Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 28 Iul 2010, 22:30

Timpul a trecut, eu am mai fost de citeva ori la pescuit, si am tras unele concluzii.
In primul rind incep sa "gust" din lucrurile moderne in ale pescuitului ( daca le pot zice asa ), cum ar fi boilesurile, stilul nou de dat la crap cu monturile aferente, etc ...
Cu ce nu ma pot acomoda totusi, sunt lanseltele lungi ! Nu discut acum motivele ( pe care eu nu le gasesc totusi suficiente ) pentru care se folosesc la crap bete de peste 3,6 metri, dar important e ca betele de 2,75 le simt cam lungi pentru mine.
Foarte curios lucru, am cautat si am gasit foarte putine lansete de 2,4 metri suficient de rigide pentru un pescar care vrea sa dea atit la peste mediu, cit si la crap. Adica, in opinia mea, bete cu actiune de 100 grame si/sau foarte putin peste.
In 2 cuvinte, am 2 lansete de 2,75 si una de 2,10. As dori sa le schimb pe cele de 2,75 cu altele de 2,40, si pe cuvint daca stiu cu ce .... Mai mult decit atit, mi-e teama ca LB60 puse pe niste bete de 2,40 vor fi cam grele. Inca nu stiu, doar banui.
Ce as vrea eu de la voi, e sa-mi dati niste sugestii pentru lansetele de 2,40 . Evident nu ceva de "milioane", ci niste bete de aprox. 100- max. 200 roni/bucata.
La iesirea urmatoare, voi incerca o Lineaeffe spin prisma, sa vad cum ma descurc. Am zis ca pot sacrifica vreo 50 lei pentru un test, decit sa ma arunc direct la ceva mai bun, riscind sume mai mari de bani in cazul in care "combinatia" nu e pe gustul meu.
Acum 3 saptamini am fost la Ostrovu ( fosta vale a capitanului ), si simbata la Cercani. Ambele iesiri destul de "necistigatoare" ( drumuri extrem de proaste si caldura prea mare ), dar am mai facut putina miscare si "antrenament" :)
Astept sfaturile voastre, pentru care va multumesc dinainte ! ;;)

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 28 Iul 2010, 22:54

Sunt curios, de ce doriti niste bete atat de scurte? Ma gandesc ca un bat de 2,40 nici nu va ajuta prea mult sa lansati departe.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 28 Iul 2010, 23:20

Foarte corect, nu poti arunca prea departe cu un 2,40. Totusi, chiar nu vad rostul lansarii lungi daca dau la crap.
Situatiile cind e intr-adevar nevoie sa arunci departe, sunt -dupa parerea mea- destul de rare.
Crapul nu sta neaparat in mijlocul lacului, din contra. Evident ca depinde de configuratia baltii, dar lanseurile lungi nu sunt totusi necesare mereu. Tot dupa parerea mea, o nadire buna, poate face in majoritatea cazurilor o partida frumoasa si la 50-60 metri de mal. Din ce stiu eu, crapul cam vine spre mal cind cauta mincare, nu ?
Avantajele batului mic ( in opinia mea ) ar fi: placerea drilului mai mare decit in cazul betelor mari, usurinta sau mai bine zis posibilitatea de a-ti scoate singur pestele din apa cu minciocul ( nu vad bine un pescar singur pe balta care are un bat de 3,6 metri, si un crap de 5 kile in ac, cind ajunge cu pestele la mal ... ) , cu un bat mai scurt cel putin eu pot arunca mai exact unde am nadit, etc ...
Si mai e o chestie pe care sa mor daca o pricep. 90% din pescarii de crap cu pretentii au barcute pentru plantat. Pe onoarea mea daca vad rostul lansetei lungi pentru ei. Daca pescuiesti la plantat, in opinia mea, si un bat de 2.10 e arhisuficient.
Gresesc ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 28 Iul 2010, 23:41

