A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de APSHD » 30 Iul 2008, 21:50

Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura a inceput eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv. Amanunte gasiti pe situl Agentiei (http://www.anpa.ro)

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de APSHD » 30 Iul 2008, 21:59


Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de APSHD » 30 Iul 2008, 22:24

Eu am inteles ca pe apele arondate Asociatiilor de Pescari nu mai trebuie permis de pescuit .Pe ele se va pescui numai cu carnetul de membru si cu chitanta.
Permisul va fi obligatoriu numai pentru apele nearondate nici unei Asociatii de pescari

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de iulian petre » 06 Aug 2008, 16:33

Permis pescuit ANPA
31.07.08


COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv
În conformitate cu prevederile art. 23, alin. (1) din OUG nr. 23/2008 privind pescuitul
şi acvacultura şi Ordinul MADR nr. 331/2008 privind practicarea pescuitului
recreativ/sportiv precum şi a procedurii privind emiterea şi eliberarea
permiselor de pescuit recreativ/sportiv, aprobată de preşedintele ANPA,
Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură a început de
luni, 28 iulie a.c. distribuirea permiselor de pescuit
recreativ/sportiv.
Costul permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru anul în curs este de 1 leu
, sumă care se achită la sediul central al Agenţiei sau la sediul
filialelor teritoriale, respectiv la administratorul fondului forestier sau la
asociaţiile de pescari sportivi care distribuie aceste permise.
Pentru obţinerea permiselor de pescuit recreativ/sportiv solicitantul depune o
cerere la sediul central ANPA, la sediul filialelor teritoriale ANPA sau la
administratorul fondului forestier respectiv asociaţie de pescari sportivi legal
constituită care distribuie permise. Cererea tip, disponibilă pe situl
Agenţiei (http://www.anpa.ro la rubrica pescuit/pescuit sportiv/permise) va fi
însoţită de următoarele documente: copie după CI sau BI a
solicitantului; dovada plăţii contravalorii permisului.
Procedura detaliată de eliberare a permiselor de pescuit recreativ/sportiv se poate
accesa de pe situl Agenţiei, tot acolo cei interesaţi găsesc adresele
sediilor ANPA.
Atenţionăm pescarii sportivi că permisul de pescuit
recreativ/sportiv eliberat de ANPA este, conform legislaţiei în vigoare, singurul
permis de pescuit sportiv valabil pentru pescuitul sportiv în apele domeniului public al
statului.
Permisul de pescuit sportiv eliberat de ANPA este nominal, netransmisibil, atestă
calitatea de pescar sportiv al deţinătorului său şi permite pescuitul
sportiv, fără plata altor taxe suplimentare, pe Dunăre, în Marea
Neagră, precum şi pe bazinele piscicole naturale unde gestionarea pescuitului
sportiv nu a fost preluată de asociaţii de pescari sportivi, respectiv
administratorul fondului silvic. Lista acestor ape va fi disponibilă în
curând pe situl şi la sediile Agenţiei. În apele domeniului public unde
gestionarea pescuitului sportiv a fost preluată de asociaţii de pescari
sportivi, respectiv administratorul fondului silvic pescuitul sportiv se va
desfăşura în condiţiile stabilite de către aceştia.
Asociaţiile de pescari sportivi interesate să distribuie
permise de pescuit sportiv nu pot condiţiona vânzarea acestor permise către
pescarii sportivi de plata cotizaţiei de membru în asociaţia respectivă.
Orice abuz în acest sens poate fi reclamat la Agenţie, care va lua măsurile care
se impun.

Sursa: http://www.anpa.ro

--------------------

SCUMP,TARE SCUMP..DINCOLO ERA MAI IEFTIN :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de stefanflorin » 07 Aug 2008, 02:30

Sunt in ceata, adica daca eu cumpar permisul ala cu un leu sau ma rog cat costa nu mai trebuie nimic altceva pt...jiu sa zic si dunare sau olt? caci in sept ma duc acasa si nu am permisul ala vechi vizat. Astept lamuriri :?: :?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
flyer1974
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 07 Aug 2008, 02:35

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de flyer1974 » 07 Aug 2008, 02:57

in contextul Ord 331/2008, in special a articolului 7 (care spune ca pe zonele arondate asociatiilor de pescari si Romsilva acestia fac regulile, ceea ce presupune din partea pescarului plata unei suprataxe dincolo de plata permisului de pescuit), practic se revine la situatia de pana la aparitia Ord 331/2008.

Eu am sunat la Romsilva sa vad cum stau lucrurile in sensul noului ordin si mi s-a spus de la directia de salmonicultura din Bucuresti (adica de la creierul central) ca pe fond nu se schimba nimic, ci doar denumirea taxei ce se plateste. Astfel, taxa pentru permisul de pescuit isi va schimba denumirea in taxa suplimentara, iar restrictiile vor ramane aceleasi.

