cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Iul 2010, 23:59

dunareanu scrie:anul asta se va putea pescui foarte bine si cu rezultate f.bune peste vreo luna si nu in delta !
Chiar ca nu ma intereseaza unde... pioneza mea este de mult infipta in harta... in delta... LA CHILIA !!! Deci, Costinele :-t
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de dunareanu » 13 Iul 2010, 00:19

Sorine,eu te inteleg,tu mergi o data pe an la peste si atunci vrei sa fie la superlativ,adica in delta :D ,ce sa-i faci noi astia de pe aici nu tineam neaparat sa mergem in delta(cel putin eu )toata lunca Dunarii de pe bratul Macin e fantastica,n-ai de unde sa stii daca nu ai fost,ce sa mai zic ca nu exista trafic naval,curentul e moale,la inundatiile din 2006 s-a prins peste de nu credeai ca se poate asa ceva si vorbesc de toate speciile de pesti,mai putin lin,este o varianta ,mai ales ca se va putea pescuii mult mai repede dupa viituri decat in delta,dar ma rog,asta e parerea mea,intrebati-l pe nea Ioan de potentialul zonei,el il cunoaste la perfectie ;)

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 13 Iul 2010, 13:51

dunareanu scrie:Sorine,eu te inteleg,tu mergi o data pe an la peste si atunci vrei sa fie la superlativ,adica in delta :D ,ce sa-i faci noi astia de pe aici nu tineam neaparat sa mergem in delta(cel putin eu )toata lunca Dunarii de pe bratul Macin e fantastica,n-ai de unde sa stii daca nu ai fost,ce sa mai zic ca nu exista trafic naval,curentul e moale,la inundatiile din 2006 s-a prins peste de nu credeai ca se poate asa ceva si vorbesc de toate speciile de pesti,mai putin lin,este o varianta ,mai ales ca se va putea pescuii mult mai repede dupa viituri decat in delta,dar ma rog,asta e parerea mea,intrebati-l pe nea Ioan de potentialul zonei,el il cunoaste la perfectie ;)

Ai uitat sa spui ca e plin de pescari! :D Anul trecut cel putin era nenorocire mare pe acolo ...Si ca sa fie tacamul complet a venit si politia de frontiera de la Braila ( dupa vreo 2-3 luni in care nu au iesit ca nu aveau carburant!) sa-mi tina de urat... =)) E drept ca se prindea si peste ,dar era lume (pe zona in care am fost eu) mai dihai ca in Delta!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 13 Iul 2010, 13:56

Dar cand se vor trage apele cum crezi ,ca va fii Zamfi,tot asa ,invazie de pescari asa ca nu stiu zau cum vom mai pescui linistiti in Delta? ,vara asta ma refer,probabil in toamna dupa terminarea concediilor.
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 13 Iul 2010, 19:33

Probabil ca ai dreptate Cosmine. Insa teama mea se indreapta anul acesta spre alt "puhoi", dar de ...tantari... ~x(

Eu in Delta oricum mai repede de 20 septembrie nu pot sa plec asa ca am timp sa astept :D

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cossty » 13 Iul 2010, 21:45

Cu tantarii ai dreptate ...
In 2006, tot asa dupa inundatii, erau niste tantari de ne furau eugenia din mana.
Am reusit sa supravietuim cu ajutorul zecilor de PET-uri gasite pe malul garlii si facut un foc mare in fiecare seara cu ele la vreo 10 m de tabara... + pastile si spray-uri antitantari (+ ceva vinisor, palinca sa nu ne mai pese :)) )
Ziceau si lipovenii ca daca intra garla in padure e invazie de tantari dupa aia.

