Kamasan maxx , korda curv ,

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de vali003 » 11 Noi 2009, 02:44

Kamasan maxx , korda curv , acest fel de cirlige , cu ce fel de fir se preteaza a fi legate si in ce situatii se folosesc ( snow men , porumb , boilies ) , rog pe cei care le folosesc sa ne dea o mina de ajutor , inca o data , II ROG PE CEI CARE LE FOLOSESC SI AU REZULTATE , pentru ca am citit o gramada despre ele , si nu sint dumirit .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de vali003 » 11 Noi 2009, 23:21

Fratilor.......chiar nimeni nu foloseste acest fel de cirlige ?????? :O

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de george-alexandru » 11 Noi 2009, 23:27

se preteaza a fi legate cu fire matasoase sau textile cu camasa decojite sau nu,iar ca momeala merge cu orice.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de vali003 » 12 Noi 2009, 01:43

Multam George , mai este necesara adaugarea unui tub contractabil ? In genul la line aligner ?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de george-alexandru » 12 Noi 2009, 11:21

Vali folosestele linistit fara,tuburile si alte briz brizuri uitale ca nu fac altceva decat sa/ti complice pescuitul.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de vali003 » 12 Noi 2009, 14:39

Merci George .

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de nimitz » 12 Noi 2009, 16:14

eu folosesc Fox Arma Point SSC care sant un model asemanator cu cele mentionate de tine si le leg simplu cu nodul fara nod folosind fir cu camasa decojit cam 3 cm deasupra octetului marimea nr.3 la bile simple de 20 si nr.4 la bile de 18 fara alte artificii si am constatat ca lucreaza f. bine 80% dintre pesti fiind intepati corect in mijlocul buzei de jos dar au si dezavantaje varful se duce destul de repede 3-4 pesti si nu lucreza ca lumea la ten cu montura flotanta

Avatar utilizator
mircearusu
senior
senior
Mesaje: 167
Membru din: 21 Ian 2010, 22:07

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de mircearusu » 02 Feb 2010, 01:46

Folosesc Korda Kurved cu fir cu camasa Sufix Black Silt.Acum in functie de ce montura fac depinde cat din camasa decojesc.Poti sa le folosesti si cu monofilament linistit.De asemenea poti folosi si tubul contractabil(eu il mai folosesc cateodata) pentru a imbunatati mecanica monturi si a mari efectul de anti eject.
Bastoane de nadit fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de mike_carp » 02 Feb 2010, 10:19

Salut Vali. Eu folosesc si Kamasan si Fox Arma. Parerea mea e ca Kurv-ul se toceste prea repede, iar cum tu, din cate am inteles, pescuiesti pe ape unde fundul e plin de bolovani, ai nevoie de un carlig care sa faca fata in cele mai grele conditii.
Carligele astea le folosesc in general cu monturi snowman, iar in ultimul an le-am folosit cu montura KD care mi-a dat rezultate bune. Le folosesc tot timpul cu fir textil (cu camasa sau fara) pt ca mono mi se pare ca inchide prea mult unghiul dintre varf si ochet. O alta montura care am folosit-o cu aceste carlige este montura combi in varianta Tim Paisley si cu care am avut destule capturi mari, dar am testat-o doar spre sfarsitul anului trecut si inca nu pot sa dau un verdict sigur in privinta ei.
In privinta tubului termo nu e necesar pt ca forma carligului e de asa natura incat sa nu necesite.
Toate cele bune, Mihai.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de vali003 » 03 Feb 2010, 01:30

Multam Mihai , am folosit in toamna trecuta Kamasan maxx legat cu textil decojit , pe firul de par cu porumb echilibrat , nu toate capturile au fost intepate in buza de jos , de asta am intrebat , sa stii ca nu am avut probleme cu cirligele , am folosit si citeva partide un cirlig si nu se tocesc asa repede , pentru la primavara am luat gamakatsu , super snag , astea nu mai au moarte :D .

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de Allen Besnovich » 13 Iul 2010, 10:26

Sal, nu am folosit carligele mentionate de tine insa folosesc Ashima C-420 care sunt cam la fel. Am incetat sa mai folosesc tub termocontractibil pentru ca din fabrica, carligul ofera acel unghi de rotire al carligului daca este legat corect.
Am insa o nedumerire, este de preferat cu varnis sau fara? Cand folosesc montura fara varnis, am impresia ca bila sta cam departe de carlig..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
horiacrap
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 26 Oct 2008, 17:11
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Re: Kamasan maxx , korda curv ,

Mesaj de horiacrap » 20 Iul 2010, 11:41

Salutare,
Folosesc carligele Carp Maxx de 2 ani si mi se par putin diferite si mai rezistente decat korda sau fox. Acest tip de carlig se poate folosi in aproape orice situatie. Eu prefer forfacul combi din doua tipuri diferite de materiale, o parte supla spre carlig si una rigida spre plumb. Va atasez doua variante de realizare pas cu pas a acestui forfac:
http://www.horcarp.ro/forfacuri/50-combi-rig
http://www.horcarp.ro/articole/46-crapi-gmt
HorCarp.ro | Fir intins !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”