Apoi am mai sunat la un AJVPS si mi s-a spus acelasi lucru, anume ca nu sunt obligat sa mai fiu membru cotizant dar ca pentru a pescui pe apele gestionate de ei va trebui sa platesc in prealabil o taxa de acces la resursa piscicola gestionata de ei. N-au putut sa imi spuna care este valoarea taxei de acces, ci doar mi-au sugerat ca membrii lor cotizanti nu sunt datori sa plateasca aceasta taxa...!!! Mai mult, am fost avertizat ca daca sunt prins pescuind fara permis SI fara chitanta cu acea taxa de acces, risc confiscarea sculelor de pescuit si amenda pentru braconaj....

Eu am scris o petitie catre ANPA in acest sens si am propus urmatoarea schema care, dupa mine, elimina abuzurile asociatiilor de pescari (sigur, acolo unde se fac abuzuri de genul celor de mai sus, vreau sa cred ca situatia nu este generalizata in tara, desi AJVPS-urile se anunta repede cand se gasesc "solutii" de genul asta). Si schema arata cam asa:
- pescarul plateste sa zicem contravaloarea permisului de pescuit la ANPA;
- ANPA elibereaza permisul de pescuit sportiv, care este valabil pe orice fond piscicol din oricare dintre apele publice din intreaga tara (sigur, cu exceptiile care vizeaza refacerea stocurilor, cum sunt unele sectoare specifice de rau de munte);
- la finele anului respectiv (sau la ridicarea noului permis de pescuit), pescarul este obligat sa faca o declaratie in care mentioneaza fondurile de pescuit folosite in anul care s-a incheiat si proportia acestora (de ex 50% APS x, 25% Romsilva x, 25% ape libere neatribuite in management);
- pe baza acestei declaratii, ANPA distribuie contravaloarea permisului de pescuit catre asociatiile de pescuit/Romsilva in mod proportional, dupa cum am explicat in paragraful anterior, cota pentru apele neatribuite in management fiind retinuta la ANPA.

Sigur ca vor apare carcotasii, dar eu zic ca acest sistem elimina pe de o parte abuzurile (pentru ca avem de-a face cu un monopol pe fiecare din fondurile de pescuit aflate in administrare), pe de alta parte stimuleaza competitia intre asociatiile de pescari, care, daca vor dori banii pescarilor, vor fi interesate sa puna in practica acele planuri de management asa incat sa sporeasca atractivitatea propriului fond de pescuit, asa incat la finele anului pescarul sa puncteze in dreptul asociatiilor de pescari unde a fost multumit de servicii.

E simplu, clientul nostru - stapanul nostru.

Ce parere aveti?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de stefanflorin » 08 Aug 2008, 01:39

De ce nu se fac frate lucrurile simple...scutesc niste munca in plus, drumuri, hartie. Dau un exemplu: la englezi ma duc la posta (sau online daca-s lenes) dau 25 de lire, datele personale, si in 2 minute am permisul. O hartie cu un timbu pe ea, regulament, datele personale, data valabilitatii, etc. Cu ea pescuiesc pe orice apa libera din tara asta fara ca cineva sa comenteze ceva, plus ca iti poti face permis pe o zi, o sapt, o luna, etc. si poti lua si un amic sau nevasta/prietena sa pescuiasca o zi fara ca vreun destept sa vina sa isi umfle muschii ca e mare pandar la AGVPS (nu generalizez) si vezi dom'le braconeaza. Nu inteleg, sincer. Imi aduc aminte cum ma duceam la peste la olt si veneau baietii si incepeau sa comenteze ca e permis de dolj, bla bla desi era o apa libera unde oricine avea dreptul sa pescuiasca. :evil:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de timer » 08 Aug 2008, 17:55

stefanflorin scrie:De ce nu se fac frate lucrurile simple...scutesc niste munca in plus, drumuri, hartie. Dau un exemplu: la englezi ma duc la posta (sau online daca-s lenes) dau 25 de lire, datele personale, si in 2 minute am permisul. O hartie cu un timbu pe ea, regulament, datele personale, data valabilitatii, etc. Cu ea pescuiesc pe orice apa libera din tara asta fara ca cineva sa comenteze ceva, plus ca iti poti face permis pe o zi, o sapt, o luna, etc. si poti lua si un amic sau nevasta/prietena sa pescuiasca o zi fara ca vreun destept sa vina sa isi umfle muschii ca e mare pandar la AGVPS (nu generalizez) si vezi dom'le braconeaza. Nu inteleg, sincer. Imi aduc aminte cum ma duceam la peste la olt si veneau baietii si incepeau sa comenteze ca e permis de dolj, bla bla desi era o apa libera unde oricine avea dreptul sa pescuiasca. :evil:
Adevar grait-ai Fane....Io l-am vizat(rasul curcilor) si la Dolj si la Olt...Ca sa am liniste...Si parca vad ,la anu mai baga astia frun ceva, sa-ti mearga la inima...Ca la impiedecat suntem lideri....necontestati..Fir intins,dac' ajungi unde ti-ai propus.... :)

