Mihailesti, jud.Buzau

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de cossty » 14 Iun 2010, 17:20

stiu ca are niste buline pe punga si scrie TTX.
Atata tot

Avatar utilizator
duvall_22
membru activ
membru activ
Mesaje: 90
Membru din: 10 Mai 2010, 18:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de duvall_22 » 14 Iun 2010, 19:40

andrei82 scrie:Mersi mult de info !

O sa ma duc totusi, i-am promis tatalui meu ca-l scot pe balta asta (sta la 2 comune de Mihailesti inspre Buzau, max 10 km).
Totusi, ma voi duce dupa romanesc si ten. Novacul imi pare extraordinar de scarbos, nici nu pun mana pe el.

O sa mai astept si rezultatele lui "duvall_22"

Numai bine!


salut, am fost sambata noapte pana duminica , dar pana la ora 12.. sincer nici o trasatura nam avut.
am folosit nada BENZER , si in ace porumb uscat +porumb cu aroma de miere cu tuica
boilies nam folosit(nu am avut timp sa-mi cumpar)poate daca foloseam cateva bilies-uri.
la novac nam dat., dar nu a prins nici un pescar vrun crap sau ten (din 15 pescar)
sau poate nici eu nam fost destul de pregatit, asta e , data viitoare.



fir intins... :)

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de cossty » 14 Iun 2010, 20:28

TTX de la Benzar a fost nu de la Senzor
Scuze

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de mircea62 » 14 Iun 2010, 21:13

Din pacate despre Mihailesti nu se poate vorbi de bine decat la timpul trecut .... cel putin deocamdata.
Poate cine stie, s-o gasi cineva sa o administreze cum trebuie si va fi iarasi ce-a fost.

Avatar utilizator
luka
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 12 Aug 2010, 16:25

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de luka » 12 Aug 2010, 19:36

radu vaduva scrie:
cossty scrie:Update
Astazi am niste prieteni pe balta stau pe dig dupa camping.
au luat in total 4 novaci cel mai mic la aprox 4 kg cel mai mare la aprox 8 kg
Nici un caras, romanesc sau altceva
momeala ttx pe monitor pufuleti cu aroma de usturoi pe ac

Conditii:
taxa 70 ron 24 ore
poti retine 3 crapi, novaci, ten nu conteaza greutatea (asa i-a spus paznicul) si 5 kg caras
maxim 5 lansete
TTX ??? Puteti posta denumirea completa/detalii ??
Multumesc mult.
salut
TTX-ul se obtine prin presarea la cald a germenilor din boabe de porumb pentru extractia uleiului continut in acestea. Numele TTX provine din limba franceza tourteaux de mais (turte de porumb).
in legatura cu Lunca - Mihailesti...n-am fost niciodata pe aceasta balta...am auzit tot felul de pareri pro si contra, in mare parte fiind cele negative. mi-am zis totusi sa incerc ca nu se stie niciodata de unde "sare iepurele"
bun...m-am inarmat frumusel cu TTX, mix pentru crap si caras cu anason de la Benzar, porumb de Merve la conserva, pufuleti galbeni si un aditiv lichid tot de la Benzar tot de anason...o sa plec poimaine ca idee adica 14.08.2010
am citit pe la voi numai de porumb cu aroma de usturoi si nu stiu ce sa zic...e invatat pestele la usturoi sau cum?
fac postul asta in speranta ca am sa ma intorc cu o poza demna de postat pentru cei multi cam sceptici in legatura cu aceasta balta

toate cele bune si fire intinse

pace

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de cornel » 13 Aug 2010, 00:38

fire-n tinse...........ai grija la tuburile de oxigen mai sunt cateva prin zona nare cum sa dispara

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de vezeteum » 13 Aug 2010, 20:26

fir intins, eu am fost cam acum 1 luna, balta plina, batea vantu in draci dar sa potolit pe la 7:30, am gasit un ponton liber de unde am dat si inafara de niste regine la bat si un carasel ca palma nimic toata ziua. Am dat cu TTX, pufuleti cu usturoi, dip de lucerna, babe de porum de toate natiile boilies etc.
Totusi balta zic ca are peste dar e multa apa peste el, vecinii din stanga s-au dus cu o barca gonflabila si au aruncat un sac cu tarate unde dadeau cu lansetele, si am vazut cam 4 sarituri frumoase in zona dar sa puna botu nimic, iar la chempinguri cineva a prins un peste destul de frumos dar planta cu barcuta aproape de cabanuta aia din mijloc.
Asa ca trebuie si ceva noroc, iar pe arsita asta nu stiu daca se prinde undeva peste.

Avatar utilizator
luka
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 12 Aug 2010, 16:25

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de luka » 15 Aug 2010, 20:06

salutare din nou
m-am tinut de cuvant si am fost ieri pe Lunca
am ajuns pe la 12:00 pentru ca am lucrat dimineata...un paznic cam reticent...in fine
pe balta erau cam 6,7,8 locuri ocupate
am vorbit cu niste moldoveni care venise cu o zi inainte si ziceau ca de la ora 10:00 ziua precedenta nu avusesera nicio trasatura deci trecuse cam 26 de ore de atunci
ne-am "plantat" si noi pe un ponton (ca aveam de unde alege) cu stuf pe margini...frumos
in 7,8 ore cat am stat am luat 5,6 rosioare la palma si 2,3 carasei tot la palma.(astea fiind capturile zilei)
in schimb am scos cca 50 de regine care-ti mai inghiteau si toata momeala cu tot cu ac...a fost cumplit cu pestele asta
am eliberat tot pestele ca nu era de luat acasa niciunu
langa noi niste baieti venise cam in acelasi timp cu noi(au ramas peste noapte dupa ce am parasit noi balta), venisera baietii dupa pesti mari ziceau ei
au plantat fara barca fara navomodel adica innot cca 2,3,4 ore ca ma zapacisem de cap la cat tipau
ei au fost singurii de pe balta care au scos un novac la 2 kg
despre momeala nu stiu ce sa zic...am folosit cam tot ce s-a scris pe aici si altele in plus...niciun rezultat
ma gandesc ca e posibil sa fii fost din cauza caldurii dar si treaba asta e relativa
balta asta nu mai are peste
e cea mai frumoasa balta pe care am fost vreodata...amenajata decent...agatatura deloc dar si peste la fel de putin
mi-a lasat un gust amar
cica s-ar repopula toamna asta balta cu nu stiu cate tone de peste
treaba e ca n-o sa mai merg aici decat atunci cand o sa fiu sigur ca balta a fost repopulata foarte bine
administratia e slaba

schimbari in conditiile de taxare si retinere a pestelui nu sunt fata de cele mentionate mai sus de voi dar daca cineva atinge baremul de pescuit inseamna ca e bun...umila mea parere
hai ca am scris un roman...imi cer scuze dar am vrut sa dau cat mai multe detalii
fire intinse si toate cele bune!

pace

Avatar utilizator
v_razvy2009
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 03 Oct 2010, 22:37

Re: Mihailesti, jud.Buzau

Mesaj de v_razvy2009 » 03 Oct 2010, 22:40

Anunt de ultima ora: Balta Mihailesti de Buzau este inchisa pescuitului incepand cu 01 octombrie. A fost populata cu crap, novac si ten intre 500 gr si 1 Kg. Ma aflam pe balta cand au adus pestele, si cand ne-a dat paznicul veste(eram veniti de joi si hotarati sa stam pana duminica - 03 octombrie, dar ni s-a scurtat partida).

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”