Reluaurel scrie:Foarte corect, nu poti arunca prea departe cu un 2,40. Totusi, chiar nu vad rostul lansarii lungi daca dau la crap.
Situatiile cind e intr-adevar nevoie sa arunci departe, sunt -dupa parerea mea- destul de rare.
Crapul nu sta neaparat in mijlocul lacului, din contra. Evident ca depinde de configuratia baltii, dar lanseurile lungi nu sunt totusi necesare mereu. Tot dupa parerea mea, o nadire buna, poate face in majoritatea cazurilor o partida frumoasa si la 50-60 metri de mal. Din ce stiu eu, crapul cam vine spre mal cind cauta mincare, nu ?
Avantajele batului mic ( in opinia mea ) ar fi: placerea drilului mai mare decit in cazul betelor mari, usurinta sau mai bine zis posibilitatea de a-ti scoate singur pestele din apa cu minciocul ( nu vad bine un pescar singur pe balta care are un bat de 3,6 metri, si un crap de 5 kile in ac, cind ajunge cu pestele la mal ... ) , cu un bat mai scurt cel putin eu pot arunca mai exact unde am nadit, etc ...
Si mai e o chestie pe care sa mor daca o pricep. 90% din pescarii de crap cu pretentii au barcute pentru plantat. Pe onoarea mea daca vad rostul lansetei lungi pentru ei. Daca pescuiesti la plantat, in opinia mea, si un bat de 2.10 e arhisuficient.
Gresesc ?
Cu siguranta gresesti ! Crapul e cel mai iscusit adversar din apa dulce ! Nu sta in apropierea malului cu pescari decat cand e rupt de foame si in general ciortanii sunt cei care au comportamentul asta ! Crapul va cauta intotdeauna o zona linistita si de cele mai multe ori aceasta zona este pe malul care nu este accesibil pescarilor ! Gandestete ca unde poti arunca cu o lanseta de 2.10-2.40 o poti face si cu o lanseta de 3.60 m in schimb invers ,iti va fi imposibil (sa arunci cu 2.10 unde arunca 3.60) . Eu imi scot singur pestii cu varga de 8 m ...crezi ca nu pot s-o fac si cu lanseta de 3.60 ? Toata treaba tine de obisnuinta...cand vei prinde gustul unui drill cu o lanseta mai lunga care-ti va oferi anumite avantaje , o sa vezi de ce betele de crap sunt cele de 3.60-3.90 ! Pana atunci ramai sa pescuiesti cu ce-ti place ...dar daca n-o sa ai prea mare succes gandeste-te la ce ti-am spus ...ce-ti place tie nu e si ce-ti trebuiue ca sa prinzi crap !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Iul 2010, 08:33

Sansele sunt foarte mari sa gresesc, insa ( deocamdata ) pe mine personal, un bat mai scurt simt ca ma ajuta mai mult. E foarte posibil ca in timp sa ajung si la cele lungi, dar pina atunci ( daca se va intimpla ) in mod categoric ca va mai trece ceva timp.
Asadar, are cineva vreo sugestie pentru batul pe care-l caut ?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 29 Iul 2010, 09:45

Dupa mai multe iesiri de-astea "necastigatoare" o sa ajungi si la bete lungi ;)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Iul 2010, 10:49

Hai sa-ti spun un mic "secret": am dat la peste vreo 20 ani cu bete de 2.10 si 2.40 , si am prins destul peste in anii aia. Inca ceva, la partidele din ultima perioada, la fel de prost a mers ci celor cu bete lungi, din cauza vremii, caldurii, etc .... Iar baltile pe care am fost nu aveau mai mult de 100-150 metri latime.
Nu contest ( si am spus de 2 ori inainte ) faptul ca sunt situatii in care un lanseu de 120 metri fata de unul de 70 poate fi in avantaj, dar deocamdata eu ma multumesc si cu maxim 70. Macar sa ajung in faza in care sa ma limiteze distanta la care arunc. Dar mai am mult pina atunci ... ;)

