Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 07 Iun 2010, 08:34

A fost super misto, si cu ceva aventuri :)) Mai tirziu pun poze si comentarii :D

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Iun 2010, 20:25

Asteptam!

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 07 Iun 2010, 21:06

Pai a fost cam asa:
La 3:40 il luam pe amicul pejte si la ora 4:10 dupa ce am luat momeli de la Morarilor si ne-am intilnit cu George + varu + prietenul lui varu, am plecat pe balta Fundulea 7. Acolo surpriza, pe drumul intre sosea si balta am intilnit masini care se intorceau pentru ca balta era deja plina ! Ceasul fiind cam 4:30 , ne-am hotarit sa mergem la o balta unde fusese invitat "varu", dar balta era undeva pe linga Calugareni, adica vreo 65-70 km de Fundulea ( parca asa mi-a zis navigatia ). Drumul bun pina la Calugareni, dar ultimii aprox. 10 km PRAF ! Adica fosta sosea cu vagi urme de asfalt printre gropi. Ultimii aprox. 2 km drum pe cimp. Ma rog, ajungem pe balta, incepem sa dam la peste, prindem caras, crap si salonta, nu in cantitati deosebite dar distractiv. Au fost si citiva intre 3 si 5 kg pe care evident ca nu i-am pris io .... Pe la 11 apare si amicul Swiby cu cei 2 copii, se instaleaza linga mine si pejte, si ne distram pina pe la 18:00. Copiii super fericiti ca au prins si ei peste ! :D
Aventura mare incepe la final, cind patronul ne zice ca de la iesirea de pe cimp, mai bine sa o luam spre Buc.-Alexandria ca drumul rupt e mai scurt ( doar vreo 2 km ), dupa care e asfalt. Alegem evident varinata mai "buna". Neneeee, pe linga faptul ca nu erau 2 km ci vreo 15 cel putin, pentru prima oara de cind am Subaru am atins pe dedesubt. E drept 1 singura data si extrem de usor, dar am atins. Si credeti-ma ca am mers foarte atent, iar WRX-ul e destul de inalt si suspensia suficient de dura sa nu lucreze periculos.
Am 5 ani de Africa, dar asa drum rupt n-am vazut nici acolo si de cind m-am nascut.
Am ajuns la asfalt, si pe la 7:30 il lasam pe pejte acasa, m-am oprit la spalatorie sa spal masina ( care era in ultimul hal ), dupa care acasa.
Acasa mi-am oblojit arsurile de la soare, si dimineata m-am trezit spart de febra musculara ! Cum in ultima vreme am ajuns un sedentar convins, m-a rupt in 2 miscarea de alaltaieri. 12 ore de ridicat/asezat pe scaun si lucrul la 3 lansete + 1 undita m-au terminat. Acum sunt un fel de zombie, abia merg si nu ma pot apleca aproape deloc din cauza durerilor musculare la picioare ... :(

Citeva poze ... :)

l.e.
Am citit pe alt forum ca la Fundulea 7 a fost plin ochi, inclusiv manelisti la greu, basca nu s-a facut treaba. Mai bine ca n-am ramas acolo. Aici macar am fost linistiti ....
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.JPG
10.JPG

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Iun 2010, 23:02

Felicitari pentru capturi; cum vi s-au parut mulinetele?

ps: frumoasa masina aveti , e varianta de 265-hp? :D
pss: ati pescuit toata ziua cu faza de drum aprinsa? :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 07 Iun 2010, 23:29

Mulinetele mi s-au parut excelente ! Chiar nu ma asteptam sa functioneze asa placut. Poza cu masinile e facuta de amicul "pejte" cum am ajuns ( ora 6 ), noi cautam loc de parcare. Motoarele inca mergeau :)
Masina e WRX-ul de 230 cai stock ( acum are vreo 270 ), varianta Wagon, destul de rara la noi, adica-s doar 2.

Neasteptat de interesanta e lanseta Lineaeffe de 2,10. Se comporta exemplar si lucratura e superba. Ma bate gindul ( cind io avea bani ) sa schimb Shimano-urile cu Lineaeffe de 2,75 cu actiune de 100 gr. Nu mi-au gresit cu nimic saracele Shimano, dar imi place rau modelul asta de la Lineaeffe.
Deocamdata prima urgenta e scaunul ! Ma bate gindul sa-l iau p-asta http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=81 ... ducator=15
Undita m-a enervat cu virful ei extrem de subtire. Poate sunt eu mai de la tzara sau de moda veche, dar nu-mi place virful ala nici mort. Mai incerc data viitoare, poate ma obisnuiesc ...
Una peste alta a fost superb. Sunt putin trist ca vin caldurile si se cam alege praful de pofta de mincare a pestilor .. :(