Avatar utilizator
mr marinel
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 02 Dec 2007, 10:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de mr marinel » 08 Aug 2008, 19:52

Intradevar a inceput eliberarea permiselor de pescuit RECREATIV-SPORTIV de catre ANPA. Recreativ aer-aer ca pestele este in apa sau mai sigur ANPA.
Radem glumim si noi Asociatia Pescar Sportiv am achizitionat una mie si ceva de permise pentru membri nostri si ce ne-am zis haida de la pretul de 1 LEU hai domnule sa le dam gratis mai mult costa chitanta basaca inregistrarea. Asa ca la APS Bucuresti GEABA frate GEABA.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de APSHD » 13 Aug 2008, 17:00

Ordinul 331/2008 a fost suspendat de Curtea de Apel Galati iar pina va ramine definitiva s-a suspendat tot.
Atit arondarea apelor catre asociatii cit si eliberarea de permise de pescuit. ANPA si Ministerul Agriculturii pot ataca cu recurs suspendarea Ordinului.
Procesul a fost deschis la Curtea de Apel Galati de catre AGVPS.

Avatar utilizator
flyer1974
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 07 Aug 2008, 02:35

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de flyer1974 » 13 Aug 2008, 17:42

APSHD scrie:Ordinul 331/2008 a fost suspendat de Curtea de Apel Galati iar pina va ramine definitiva s-a suspendat tot.
Atit arondarea apelor catre asociatii cit si eliberarea de permise de pescuit. ANPA si Ministerul Agriculturii pot ataca cu recurs suspendarea Ordinului.
Procesul a fost deschis la Curtea de Apel Galati de catre AGVPS.
Nu prea e asa cu suspendarea. Pana cand sentinta nu este definitiva, legea isi produce efectele. Daca ANPA nu va face recurs in termenul fixat de Curtea de Apel Galati, atunci sentinta devine definitiva si e clar ca Ordinul 331 va trebui inlocuit cu altceva.

Intrebarea mea este: care e treaba AGVPS-ului? exista o lege in tara asta care spune ca resursa piscicola din apele naturale este gestionata de ANPA. ANPA, la randul ei, are libertatea de a alege sa gestioneze singura activitatea de pescuit comercial, stiintific si sportiv din fondul public piscicol, sau poate sa delege gestionarea integrala sau partiala a activitatilor respective catre asociatiile de pescari sportivi. Cu alte cuvinte, ANPA face o favoare asociatiilor de pescari.

Doar ca in tara pe dos - Romania - orice lucru normal este imediat atacat ca fiind intolerant, defavorizant etc etc. Incep sa cred ca lupta tine si de alte interese...ma gandesc ca unele AJVPS-uri au in administrare is oarece cabane, imobile etc.....aici cred eu ca e bataia mare a pestelui...

Avatar utilizator
mr marinel
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 02 Dec 2007, 10:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de mr marinel » 13 Aug 2008, 20:01

Asa este au AGVPS-urile AVPS-urile in locatie destule da de cand le au, au produs datorii neplatite de ani buni si tin cu orice pret de ele mai marii lor.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de APSHD » 13 Aug 2008, 21:23

Adevarul este ca AGVPS-ul s-ia pierdut monopolul.
Sunt foarte multe Asociatii Independente in tara care le-a cam luat membri. Ceea ce pentru conducerea AGVPS-ului este intolerabil si fac presiuni pe toeta partile pentru a bloca orice initiativa legislativa care le-ar putea leza monopolul. Dar sunt convins ca nu vor mai reusi sa obtina monopolul in domeniul pescuitului. Nici noi nu stam degeaba.Nu vrem sa-i dezamagim pe membri nostri

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: A INCEPUT ELIBERAREA DE PERMISE DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV

Mesaj de APSHD » 13 Aug 2008, 22:12

Am lipsit citeva zile din tara si cind ma reintorc in loc sa gasesc situatia pescuitului din tara cit de cit rezolvata o gasesc intr-un haos total.
Am ajuns sa-mi fie sila de cei din Minister care nu sunt capabili sa promulge un Ordin viabil. In ultimi 2-3 ani au fost zeci de O.M. privind pescuitul sportiv , publicate pe saitul Ministerului care au fost modificate si tot nu au fost promulgate. Au fost o gramada de Ordine promulgate si apoi anulate de alte Ordine de Ministru.
ATENTIE O.G. 23/2008 mai are citeva zile de trait. Daca nu este dezbatut in parlament pina la inceputul lunii septembrie este nul de drept si raminem si fara legea pescuitului
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”