Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 04 Iun 2010, 00:55

se ajunge pe acelasi traseu ca la boteni-simetrie,numai ca se trece de aceasta balta,se intra in sat, stanga la prima ulita,si se merge pe camp pana practic drumul ”da” in prima balta.am ajuns pe aceasta balta prima oara acum 3 ani cu niste amici.de atunci merg in permanenta an de an,dar numai din august pana la sfarsitul lui octombrie,pentru ca am constatat ca in acesti trei ani am luat crap numai de la sfarsitul verii/toamna. rezultate notabile si constante sunt numai daca se planteaza/nadeste puternic.nu m-a dezamgait balta niciodata.intr-o partida de 24 ore nu mi s-a intamplat sa plec cu punga goala. pestele din avatar este luat in octombrie 2009, 7,8 kg la porumb uscat pe fir.
balta nu este amenajata, nu are umbrare, nu are cosuri de gunoi, in schimb avantajul este ca nu esti deranjat de nimeni in afara de paznic. nu auzi manele,nu gratare.taxa anul trecut a fost 50 ron/12 ore fara limita de cantitate.balta este populata an de an,si numai cu crap/salonta de la 2 kg in sus-am vazut asta cu ochii mei an de an. este o balta de asteptare dar rezultatele merita.
Fişiere ataşate
pete3.jpg
IMG_0079.JPG
BOTENI-28oct..jpg

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de Tony » 04 Iun 2010, 19:33

Poate dai si tu informatii mai precise vad ca esti din bucuresti cum se ajunge mai precis??
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 04 Iun 2010, 19:47

pai am dat dar inseamna ca nu stii cum se ajunge la boteni-simetrie.ok.iesi din bucuresti pe colentina, mergi spre urziceni.in comuna lilieci este o curba mare la stanga.in acea curba faci dreapta pe un drum betonat.mergi pe acel drum pana ajungi in zona caselor(2-3 km),adica in hagiesti.dupa ce ai intrat in hagiesti,la circa 500-600m se face un drum in stanga in vale.acel drum duce la baltile hagiesti 1 si 2.sunt si indicatoare de altfel.intri pe acel drum si mergi tot inainte.este un drum pietruit.drumul trece printre cele doua balti hagiesti,mergi tot inainte pana ajungi in urmatorul sat.vei avea la intrare o balta in stanga(boteni-simetrie).treci de ea si in sat faci prima la stanga,si mergi pana dai in balta practic.aceea este balta.fir intins

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 04 Iun 2010, 19:55

Subscriu in legatura cu drumul. In caz de ploaie se poate ajunge sau pleca? plantatul am vazut ca este permis, dar pescuitul nocturn? Este langa vreo localitate sau este mai izolata? De obicei cam toate baltile dau randament maxim in perioada cand te duci si tu septembrie-octombrie. ma incanta faptul ca ai gasit acea zona de liniste dupa care alergam multi dintre noi. Sunt sigur ca vei raspunde =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 04 Iun 2010, 22:42

daca ploua este cam nasol. se iese destul de greu dar se iese.localitatea este cam la 10 min de mers pe jos,insa nu te deranjeaza nimeni.este permis pescuitul nocturn fara nicio problema.este liniste, nu esti deranjat,insa cum am spus si mai sus, nu este amenajata.cosurile de gunoi lipsesc.si desi nu este greu sa aduni dupa tine intr-o punga,multi nu o fac,si mai gasesti gunoaie prin stuf,dar nu ceva de speriat.arata ca o balta din ani ”90 cand nu era pe nicaieri amenajat

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 04 Iun 2010, 22:51

kelu84 scrie:daca ploua este cam nasol. se iese destul de greu dar se iese.localitatea este cam la 10 min de mers pe jos,insa nu te deranjeaza nimeni.este permis pescuitul nocturn fara nicio problema.este liniste, nu esti deranjat,insa cum am spus si mai sus, nu este amenajata.cosurile de gunoi lipsesc.si desi nu este greu sa aduni dupa tine intr-o punga,multi nu o fac,si mai gasesti gunoaie prin stuf,dar nu ceva de speriat.arata ca o balta din ani ”90 cand nu era pe nicaieri amenajat
Multumesc, mult si raman dator cu orice informatie sincera pe care o vei solicita si voi fii in masura sa ti-o ofer =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 04 Iun 2010, 23:40

cu placere, oricand sunt disponibil pentru informatii legate de aceasta balta.o cunosc ca pe propriul buzunar.poate chiar facem o iesire impreuna in toamna acolo :D

