinning ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de zamfi » 06 Iun 2010, 20:28

Doar daca o sa vrei sa dai dupa clean ,eventual stiuca...Atunci legi un inaintas din fluorocarbon si ...gata!In rest la salau,biban ,somn chiar avat nu am observat "deranj" din cauza culorii.Poate un pic la avat. Eu pe Dunare folosesc green-moss sau phantom-red si nu am avut probleme nici la avat. Pe balti,lacuri la salau intotdeauna dau cu galben fluo (Hi Vis Yellow Line).

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 06 Iun 2010, 21:23

zamfi scrie:Doar daca o sa vrei sa dai dupa clean ,eventual stiuca...Atunci legi un inaintas din fluorocarbon si ...gata!In rest la salau,biban ,somn chiar avat nu am observat "deranj" din cauza culorii.Poate un pic la avat. Eu pe Dunare folosesc green-moss sau phantom-red si nu am avut probleme nici la avat. Pe balti,lacuri la salau intotdeauna dau cu galben fluo (Hi Vis Yellow Line).

Deci sa inteleg ca pentru clean si stiuca ar trebui ceva de culoare camuflabila..negru , verde , maro .. iar ptr restul rapitorilor merge sa dai cu acest fir ?
E vorba despre

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... =277_25_49

Firul urmaresc sa-l folosesc ptr stiuca , biban , salau , si poate si avat si daca se prezinta in conditii bune , si la scrumbie , anul viitor . Cam asta e ordinea .. ce s-ar preta pentru a le face fata tuturor ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de stefanflorin » 06 Iun 2010, 22:01

Nu zic ca firul ala nu poate sa influenteze rezultatele insa am prins in apa limpede ca cristalul clean cu textil de 10lb (aveam combo de somn/salau) ce-i drept culoare smoke. Eu raman de parere ca daca trage, trage, si oricum mai bine fir hi-vis decat unul de culoare inchisa. Asta hi-vis il poti colora oricand cu un marker negru, pe cand ala de culoare "camo" daca vrei sa-l urmaresti te alegi cu niste ochi mari si bulbucati.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de craparulsef » 06 Iun 2010, 22:15

stefanflorin scrie:... Un fir foarte bun, rezistent in toate felurile posibile Spiderwire Ultracast Ultimate...
Subscriu...folosesc de 3 ani asa ceva, este un fir aproape fara cusur, pe mulinetele de baitcasting care oricum sunt mai pretentioase in ce priveste lansarea...lucreaza ireprosabil, se poate lansa la distanta... la fel de bine se comporta si pe cele de spining. Excelent la stiuca, salau, cel fluo este foarte bun in aprecierea directiei. Foarte rezistent la frecare. Are un singur dezavantaj: in timp se decoloreaza, devenind un crem deschis. Nu am folosit mai sbtire de 0.12 dar nici mai gros de 0.16 mm. Pana acum nu am folosit altul mai bun. Sunt convins ca mai sunt si altele, dar am renuntat sa mai caut altceva, fiin foarte multumit de acesta.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de zamfi » 07 Iun 2010, 13:05

coool_marius scrie:
zamfi scrie:Doar daca o sa vrei sa dai dupa clean ,eventual stiuca...Atunci legi un inaintas din fluorocarbon si ...gata!In rest la salau,biban ,somn chiar avat nu am observat "deranj" din cauza culorii.Poate un pic la avat. Eu pe Dunare folosesc green-moss sau phantom-red si nu am avut probleme nici la avat. Pe balti,lacuri la salau intotdeauna dau cu galben fluo (Hi Vis Yellow Line).

Deci sa inteleg ca pentru clean si stiuca ar trebui ceva de culoare camuflabila..negru , verde , maro .. iar ptr restul rapitorilor merge sa dai cu acest fir ?
E vorba despre

