DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 06 Iun 2010, 19:52

Nelutu scrie:Salut Marius! Unde-i cariera din Tiganasi? Cum ii apa???Ms.!

Apa intre PF 1 si barajul de la Tiganasi este bunicica .. se gasesc locuri mai lesne ... Dupa barajul de la Tiganasi in jos , apa este foarte foarte mare si malurile is inundate , neputand gasi locuri .. cel putin , gruia , pristolul si cozia .. este apa trecuta peste maluri .
"Cariera" am inteles ca sunt niste gropane mari , la care ajungi daca faci in dreapta din sat ( Tiganasi ) . Nu stiu nici eu localizarea exacta ... poate ne ajuta Mirel .. banuiesc ca el stie mai in detaliu zona .

Somnii , da , la coroplisnite au fost luati .
Ultima oară modificat 06 Iun 2010, 21:10 de către coool_marius, modificat 1 dată în total.
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 06 Iun 2010, 20:57

Ok! Multam, o sa vorbesc la tel. cu Mirel sa vad ce-i cu cariera asta, prin Tiganasi la dreapta stiu ca ajungi la o livada scufundata, loc f.bun ptr. crap dar lasi monturi la greu.Apa nu s-a tulburat inca? Daca nu s-a tulburat acum atunci sigur se va tulbura cand va ajunge viitoarea viitura ce se formeaza deja in nordul Ungariei si a ajuns deja la Budapesta. Cred ca pe la sfarsitul lunii daca o sa mai putem pescui in conditii normale la Dunare ... ~x( X-(

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 06 Iun 2010, 21:13

Nelutu scrie:Ok! Multam, o sa vorbesc la tel. cu Mirel sa vad ce-i cu cariera asta, prin Tiganasi la dreapta stiu ca ajungi la o livada scufundata, loc f.bun ptr. crap dar lasi monturi la greu.Apa nu s-a tulburat inca? Daca nu s-a tulburat acum atunci sigur se va tulbura cand va ajunge viitoarea viitura ce se formeaza deja in nordul Ungariei si a ajuns deja la Budapesta. Cred ca pe la sfarsitul lunii daca o sa mai putem pescui in conditii normale la Dunare ... ~x( X-(

Cam asa este ... la cariera acolo cica sunt si niste "ciocolate" de beton ... nu stiu nici eu zona .. la Tiganasi am pescuit la IRIL ... chiar in gura statiei de irigat si pe langa baraj .. atat .. Mirel sigur stie .
Pe joi seara vreau sa ma duc din nou la Crivina . Am auzit ca merge f f bine carasul si daca dai cu porumb floating , sunt sanse f mari de crapi frumosi pe langa stuf ... se bat in prostie noaptea in stuf .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Păzea, inundaţiile din Ungaria vin şi în România! 7 Iunie 20

Mesaj de Alex ps » 07 Iun 2010, 08:26

Ce ne asteapta in perioada asta ~x( :-SS :

În mai multe judeţe din România, Dunărea se umflă de la o zi la alta. În judeţul Olt, câteva sute de hectare de teren agricol au fost inundate.

Temerea noastră însă e să nu ajungem în situaţia Ungariei sau a Slovaciei, unde, din cauza ploilor, oraşele şi satele de pe cursul Dunării au fost inundate şi zeci de mii de oamenii au fost evacuaţi.

În România, autorităţile dau asigurări că sunt gata de a interveni în caz de pericol. Până miercuri, în judeţele Olt, Teleorman, Dolj şi Mehedinţi e cod portocaliu de inundaţii.

Sursa :www.Liberatea.ro

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 07 Iun 2010, 12:51

salutare ! vineri a-m fost eu { si mult colindai } a crescut apa imens de mult am fost si in tiganasi unde spuneti numai pina in prima balta ( cariera ) erau doua masini pe bot dupa balta nu am mai fost pina la ei apa era tulbure se putea pescui. cariera tiganasi se face prin sat la dreapta si tot inainte drumul te duce catre dunare si in prima cariera ( noi ii spunem balta mai de mult sa dragat pentru a lo-a balastru de aia se spune cariera ) se tine drumul in amonte pe linga o baraca unde omul a scris loc privat si se pescuie dupa balta pe un bot" se vede si mai in amonte pe drum circa 2km este balta a doua . eu am prins o angila frumoasa pe batoti in curba la rima; va doresc fir intins

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Păzea, inundaţiile din Ungaria vin şi în România! 7 Iunie 20

Mesaj de timer » 07 Iun 2010, 13:24

Alex ps scrie:Ce ne asteapta in perioada asta ~x( :-SS :

În mai multe judeţe din România, Dunărea se umflă de la o zi la alta. În judeţul Olt, câteva sute de hectare de teren agricol au fost inundate.

Temerea noastră însă e să nu ajungem în situaţia Ungariei sau a Slovaciei, unde, din cauza ploilor, oraşele şi satele de pe cursul Dunării au fost inundate şi zeci de mii de oamenii au fost evacuaţi.

În România, autorităţile dau asigurări că sunt gata de a interveni în caz de pericol. Până miercuri, în judeţele Olt, Teleorman, Dolj şi Mehedinţi e cod portocaliu de inundaţii.

Sursa :www.Liberatea.ro
Ne salveaza Base!Plecam cu plutele! :-?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Iun 2010, 23:06

Doar Basescu este "dus cu pluta" , noi ramanem inca pe pamant :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 08 Iun 2010, 07:07

daca asa o vrea DOMNUL sa vina apa atunci o:-)
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 08 Iun 2010, 09:30

sorprodan scrie:daca asa o vrea DOMNUL sa vina apa atunci o:-)
In general , cand vine apa , vine si pestele ... e bine sa sti sa fi pe faza si pe unde sa-l cauti ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de madmanwr » 08 Iun 2010, 16:00

Nu este o regula scrisa:) , sambata pe 5 doar o raceala nu ma lasat sa ma duc la dunareni la o partida de 36 de ore de pescuit , in schimb varul meu a fost inspirat si sa dus , a avut 2 prezentari la rama neagra , o ruptura si un somn la 8 kg ( la ora 22 prima ruptura iar la ora 2 somnul de 8 kg), o mreana la 1 kg si 2 cioplici (la guvide) o sa-i cer poze ptr a le posta ! fire intinse va doresc

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 08 Iun 2010, 22:07

Nu te supara dar, ce-s aia cioplici?? :-S :-?

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: DUNAREA

Mesaj de besliu » 08 Iun 2010, 22:48

salutare ! am si eu o intrebare ? sunt incepator in a pescui pe dunare ! intrebarea mea este : Cam ce greutate trebuie sa aiba plumbul pt a nul lua apa ??

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de madmanwr » 08 Iun 2010, 23:07

Cioplic = pui de salau..400 500 d grame .. eu asa stiu sper sa nu gresesc

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: DUNAREA

Mesaj de Butaru Gabriel » 09 Iun 2010, 09:41

madmanwr scrie:Cioplic = pui de salau..400 500 d grame .. eu asa stiu sper sa nu gresesc
Pui de salau sau Strapazan,acum depinde de zona,dar pana acum nu am mai auzit.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: DUNAREA

Mesaj de Butaru Gabriel » 09 Iun 2010, 09:53

besliu scrie:salutare ! am si eu o intrebare ? sunt incepator in a pescui pe dunare ! intrebarea mea este : Cam ce greutate trebuie sa aiba plumbul pt a nul lua apa ??
Depinde de zona,curenti,daca dai din barca sau dupa mal,dupa mal intre 80-150 grame,eu cu mai mult nu am dat,am vazut pescari care dau din barca cu plumb de 50 gr.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”