Fire intinse!!!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de dunareanu » 13 Iul 2010, 22:12

ehee,pai eu stiu unde ai fost tu,bratul Macin e lung nene,n-ai cum sa nu gasesti locuri bune ne aglomerate ,cat despre tantari stati linistiti,anul asta n-or sa fie,dau astia cu insecticide,le e frica de apele care baltesc,in 2006 si 2007 in zona Ostrov pe Macin stateai in pielea goala toata noapte si nu era un tantar,o feerie ce mai,si anul asta cred ca o sa fie la fel !!!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Iul 2010, 22:33

dunareanu scrie:ehee,pai eu stiu unde ai fost tu,bratul Macin e lung nene,n-ai cum sa nu gasesti locuri bune ne aglomerate ,cat despre tantari stati linistiti,anul asta n-or sa fie,dau astia cu insecticide,le e frica de apele care baltesc,in 2006 si 2007 in zona Ostrov pe Macin stateai in pielea goala toata noapte si nu era un tantar,o feerie ce mai,si anul asta cred ca o sa fie la fel !!!
Ehee, Costine, eu am informatii ca nu da nimeni nici macar cu praf de sulfamida... ca la bugetul actual al statului...
Cat despre anul 2007, a fost un an slab pentru tantari, nu s-au facut dom'le din cauza secetei. Campurile Chiliei pareau parjolite... nici macar oile transhumate tocmai de prin zona Sibiului nu aveau ce paste.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 14 Iul 2010, 10:41

In 2006, tot asa dupa inundatii, erau niste tantari de ne furau eugenia din mana.
:D
Nu-i rau ...Da' am auzit ca anul asta tantarii iti beau berea din cutie fara sa o deschida! =))

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 14 Iul 2010, 13:48

zamfi scrie:
In 2006, tot asa dupa inundatii, erau niste tantari de ne furau eugenia din mana.
:D
Nu-i rau ...Da' am auzit ca anul asta tantarii iti beau berea din cutie fara sa o deschida! =))
Noua tinuta de vara a pescarului in delta.Numar limitat in stoc.
http://www.dezinsectie.com/tratament_tantari.jpg

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 14 Iul 2010, 14:24

timer scrie:...Noua tinuta de vara a pescarului in delta.Numar limitat in stoc.
http://www.dezinsectie.com/tratament_tantari.jpg
Seamana cumva cu costumul si arbaleta lui nea Ion... =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 14 Iul 2010, 15:41

timer scrie:
zamfi scrie:
In 2006, tot asa dupa inundatii, erau niste tantari de ne furau eugenia din mana.
:D
Nu-i rau ...Da' am auzit ca anul asta tantarii iti beau berea din cutie fara sa o deschida! =))
Noua tinuta de vara a pescarului in delta.Numar limitat in stoc.
http://www.dezinsectie.com/tratament_tantari.jpg
Mah nu-i rau deloc!Problema apare cand trebe sa mergi la ...necesitati si cand vrei sa pui sticla la gura... =))
In rest , cred totusi ca o sa putem pescui linistiti in Delta ...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 16 Iul 2010, 20:34

zamfi scrie: ... si cand vrei sa pui sticla la gura...
Si mai periculoase sunt viespile care intra ca niste perfide in sticlele de bautura... mare atentie !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 25 Iul 2010, 00:18

Cum as putea sa pescuiesc linistit in Delta Dunarii daca nu-i urez unuia din personajele marcante, care implineste azi o varsta ...LA MULTI ANI?!
La multi ani Marius !!! La multi ani Crapare !!! Sa ne mai tii la fel cu povesti, informatii si imagini si sa fii vesnic acelasi, cu zambetul pe buze. LA MULTI ANI PRIETENE !!! <:-P <:-P <:-P
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 25 Iul 2010, 04:20

sorin1362 scrie:Cum as putea sa pescuiesc linistit in Delta Dunarii daca nu-i urez unuia din personajele marcante, care implineste azi o varsta ...LA MULTI ANI?!
La multi ani Marius !!! La multi ani Crapare !!! Sa ne mai tii la fel cu povesti, informatii si imagini si sa fii vesnic acelasi, cu zambetul pe buze. LA MULTI ANI PRIETENE !!! <:-P <:-P <:-P
subscriu si eu la acest demers :D <:-P

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”