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 08 Iun 2010, 11:16

Am fost ieri la Carpio la magazin sa cumpar niste carlige, si era inchis :-t Daca doriti, ma pot interesa de scaun,eventual niste poze clare.
Apoi am dat o fuga pana la bigfish, acolo nu aveau pe stock. Si in sfarsit, am zis sa merg si pana la arrow pentru ca doar asta mai era. Ajung la arrow, dupa ce astept 20minute dupa un om care a intrebat de 50 de ori de ce pusca nu are si luneta nush de care, si a primit acelas raspuns de fiecare data insa dupa ce se uita la ea, mai intreba odata - imi zice tipa de acolo (care inainte cu 20min imi zisese sa astept) ca nu avem decat longshank si costa aproximativ 30 ron un plic de carlige korda! wtf, pentru asta am asteptat atat? longshank am si oricum la 30ron nu le-as lua nici mort. Va zic, de fiecare data cand merg acolo plec numai cu nervi. Am intrebat daca are sufix ultra knot , si a zis ca nu exista, ca ea nu stie de asa fir, daca ar fi ar sti. Really? :-q Next question, daiwa tournament fluo aveti? -nu se mai comercializeaza demult (nu mai e la moda) dar daca vrei iti pot da carp expert fluo, E LA FEL. Great ~x(

E singurul magazin de pescuit unde produsul "Boilies solubile pentru carlig Senzor Jet 18mm 250gr" costa 20ron si nu 8-9ron ca in restul.

Dar cea mai tare faza, in timp ce era magazinul plin de clienti, se aude patronul in gura mare "pai daca te-ai dus sa cumperi carlige de sarma de la **** (BigFish). Imi venea sa-i zic, macar acolo daca intrebi de un produs, tipa de la magazin nu se uita ca bou la poarta noua.
uf, tare suparat sunt pe astia :D:D:D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 08 Iun 2010, 11:27

Carpio e inchis vreo saptamina sau 2. Am vorbit cu patronul saptamina trecuta cind l-am rugat pe un amic din Craiova sa-mi ia de la ei niste capacele pentru swingerele Fox care-mi lipseau. Atunci mi-a zis ca vineri e ultima zi de lucru si ca vor fi inchisi o perioada.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mivardi

Mesaj de stefanflorin » 09 Iun 2010, 13:42

alinuu, ala nu e magazin arrow, este partener arrow, insa aduc si multe alte produse pe care nu le gasesti in celelalte magazine din Craiova. Fetele alea nu sunt pescarite si nu au de unde sa stie ce e bun sau rau, ele se orienteaza in functie de ce aud la pescari, daca unu vine si zice ca rahatu ala e dulce atunci ele o sa ti-l vanda ca "rahat dulce", crede-ma ca si eu ma duc sa iau tiwstere si jiguri si eu ii zic vreau un jig 2/0 pt twisteru asta si ea imi zice ia-l pe asta ca se potriveste mai bine si chestii de genul, insa nu ma supar ci incerc sa-i explic. Cand astepti mult nu e vina lor ca vin 5-6 habarnisti odata in magazin si le tin ocupate 2 ore pt 5 carlige si 10m de fir. La big fish sotia lui Doru, cea care vinde acolo, e super ok si chiar daca nu se prea pricepe ea ce si cum, se da peste cap sa te ajute cand cauti ceva. Cat despre Carpio, sa ma lasi cu nesimtitii aia 2, de cand e magazinul ala acolo, ei tot timpul au avut cele mai mari preturi, cei mai gretosi la vorba, cei mai habarnisti. Norocul lor este ca aduc unele chestii pe care nu le aduc si altii, ca sunt singurul magazin din Craiova specializat in pescuitul crapului si ca au magazin online (asta fiind si singura lor sansa de supravietuire) in rest VARZA. Ca sa te luminez cum sunt magazinele afara, autoservire frate, le iei de pe raft si mergi cu ele la casa si treaba merge struna, iar in cazul in care ai nevoie de ajutor cu ceva, tipul din spatele tejghelei sau ajutorul lui e pescar, si e logic ca stie ce vrei. Cand si la noi o sa vezi autoservire probabil o sa fi carunt.
Scuze pt offtopic!
PS: domnu Relu, felicitari pt partida insa nu dati shimano pe lineaeffe, eventual faceti un upgrade la lungime si calitate.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 09 Iun 2010, 14:11

stefanflorin scrie: ....
PS: domnu Relu, felicitari pt partida insa nu dati shimano pe lineaeffe, eventual faceti un upgrade la lungime si calitate.
Multumesc, si voi urma sfatul dvs.
In alta ordine de idei, aveti idee cine mai vinde produse FOX si TRAKKER in ro ? Ma roade sa-mi iau scaunul ala de la Trakker ......

