Somn african

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Somn african

Mesaj de zfcristian » 22 Iun 2009, 18:23

Exista la Putineiu in Giurgiu o balta care este "plina" cu somn african. Este un peste destul de enervant care se joaca in draci la suprafata apei si te trateaza cu indiferenta punand gura foarte greu pe mancare si niciodata ca o regula, papa de la boabe de porumb pana la rama, viermus sau patratica.
Intrebarea era ce folosesc cei cu experienta pentru inteparea acestui tip de peste ? Ce sa ii dam ca sa puna gura ? Am auzit de carnati afumati, pastrama , ceafa de porc :D si alte tampenii de gen dar oare chiar se merita, nu de alta dar nu as vrea sa ma apuc acum sa incerc tot ceea ce se aude!
Ps : Pestele este un bun luptator odata ce il intepi si de asemenea foarte gustos :D

Astept sugestiile voastre!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: Somn african

Mesaj de dan_palos » 22 Iun 2009, 22:54

pai, parerea mea e ca ar trebui incercat pe momeli si un carlig bine ascuns, poti cauta pe youtube, filmulete daca exista, poate arata acolo ceva, doar e un peste introdus la noi

Avatar utilizator
Spinningarul
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mar 2010, 14:27

Re: Somn african

Mesaj de Spinningarul » 08 Mar 2010, 18:29

Eu am avut rupturi multe la coropisnita . Daca nu gasesti coropisnita incearca la rama ( preferabil neagra si grasa :) ) , la vierme sunt rezultate slabe . Am folosit pluta de zece grame , iar carligul de 1/0 :) .

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Somn african

Mesaj de zamfi » 08 Mar 2010, 22:31

Eu am prins la coropisnita, rama neagra, rama de gradina , cabanos , peste "puturos" (sprot),viermusi ...Pe alte meleaguri l-am prins si la rotativa si la twister! :D

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Somn african

Mesaj de tonny » 09 Mar 2010, 00:08

eu am luat la carnat afumat,rama neagra si ficatel de pui

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de adidobre » 09 Mar 2010, 13:24

zfcristian scrie:Exista la Putineiu in Giurgiu o balta care este "plina" cu somn african. Este un peste destul de enervant care se joaca in draci la suprafata apei si te trateaza cu indiferenta punand gura foarte greu pe mancare si niciodata ca o regula, papa de la boabe de porumb pana la rama, viermus sau patratica.
Intrebarea era ce folosesc cei cu experienta pentru inteparea acestui tip de peste ? Ce sa ii dam ca sa puna gura ? Am auzit de carnati afumati, pastrama , ceafa de porc :D si alte tampenii de gen dar oare chiar se merita, nu de alta dar nu as vrea sa ma apuc acum sa incerc tot ceea ce se aude!
Ps : Pestele este un bun luptator odata ce il intepi si de asemenea foarte gustos :D

Astept sugestiile voastre!
Am pescuit pe aceasta balta , se numeste Putineiu-La conac, si am prins si somn african de care zici tu.
Pot sa iti spun ca am pescuit cu undita , fir de 0.30 si ac mare de 1 si am prins la rama 3 buc in jur de 1,5-2kg buc. De obicei acolo doar la rama am vazut sa se prinda si se prindea chiar bine cand am fost eu pentru ca abia populase balta. Desi e mic e foarte bataios si sta in special pe langa mal.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de eden » 19 Iun 2010, 00:42

am auzit multă lume despre somn african : mi-a rupt fir de 0.3, 0.35... da am şi scos câţiva la 2-3-4 kile... cum poate un peşte de 4 kg să rupă un fir de 0.3 ? de ăla de 0.35 nu mai spun... la prima oră mă duc să văd şi eu ce e cu acest mic monstru care rupe fire cu care se scot crapi adevăraţi...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Somn african