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Iul 2010, 13:23

M-am uitat putin prin magazinul de unde cumpar de obicei, insa n-am gasit nimic. Betele care sunt de 2,40 sunt de spining , si majoritatea pentru plumb de maxim 30-40. Nu stiu cum s-ar comporta cu un momitor de 40 cu inca 40gr nada pe el, dar nici nu vreau sa aflu.
Nu stiu cum se comporta o lanseta de rapitor, cu un crap in carlig dar ma gandesc ca se descurca :)
Lanseta de crap , de 2,40 nu o sa gasiti pentru ca nu exista.
Pentru ca va cunosc, nici n-o sa incerc sa va conving sa va orientati asupra unui bat mai lung pentru ca stiu ca nu o sa am nici un succes :))
Puteti sa aruncati o privire aici , poate va place.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... -2263.html
Tin sa precizez ca n-am vazut batul in realitate, nu stiu cum este. Dar fiind o firma de renume, ma gandesc ca este ok.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Iul 2010, 13:59

Pai d-aia am si intrebat, pentru ca gasesc greu [-( Acum o am pe cea de 2.10 care merge perfect cu 100 grame, si tot de la lineaeffe e si cea de 2.40 ( acelasi model ) http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-li ... -3887.html , dar e cam "jucarica" . Mi-as fi dorit una mai de calitate totusi.
In fine, vad cum se comporta peste 1 saptamina cind ma voi duce iar pe Ostrov, ca saptamina asta ma scoate nevasta "la aer" :D

Oricum va tin la curent, si n-o sa-mi fie rusine sa recunosc daca va fi mai rau cu asta de 2.40 decit cu cea de 2.75 .. :">

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mivardi

Mesaj de stefanflorin » 30 Iul 2010, 10:24

Parerea mea este sa va orientati spre niste bete de 3m din 2 bucati, cu putere de aruncare cam pana intr-o suta, ideal ar fi ceva gen cormoran bullfighter, pt ca au varful de fibra de sticla si cand pescuiesti pe rauri cu ele te ajuta sa vezi trasatura mai bine, plus ca sunt foarte rezistente la tavaleala, socuri, lanseuri cu greutati mai mari decat cele inscriptionate. Restul ce spun altii sunt gogosi de la niste incepatori care in loc sa pescuiasca stau mai mult pe forumuri si se documenteaza cu aberatiile altora care stau si aia la randu lor pe forumuri iar la peste sunt ||, si uite asa se realizeaza ceva de genul "circuit inchis"
Chestia cu "nu exista lanseta de crap de 2.40m" e una din cele mai mari aberatii, la fel ca si cele cu "lanseta de crap de 3.6m". Prieteni voi inca mai credeti in Mos Craciun? firmele care se respecta pun pe ele in cel mai rau caz "specimen" adica lanseta pt peste mare, nu pt crap, restul e marketing, adica gogosi. Deci ca sa le fie si unora clar, lanseta este pt pestele la care pescuiesti tu, nu pt crap/somn/caras/guvid, si de regula se adapteaza puterea/lungimea ei in functie de talia pestilor vizati/locatia unde se pescuieste cu ea, astfel ca daca eu stiu ca unde pescuiesc nu o sa prind pesti mai mari de 2kg si la distanta mai mica de 50-60 de m, nici nu are rost sa ma complic cu bete puternice, si varianta reciproca. Un bat scurt oboseste pestele mai repede decat un bat lung, e mai manevrabil, dai intepaturi mult mai bune, scoate pestele la suprafata mai aproape de minciog si mai precis, ceea ce e un avantaj mare zic eu, insa nu poti da la fel de departe ca si cu cele de 3.6/3.9 iar daca pescuiesti in agataturi, fie ele pe rauri sau pe lacuri un bat mai lung te ajuta sa extragi mai repede pestele din "primejdie", puteti compara un bat lung cu o fantana cu cumpana (ce are fi daca cumpana aia ar avea vreo 3 m si adancimea fantanii vreo 10 :D ). Pt mine balanta inclina clar spre betele scurte, insa pe lacuri/balti/Olt folosesc bete lungi.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 30 Iul 2010, 17:11