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... =277_25_49

Firul urmaresc sa-l folosesc ptr stiuca , biban , salau , si poate si avat si daca se prezinta in conditii bune , si la scrumbie , anul viitor . Cam asta e ordinea .. ce s-ar preta pentru a le face fata tuturor ?
Da acela este firul! Excelent fir ! Atentie doar la nod, dar americanii pun in cutia firului si o mica cartulie cu cele mai bune noduri ...Eu folosesc la spinning nodul Palomar si nu am probleme.Un nod prost scade rezistenta firului cu pana la 50%! Legat de culoare ...am observat ca ,cleanul este uneori mai reticent la culoare ,chiar si stiuca ...Se poate colora cu marker ultima portiune din fir sau ,cum am zis, se poate lega fluorocarbon si gata. PP de 10 lbs este un fir rotund ,care nu retine o cantitate exagerata de apa si are un pret acceptabil raportat la calitate .Spiderwire este un fie bun ,dar mai scump ... Inca odata nu cred ca vei fi dezamagit de PP ...Eu cu PP de 10lbs am tinut in Dunare in drill somn cat o vasla :D E drept ca nu l-am scos dar nu din cauza firului ...Daca crezi ca poti sa ai emotii da cu 15 lbs ,dar o sa ai o problema sa-l rupi in agatatura ...Tragi de iti iasa ochii! :))

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de old_radu » 07 Iun 2010, 22:05

...avantaj la yellow este ca il vezi si tu mai bine si ai control mai bun asupra traiectoriei nalucii...eventual, eviti agataturile
...n-are nici o treaba avatul cu culoarea textilului...folosesc alternativ yellow cu green...daca e sa mance nu are preferinte la culoare si asta nu numai la avat
...repet !...daca dai la Dunare , iti recomand totusi 15 lbs...eu folosesc pe Somes si nu am observat nici un impediment , chiar ma simt mai "strong" cu 15 lbs... :D
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de zamfi » 11 Iun 2010, 13:01

Eu am trecut ,din motive obiective , saptamana asta la 20-25 lbs ...Dupa trei rupturi... :-?? E drept ca beneficiez de un cadru natural cu pesti marisori in aceste momente ,dar in general raman pe ideea de 10 lbs sau 15 lbs.

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de vampyru_a1 » 01 Oct 2010, 18:58

Deci sa inteleg ca pentru clean si stiuca ar trebui ceva de culoare camuflabila..negru , verde , maro .. iar ptr restul rapitorilor merge sa dai cu acest fir ?
E vorba despre

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... =277_25_49

Firul urmaresc sa-l folosesc ptr stiuca , biban , salau , si poate si avat si daca se prezinta in conditii bune , si la scrumbie , anul viitor . Cam asta e ordinea .. ce s-ar preta pentru a le face fata tuturor ?

SALUT !
la scrumbie iti recomand sa folosesti monofolament nu textil (se freaca destul de repede si textilul costa destul de mult fata de mono si se mai si suceste de te ia duretrile de cap)
la avat depinde unde dai pe dunare in general tot mono 0,25-0,35(max.) iti recomand(daca nu dai la din barca la Tiganasi ,PF1 sau PF2)
si la scrumbie si la avat iti spun din experienta

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de vampyru_a1 » 01 Oct 2010, 19:00

coool_marius scrie:
zamfi scrie:Doar daca o sa vrei sa dai dupa clean ,eventual stiuca...Atunci legi un inaintas din fluorocarbon si ...gata!In rest la salau,biban ,somn chiar avat nu am observat "deranj" din cauza culorii.Poate un pic la avat. Eu pe Dunare folosesc green-moss sau phantom-red si nu am avut probleme nici la avat. Pe balti,lacuri la salau intotdeauna dau cu galben fluo (Hi Vis Yellow Line).

Deci sa inteleg ca pentru clean si stiuca ar trebui ceva de culoare camuflabila..negru , verde , maro .. iar ptr restul rapitorilor merge sa dai cu acest fir ?
E vorba despre

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... =277_25_49

Firul urmaresc sa-l folosesc ptr stiuca , biban , salau , si poate si avat si daca se prezinta in conditii bune , si la scrumbie , anul viitor . Cam asta e ordinea .. ce s-ar preta pentru a le face fata tuturor ?
SALUT !
la scrumbie iti recomand sa folosesti monofolament nu textil (se freaca destul de repede si textilul costa destul de mult fata de mono si se mai si suceste de te ia duretrile de cap)
la avat depinde unde dai pe dunare in general tot mono 0,25-0,35(max.) iti recomand(daca nu dai la din barca la Tiganasi ,PF1 sau PF2)
si la scrumbie si la avat iti spun din experienta

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”