Mesaj de Laurentiu » 19 Iun 2010, 09:34

Eu nu dau decat cu textil de 0.30 cap-coada, ancora mica si pluta de 20 gr, totul pus pe o varga germina de acum 25 de ani din fibra de sticla de 5 metri. E cam grea, dar nu o rupe nici somnul. Sunt satul de rupturi ale firului si unditei vazute pe balti cu african si scapari din cauza carligului. Problema e ca nici ancora nu-l agata de bot 100%, deoarece e foarte osos in interiorul gurii.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de eden » 19 Iun 2010, 17:41

foarte foarte cald, am stat pe malul cu ferma, nu a pus botu nici pe coropişniţe, nici pe buchet de râme, nici pe peletă de fishandliver. NICI O TRĂSĂTURĂ DE SOMN. în rest, RACI cât cuprinde, ceva cărăşel şi albitură. FUNDULEA PISCICOLA. o să mai încerc peste vre-o 2 săpt, pregătit cu ficat şi afumătură...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de eden » 19 Iun 2010, 17:44

cât despre fir, şi rupturi, am auzit într-adevăr de pe malul opus zbierete cu ,,iar mi-a rupt'' şamd, dar totuşi nu înţeleg cum este fizic posibil. rezistenţa la nod a unui 0.3 decent este de minim 5 kgf. nu mai există frâne la mulinete, sau care e faza ??? eu nu am avut cu cine să-mi încerc firele...dar cum face de rupe un peşte de 2-3 kg fire aşa zdravene ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
cristian matei
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 28 Apr 2010, 15:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de cristian matei » 19 Iun 2010, 18:35

incercati lipitorile. sunt cele mai bune garantat. se intorc pe dos pe o mina de pix si se aseaza in ac . nici mama somnului nu o fura fara a fi agatat. fir rupte 3xista datorita fortei pestelui.
Stima!
Cristian Matei

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Somn african

Mesaj de Laurentiu » 19 Iun 2010, 19:08

Pai tu dai la african cu lanseta? In primul rand el sta intre ape sau la suprafata si in al doilea rand cauta hrana foarte aproape de mal. Nu ai nevoie decat de o varga rezistenta de max 4 m. Eu toti africanii nu i-am prins decat la max 2-3 metri de mal si pluta la max 30-50cm, in functie si de adancimea apei langa mal.
Sa inteleg ca ai fost azi sau ieri la Fundulea piscicola si nu s-a prins nimic sau nu ai prins tu?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de eden » 19 Iun 2010, 20:48

am fost azi şi nu am prins eu, alţii au luat 3-4 bucăţi doar ce-am văzut eu sigur. dar pe-asta cu firu de 0.3 rupt nu o pot înghiţi decât în cazul unei fixe de lungime mică, aşa cum a zis Laurenţiu. dacă peştele nu are de unde lua fir, şi e lungimea vergii mică, atunci da... dar dacă stă la 2-3 metri de mal, şi între ape, de ce nu se foloseşte o lansetă cu plută ? :-??
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
minimaloman
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 28 Mai 2010, 14:02

Re: Somn african

Mesaj de minimaloman » 03 Iul 2010, 14:23

Salutare Domni Pescari

primul meu peste peste un Kg care l-am agatat la lanseta a fost un african d-asta (la Putineiu Conac) si eram in culmea extazului ca m-am cam luptat ceva cu el(4-5 kg avea) si spun ca l-am agatat si nu ca l-am prins pentru ca eram cu un prieten tot "profesionist" ca si mine si nu am izbutit sa-l bagam in minciog si prietenul meu a incercar sa il prinda direct cu mana ca se zbatea ca toti dracii si evident a scapat ~x( Astazi ma duc iar la Putineiu sa vedem daca mai e peste ca anu trecut...revin cu amanunte si poate chiar cu o poza doua **==

Fire incordate!!!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de zfcristian » 04 Iul 2010, 20:26

Africanul are niste "buze" ca o pila si practic toaca firul fie el si textil, anul trecut pe Greaca prindeam la lanseta la 40-50 metri de mal african la coropisnita in draci.
SA vezi ce distractiv e un african sa il aduci in drill la mal, are o forta incredibila iar la unul de 4-5 kg te lupti ceva cu el nu gluma!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”