Vad ca faci referire la ceea ce am spus eu. Da, poti prinde crap si cu undita de trestie, nu contest asta. Dar vorbin in termeni oficiali, s-au facut studii si zeci de mii de teste, aruncari,recuperari,distante care trebuie atinse,distante optime necesare pentru ca,crapul sa nu se sperie de pescar (aici vorbim de balti si nu de rauri) si multe altele. Dupa toate acestea, s-a ajuns la concluzia ca, daca folosesti un bat de lungime aprox egala cu 3,60 sau 3,90 poti prinde mai usor pestele numit crap.
N-am scos eu teoria cu lansetele de peste 3m, asa ca nu-mi sari mie in cap.
Faptul ca am spus ca nu exista lanseta de crap de 2,40, am cautat prin magazin si magazine online iar aproape toate lansetele de lungimea asta aveau actiunea de maxim 40grame iar asta mi se pare prea putin, ca sa pescuiesc intr-o balta.
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 30 Iul 2010, 17:11

stefanflorin scrie:Parerea mea este sa va orientati spre niste bete de 3m din 2 bucati, cu putere de aruncare cam pana intr-o suta, ideal ar fi ceva gen cormoran bullfighter, pt ca au varful de fibra de sticla si cand pescuiesti pe rauri cu ele te ajuta sa vezi trasatura mai bine, plus ca sunt foarte rezistente la tavaleala, socuri, lanseuri cu greutati mai mari decat cele inscriptionate. Restul ce spun altii sunt gogosi de la niste incepatori care in loc sa pescuiasca stau mai mult pe forumuri si se documenteaza cu aberatiile altora care stau si aia la randu lor pe forumuri iar la peste sunt ||, si uite asa se realizeaza ceva de genul "circuit inchis"
Chestia cu "nu exista lanseta de crap de 2.40m" e una din cele mai mari aberatii, la fel ca si cele cu "lanseta de crap de 3.6m". Prieteni voi inca mai credeti in Mos Craciun? firmele care se respecta pun pe ele in cel mai rau caz "specimen" adica lanseta pt peste mare, nu pt crap, restul e marketing, adica gogosi. Deci ca sa le fie si unora clar, lanseta este pt pestele la care pescuiesti tu, nu pt crap/somn/caras/guvid, si de regula se adapteaza puterea/lungimea ei in functie de talia pestilor vizati/locatia unde se pescuieste cu ea, astfel ca daca eu stiu ca unde pescuiesc nu o sa prind pesti mai mari de 2kg si la distanta mai mica de 50-60 de m, nici nu are rost sa ma complic cu bete puternice, si varianta reciproca. Un bat scurt oboseste pestele mai repede decat un bat lung, e mai manevrabil, dai intepaturi mult mai bune, scoate pestele la suprafata mai aproape de minciog si mai precis, ceea ce e un avantaj mare zic eu, insa nu poti da la fel de departe ca si cu cele de 3.6/3.9 iar daca pescuiesti in agataturi, fie ele pe rauri sau pe lacuri un bat mai lung te ajuta sa extragi mai repede pestele din "primejdie", puteti compara un bat lung cu o fantana cu cumpana (ce are fi daca cumpana aia ar avea vreo 3 m si adancimea fantanii vreo 10 :D ). Pt mine balanta inclina clar spre betele scurte, insa pe lacuri/balti/Olt folosesc bete lungi.
Eu nu inteleg de ce te arati asa de vehement cand declari ca e o aberatie sintagma "bete de crap de 3.60" dar recunosti in final ca tot pe alea le folosesti la balti ,lacuri ,etc . ? Nu e nici o aberatie ...cele mai bune bete de crap ,in 90% din situatiile de pesciut la crap din Romania (exclusiv la crap) sunt lansetele lungi de 3.60-3.90 m ! Restul de 10 % sunt situatiile speciale cand obligat ,fortat , trebuie sa dai la peste cu lansete ceva mai potrivite !Ca lumea se descurca si cu lansete mai mici e alta mancare de peste...mai ales de cand s-a inventat navomodelul ! N-o sa va trimita nimeni sa cautati in piata bete de crap/somn/salau ,dupa nu stiu ce inscriptionare pe lansete , dar ca si caracteristici e clar ca sunt scule diferite intre ele ! Numai un dobitoc isi ia o lanseta de 3.90 pe motiv ca i-au spus unii pe net ca aia e de crap...chiar daca pescuieste pe un canal de irigatii de 10 m din spatele casei ! ...si n-am inteles de ce lanseta mai scurta e asa de data draq si face si drege la capitolul intepaturi ferme si control la peste in apropierea minciogului ,obosirea pestelui & etc. , cand e clar ca daca nu avem in vizor si celelalte componente ale pescuitului (fir, mulineta ,montura ,distanta de pescuit ) ,vorbim degeaba !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mivardi

