Sulina

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 19 Iul 2010, 01:08

vexxatu scrie:AMR pana la plecare spre Sulina .... 3 ore. Promit sa va tin la curent cu partidele de pescuit. :-h

Ave Vexxy imperator sulinezi te salutant!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 19 Iul 2010, 06:58

Cam asa arata nivelul Dunarii la Sulina...gurile rele spun ca va scade la jumatatea lui august, atunci ajungand la un nivel mediu anual.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: Sulina

Mesaj de dunareanu » 19 Iul 2010, 22:47

nea Crapare,vad eu ca vrei sa-i pui piedica lu' ala mare:)) ?

pt toti cei impatimiti de rapitori in DD ii sfatuiasec sa fie f. atenti la pesti,in special la biban,salau si stiuca,sant plini de sarma,un vierme intramuscular periculos,cei din lacuri ori canalele care nu au curent sau curg lent sant plini toti fara exceptie!!!!,doar cei de pe cursul principal sant curati,atentie mare si aviz amatorilor !!!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 21 Iul 2010, 12:53

dunareanu scrie:...pt toti cei impatimiti de rapitori in DD ii sfatuiasec sa fie f. atenti la pesti,in special la biban,salau si stiuca,sant plini de sarma,un vierme intramuscular periculos,cei din lacuri ori canalele care nu au curent sau curg lent sant plini toti fara exceptie!!!!,doar cei de pe cursul principal sant curati,atentie mare si aviz amatorilor !!!
Aseara am discutat in familie despre ce ne povesteste Dunareanu...se pare ca are dreptate, s-au gasit si la noi un fel de viermi in bibani. Bibanii i-am prins in lacurile Rosu si Rosulet !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 23 Iul 2010, 07:05

Pentru prima oara dupa multa vreme, azi la Sulina cota este de 110 cm !
In mod cert vor mai fi cote si mai mari de atat, functie de directia si intensitatea vantului...de exemplu intre orele 09:00 si 15:00 azi, s-ar putea sa mai creasca in timp ce maine incepand cu orele 03:00 si pana la orele 15:00 sa scada semnificativ... vantul maine fiind din directia west forta 3-4 pe scara B-ft, undeva la 4-5 m/s.
Pentru cei ce nu cunosc, repet cota oficiala, afisata e determinata o singura data pe zi la orele 06:00 in fiecare port romanesc.
http://www.windguru.cz/ro/index.php?sc=57453
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
tavi79
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 20 Iul 2010, 21:44

Re: Sulina

Mesaj de tavi79 » 23 Iul 2010, 11:58

"Pentru prima oara dupa multa vreme, azi la Sulina cota este de 110 cm !" ceea ce este un lucru bun, nu!?

http://www.depescuit.ro/8715/cotele-dunarii-080709.html.

Aici sunt cotele de anul trecut. pe Sulina apare cota de 75 cm. Adica....mai este putin si situatia revine la nivelul anului 2009.

Avatar utilizator
byteworks
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 13 Mai 2010, 15:29

Re: Sulina

Mesaj de byteworks » 23 Iul 2010, 16:14

Putin :D sper ca ai spus o gluma - la Sulina fiecare centimetru conteaza!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 24 Iul 2010, 11:58

tavi79 scrie:...cotele de anul trecut. pe Sulina apare cota de 75 cm. Adica....mai este putin si situatia revine la nivelul anului 2009.
Roaga-te la bunul, macar peste 3 saptamani sa ajunga cota la Sulina de 75 cm...ai vazut ce scria nea Ion...vom avea meduze pana la Crisan si mai sus chiar, rechinii si alte oratanii marine, vor urca la deal impreuna cu cei 30 cm de apa salmastra iar crapii vor fugi la PF2 ~x(
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vexxatu
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 31 Mar 2009, 18:32
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de vexxatu » 25 Iul 2010, 12:29

Fire intinse am avut doar 2 zile cat am pescuit pe bazinul mare. Foarte mare dezamagire am avut cand am vazut cat este de plin de plase. Unele sunt intinse la 2m de mal si devine imposibil pescuitul la adanc. De bine, de rau am avut cateva capturi multumitoare cat sa nu zic ca am stat degeaba. Capturile au constat in platici la 1,5 kg/buc, ciortanei (f. rar 4 buc) si ceva maruntis. Maine fac o ultima partida pe bazin cu gandul la captura cea mare.
PS. Am incercat un pescuit pe bratul Chilia dar pescuitul de pe mal era imposibil de abordat, curentul foarte puternic si apa foarte crescuta iar din barca a fost imposibil de pescuit pentru ca eram foarte multi.

