Problema inaintas

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Problema inaintas

Mesaj de Radu89 » 19 Iun 2010, 18:04

Buna tuturor! Am si eu o intrebare: cum introduceti inaintasul textil prin tubul anti-tangle? Eu m-am chinuit foarte mult firul textil fiind prea matasos pt. asa ceva.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema inaintas

Mesaj de gor965 » 19 Iun 2010, 18:24

Radu89 scrie:Buna tuturor! Am si eu o intrebare: cum introduceti inaintasul textil prin tubul anti-tangle? Eu m-am chinuit foarte mult firul textil fiind prea matasos pt. asa ceva.
Exista o scula metalica ...nu mai stiu cum ii spune ...dar in lipsa asteia ,baga un fir monofilament dintr-un capat in altul ,apoi la un capat intoarce-l si introdu-l din nou in tub dar ai grija sa-ti ramana o bucla in capat. Prin bucla aia baga textilul si trage din capatul celalalt de ambele capete din monofilament ! Daca n-ai inteles imi spui !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Problema inaintas

Mesaj de stefanflorin » 19 Iun 2010, 18:33

Cred ca a baga firul dus-intors printr-un antitangle e la fel de al naiba ca si cu textilul :)) mai bine fa-i bucla cu nod la un cap al firului ala mono si introduci capatul celalalt al firului cum a zis gor, insa nu mai trebuie sa si te intorci avand deja bucla. Oricum ideal e sa ai un fir mai gros ca sa fie mai rigid si sa intre usor in tub. :-??
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema inaintas

Mesaj de gor965 » 19 Iun 2010, 18:43

stefanflorin scrie:Cred ca a baga firul dus-intors printr-un antitangle e la fel de al naiba ca si cu textilul :)) mai bine fa-i bucla cu nod la un cap al firului ala mono si introduci capatul celalalt al firului cum a zis gor, insa nu mai trebuie sa si te intorci avand deja bucla. Oricum ideal e sa ai un fir mai gros ca sa fie mai rigid si sa intre usor in tub. :-??
N-am inteles exact...zici sa faca o bucla din mono si de ea sa agate textilul ? Nodul buclei mono e mai gros decat 2 fire mono unul langa altul !Daca are un mono batos de 0.30-0.40 e simplu...numai sa nu fie tubul de 0.50 la interior ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Problema inaintas

Mesaj de Laurentiu » 19 Iun 2010, 19:03

Eu am o sarma subtire incolacita intr-un capat si trag cu ea firul prin antitangle.

Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Re: Problema inaintas

Mesaj de Radu89 » 19 Iun 2010, 19:22

Am incercat metoda lui gor965 dar e prea mic diametrul tubului pt. a trece monofilamentul de doua ori. Tubul e de la Korda si are 0.75 mm desi mie mi se pare ca are mai putin. Voi cauta o sarma subtire sa incerc si cu ea. Daca nu imi cumpar un diametru mai mare :D

Avatar utilizator
gabalau
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mai 2010, 23:43

Re: Problema inaintas

Mesaj de gabalau » 19 Iun 2010, 20:07

Radu89 scrie:Am incercat metoda lui gor965 dar e prea mic diametrul tubului pt. a trece monofilamentul de doua ori. Tubul e de la Korda si are 0.75 mm desi mie mi se pare ca are mai putin. Voi cauta o sarma subtire sa incerc si cu ea. Daca nu imi cumpar un diametru mai mare :D
exista o sarma speciala,daca nu poti improviza tu cu o lita de la o bobina.succesuri multe!!
Lazar Gabriel
Mai bine taci si dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa confirmi.

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: Problema inaintas

Mesaj de marius6251 » 19 Iun 2010, 20:42

Radu89 scrie: Tubul e de la Korda si are 0.75 mm desi mie mi se pare ca are mai putin. Voi cauta o sarma subtire sa incerc si cu ea. :D
uita de sirma. tubul ala zici ca nici nu are gaura.
daca ai boala pe cineva fai cadou tubul antitangle de la korda. daca ai sa urmaresti ei folosesc numai fir mono.
eu am reusit cu fir mono de 0.4. pui mono 0.4 in paralel cu textilul si faci o bucla simpla cu ele si stringi tare sa iasa nodul cit mai mic. tai resturile cit mai scurte. dai apa cu sapun firul la nod si textilul sa alunece. bagi mono relativ usor iar la nod te chinui un pic da dacai prinzi spilul intra.

sirma e prea groasa si nu intra pe gaura. poate or fi unele mai subtiri. eu nam avut. dar cel mai bine il arunci ( eu asa am facut). eu sunt fan produse korda, dar tubul ala este doar ca sa te enervezi :D
marius andrei

Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Re: Problema inaintas

Mesaj de Radu89 » 20 Iun 2010, 03:56

Da, ai dreptate marius cred ca o sa ma scap de el. Si eu sunt fan al produselor Korda care pana acum nu mi-au creat nici un fel de probleme, mai putin tubul anti-tangle. Spuneti-mi va rog ce tuburi folositi voi (firme, diametru) cu care sa nu am aceasta problema.

Avatar utilizator
cristian matei
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 28 Apr 2010, 15:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema inaintas

Mesaj de cristian matei » 28 Iun 2010, 21:15

rezolvati cu orice tub cu scula asta:
http://www.doarpescuit.ro/galerie/-produs-143/138/
merge si pe cele subtiri ;)
Cristian Matei

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”