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de Tony » 05 Iun 2010, 06:24

Multumesc de raspuns poate facem un pescuit impreuna :!!
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 05 Iun 2010, 20:56

cu mare placere domnilor.sa vina toamna si eu personal numai acolo voi merge pana la inchiderea sezonului :)

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 05 Iun 2010, 21:08

Mai rar sufletist si persoana sincera ca tine =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 06 Iun 2010, 01:27

ma faceti sa :">
off topic
vizavi de sinceritate-am patit pe baraj la padureni pe siret sa stau 2 zile si sa nu prind nimic.a venit in ultima zi un nene care s-a asezat langa mine,dadea la patratica si lansa in imediata apropiere fata de lansetele mele. la jumatate de ora dupa ce a aruncat sculele, a inceput recitalul:numai crap intre 2 si 4 kg.cam asa a dus-o omul vreo 2 ore.l-am intrebat ce contine patratica si a inceput sa o dea in diverse. urasc treaba asta.daca ar fi fost concurs hai poate... sa fim secretosi vizavi de momeli si arome.dar cand esti la pescuit recreativ mi se pare total deplasat sa nu spui absolut nimic in legatura cu momeala folosita.am patit-o personal sa prind peste mai mult ca vecinii si cand m-au intrebat la ce dau,le-am si spus, ba mai mult, le-am si dat din momeala mea.sa te ascunzi si sa nu spui ce momeala folosesti mi se pare o rautate extraordinara.aaaaaaaa, daca esti comerciant si ai o reteta personala e altceva.dar cand suntem 3 vecini si te intreaba unul la ce dai, este josnic sa te ascunzi dupa deget si sa schimbi subiectul.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de Allen Besnovich » 06 Iun 2010, 03:50

Cei care fac asa ceva, nu se pot numi pescari. Odata eram la peste cu un vecin de la tara de la bunici, pescuiam in zona Bistret pe Dunare, amandoi pescuiam la prajina intr-o balta facuta din inuntatiile de la Dunare. Si pentru ca eu prindeam si el nu (nu stiu de ce mie imi tragea si lui nu, si prindeam unu langa altu) de fiecare data cand imi tragea mie, el arunca foarte zgomotos undita langa a mea, astfel incat mie nu-mi mai tragea,cred ca se speriau pestii. Deci cum vedea ca-mi trage, pac scotea undita si o arunca peste mine.
Oameni foarte egoisti si invidiosi.
Stiti vorba aia, sa moara si capra vecinului. Acum e altfel, sa moara vecinu' sa-i iau capra!

ps: kelu84, cred ca respectivul folosea mamaliga misterioasa si prinzatoare, de la DL Mitranescu :)):)) 8->
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 06 Iun 2010, 09:30

nu stiu ce folosea, insa stiu un singur lucru: am adaugat in gand o gramada de ingrediente acelei retete :D cand am vazut ca nu spune nimic, dar sa dea 2-3 cuburi...

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de Allen Besnovich » 06 Iun 2010, 13:18

Trebuie sa faci teste. Dar si aici e discutabila treaba, chiar daca nimeresti aroma potrivita, poate nimeresti o zi in care pestele nu mananca, si iar nu e bine :))
Eu am folosit tot felul de aroma in mamaliga, piper negru/alb,usturoi granulat, esenta de rom, zahar vanilat, delikat (baza pt mancaruri), parfum hugo boss :D, porumb fiert pus la inmuiat in apa...3-4 saptamani (care mirosea oribil), etc
Si inca mai am cateva arome care vreau sa le incerc @-)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 06 Iun 2010, 15:27

Alinuu, mai ai foarte,foarte multe arome de incercat. Este posibil la un moment dat sa intram in ceata de la atatea arome. de ce nu incerci si momeala si nada clasica. Adica porumb boabe in stare naturala. La nada si momeala. rezultatele nu se vor lasa mult timp asteptate. Sunt sigur ca la balta care a postat-o Kelu 84, aceasta este metoda ideala de pescuit, ma refer la nada si momeala (pat de boabe porumb dat cu bun simt). cred ca ne va confirma si el :) Mai ales ca aceasta balta nu prea a cunoscut ,,noile tendinte'' in ale momitului si naditului [-x
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”