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 09 Iun 2010, 16:44

Reluaurel scrie: ...............................
In alta ordine de idei, aveti idee cine mai vinde produse FOX si TRAKKER in ro ? Ma roade sa-mi iau scaunul ala de la Trakker ......
http://www.bigfish.ro/categorii/scaune/
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 09 Iun 2010, 18:05

Super ! Multumesc.

l.e.
Am sunat, il au, miine ma duc sa-l iau :)
l.e.2
Apropo, daca stie cineva ceva despre scaunul asta, il rog frumos sa-mi spuna.
Multumesc

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 10 Iun 2010, 00:51

stefanflorin scrie:alinuu, ala nu e magazin arrow, este partener arrow, insa aduc si multe alte produse pe care nu le gasesti in celelalte magazine din Craiova. Fetele alea nu sunt pescarite si nu au de unde sa stie ce e bun sau rau, ele se orienteaza in functie de ce aud la pescari, daca unu vine si zice ca rahatu ala e dulce atunci ele o sa ti-l vanda ca "rahat dulce", crede-ma ca si eu ma duc sa iau tiwstere si jiguri si eu ii zic vreau un jig 2/0 pt twisteru asta si ea imi zice ia-l pe asta ca se potriveste mai bine si chestii de genul, insa nu ma supar ci incerc sa-i explic. Cand astepti mult nu e vina lor ca vin 5-6 habarnisti odata in magazin si le tin ocupate 2 ore pt 5 carlige si 10m de fir. La big fish sotia lui Doru, cea care vinde acolo, e super ok si chiar daca nu se prea pricepe ea ce si cum, se da peste cap sa te ajute cand cauti ceva. Cat despre Carpio, sa ma lasi cu nesimtitii aia 2, de cand e magazinul ala acolo, ei tot timpul au avut cele mai mari preturi, cei mai gretosi la vorba, cei mai habarnisti. Norocul lor este ca aduc unele chestii pe care nu le aduc si altii, ca sunt singurul magazin din Craiova specializat in pescuitul crapului si ca au magazin online (asta fiind si singura lor sansa de supravietuire) in rest VARZA. Ca sa te luminez cum sunt magazinele afara, autoservire frate, le iei de pe raft si mergi cu ele la casa si treaba merge struna, iar in cazul in care ai nevoie de ajutor cu ceva, tipul din spatele tejghelei sau ajutorul lui e pescar, si e logic ca stie ce vrei. Cand si la noi o sa vezi autoservire probabil o sa fi carunt.
Scuze pt offtopic!
PS: domnu Relu, felicitari pt partida insa nu dati shimano pe lineaeffe, eventual faceti un upgrade la lungime si calitate.
stefan, si bigfish are magazin online si crede-ma ca la bogfish gasesti marfa nu gluma. Ceea ce este in piata sau la marian, este mic pe langa bigfish. Si foarte mult conteaza ca, daca intrii in magazin si intrebi ceva are cine sa te ajute. Iti jur, acolo la arrow mi s-a spus ca nu exista mufarea spigot ca ei nu au avut niciodata asemenea lansete - avand pe raft :))
Preturi mari la carpio ? Pai cum sunt preturi mari la carpio, cand la arrow carlige korda longshank = 27 ron pachet. Peste tot sunt 16 ron, numai acolo sunt 27. Hai sa fim seriosi. Ca sa nu mai zic okuma powerliner 250ron,lb 150 , etc.
Nu am nimic cu fetele care vand acolo, dar e ca si cum ai suna la relatii cu publicul si ti-ar raspunde cineva de la un telefon public, care habar nu are.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 10 Iun 2010, 07:16

Eu sa inteleg ca nu gresesc daca iau scaunul ala ? In vreo 2 ore vreau sa ma duc sa-l iau ... :-??

Si inca ceva. Desteptati-ma si pe mine: ce-i ala izotop la senzor ? Cica : "slot de cauciuc pentru izotop; nu necesita superglue"
http://www.bigfish.ro/produse/fox-micron-m2.html

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Costel Jambu » 10 Iun 2010, 09:48

Salut.In legatura cu scaunul ,nu cred ca gresesti daca ti-l iei pe cel de la trakker.E o firma buna de produse de camping.In dilema eram si eu pana acum vreo cateva saptamani,cand imi cautam scaun.M-am interesat pe la prieteni,pe net,pe la magazinele de pescuit si am ajuns sa-mi iau scaun de la trakker.E adevarat ca nu l-am luat pe cel pe care vrei sa-l iei,ci pe asta http://www.bigfish.ro/producatori/trakk ... rwick.html .Vreau sa iti spun ca am ramas placut surprins de cum arata in realitate si de cat de bine e facut,din materiale de calitate.Deci,trakker isi merita banii din plin.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 10 Iun 2010, 09:57

Super ! Pina in prinz cred ca o sa-l iau si va zic impresiile.
Merci mult de sfat !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”