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de cosmin79 » 25 Iul 2010, 22:17

Am fost si eu pe bazinul mare la inceputul saptamanii si am fost la fel de dezamagit de oamenii aia care baga plase.Intr-o seara am vazut cu ochii mei cum au ocupat jumate din bazin numai cu plase. Nu am luat decat cateva platici mai maricele si maruntis.
Am insa o mare multumire : am avut ocazia sa fac o mica partida de pescuit cu craparulsef.M-a dascalit cum a stiut mai bine in ale pescuitului si sper sa nu-l dezamagesc. Parca-l aud : " Acum dupa tot ce ti-am aratat sper sa nu te duci acasa si sa te apuci iar sa-ti pui tot felul de bilutze,fiare si parame pe la monturi, sa-l faci mecanic".
Un Om minunat de la care ai ce invata si nu ma refer strict la pescuit. Cautati-l si nu o sa va para rau. De gasit il gasiti foarte usor la tel. sau langa barca lui pe care o curata si o dichiseste toata ziua.
Despre Sulina pot sa spun ca e un loc care te vrajeste. Abia am plecat de acolo si deja mi-e dor. Un oras mic cu oameni mult mai civilizati decat in marile orase. Nu am vazut gunoaie aruncate la intamplare, nu am auzit nici macar o manea sau tot felul de zgomote ciudate care de regula pe la noi pe continent ne invadeaza auzul la tot pasul. Bravo voua celor din Sulina si ferice de voi ca locuiti acolo!!!
A, era sa uit de Florin, MAAARE PESCAR. Baiatul ala cred ca prinde peste si cand merge pe strada. Intrebati-l pe craparulsef de el si o sa va faca cunostinta.
Zilele urmatoare poate o sa invat sa pun poze pe forum si o sa vedeti mai multe.
La multi ani domnule Mircea!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 26 Iul 2010, 15:09

Ma bucur sa citesc aceste randuri, Cosmin...te astept in concediul meu, la Dunarea Veche caci acolo sigur vom avea mai mult timp pentru noi...vom invata impreuna, cum sa construim cele mai simple monturi, astfel incat.... sa-i prezentam crapului numai o singura tinta, exact ceea ce trebuie sa inghita!
Orice accesoriu suplimentar poate transforma montura intr-un complicat ansamblu mecanic si nu de putine ori estetic (vezi monturile ce se pot cumpara de la Obor cu multe bilutze, varteje, agrafe...etc.) care in fapt nu sunt decat fie niste chestii pur si simplu comerciale, sau in cel mai rau caz un atlas de mecanica pentru crapii cibernetici!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de cosmin79 » 26 Iul 2010, 17:26

Anul asta am foarte putine sanse sa ajung pe Dunarea Veche. Dar cum speranta moare ultima eu o sa continui sa visez frumos la crapii nebuni de acolo si la povestile si glumele ce se spun seara la un paharel sau la o un bors de peste de-a lui nea Sioma.
Oooffff...

Avatar utilizator
bogdanh
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 27 Iul 2010, 21:01

Re: Sulina

Mesaj de bogdanh » 27 Iul 2010, 21:02

in afara de bazin, pe ce canale se mai poate pescui prin sulina, ( in special canale unde se poate ajunge pe jos din oras) ?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 27 Iul 2010, 22:47

bogdanh scrie:in afara de bazin, pe ce canale se mai poate pescui prin sulina, ( in special canale unde se poate ajunge pe jos din oras) ?
Canalul de centura de la Hm 14, brat Sulina... pana la intersectia cu canalul Busurca,
Canalul spre Sf. Gheorghe de la intersectia cu canalul de centura pana unde ne tin picioarele....
Canalul Busurca de la varsarea in bratul Sulina Mm 2 pana la intersectia cu canalul de centura,
Canalul din spatele Prospectului,
Canalul Sulina - Cardon ...paralel cu soseaua...etc.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 30 Iul 2010, 15:09

Turbiditatea Dunarii la Sulina azi, 0.520mg / litru - deci foarte tulbure!!! Cota azi 100 cm. Ar mai trebui sa scada cel putin 30 cm, in timp asta poate insemna si 3 saptamani in cel mai fericit caz!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”