Mesaj de stefanflorin » 31 Iul 2010, 21:16

De cate ori ti s-a intamplat cu un bat lung sa scoti crapul afara si el sa fie la distanta prea mare pt a fi luat in minciog? sau....pescuiesti la varf, mananca urat (banuiesc ca ai intalnit asemenea cazuri) si daca nu dai teapa cand trebuie (chestie de fractiune de secunda) la revedere, sau ...trebuie sa lansezi precis, intre niste pomi, lanseu scurt pe sub mana, sau usor pe spate, batul scurt are precizie mai buna, e mai usor, etc ,etc. Asta e parerea mea si mi-o mentin, la fel ca si cea cu lansete de crap, oblete,crocobaur,etc care sunt chestii de marketing facute sa scoata banu din buzunaru omului iar standardele alea stabilite lanseta de crap 3.60 etc probabil ca au fost impuse prin intermediu unor competitii sau ma rog, chestii de genul. Aline betele de crap de 2.4 la noi nu le vei gasi cum de altfel la noi nu ai sa gasesti multe altele, insa ele exista se numesc "stalking" cum am mai discutat pe forum, si la fel au ca tinta principala crapul insa se pot folosi si la rapitori sau alte specii de talie mare, sunt produse de firme de renume harrison, greys, chub, shimano, TFG, Wichwood, etc, de lungimi diferite undeva intre 1.80 si 3m si sunt adresate in special pietei engleze pt ca ei au lacuri de asa natura (majoritatea foste balastiere) incat sa se pescuiasca cu astfel de bete si sa nu fie nevoiti sa plaseze montura mai departe de cativa metri de mal, la noi baltile provin din constructia unor baraje, majoritatea la mal avand adancimi mici deci nepescuibile mai tot timpul anului (sunt si lacuri cu apa adanca la mal unde ar functiona de minune). Mai consultati si parerile alora care au inventat pescuitul la crap si o sa va schimbati punctul de vedere, veti ajunge la concluzia ca nu este decat un trend ceea ce se intampla acum in pescuit si nimic mai mult. (la fel cum pana nu de mult mulineta de crap trebuia sa aiba baitrunner ca deh, aia de la shimano lansasera acum vreo 20 si ceva de ani un nou trend, dar peste noapte merge si una simpla @-) )
PS: betele lungi le folosesc strict pt a capata distanta in lanseu, valabil la betele pt toate stilurile de pescuit (spinning, stationar, crap, somn....), si uneori cand vegetatia de pe malul apei imi impun bete mai lungi.
PPS: pescuitul in spatele avertizorilor e pt burtosi :D
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 31 Iul 2010, 21:45

M-ati omorat cu argumentul legat de cat de aproape aduce pestele la minciog o lanseta scurta ! Parca ma si vad ,burtos , stand in cur pe mal si rugandu-ma de peste sa intre singur in minciog ca am lanseta prea lunga...basca , sunt ciung de-o mana , in apa nu vreau sa intru ca ma ud ...si multumesc celui de Sus ca nu m-am apucat de pescuit la feeder , shefield sau bologneza ! #:-S

p.s
O sa sparg topicul asta si-o sa mut discutia in sectorul dedicat Lansetelor ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Mivardi

Mesaj de sorin1362 » 01 Aug 2010, 00:27

Cand ai un crap capital in carlig uiti de burta, de lungimea batului si de cate minute a durat "lupta"... As vrea sa subliniez ca betele lungi, de 3.6-4.0 m te ajuta foarte mult la pescuitul in zonele cu praguri de pe Dunare. Am pierdut (folosind lansete scurte, pana in 3 m) multi crapi care se plimbau (banditii) in stanga si in dreapta pe sub ultimul prag intesat de scoici, pana se taia firul. Si cu un shimano de 4 m am aruncat "pe sub mana" (ca-i romana) la distante mici de 20-30 m. Se mai poate executa aruncarea din lateral, din genunchi sau de pe burta (ori de pe spate...in functie de sex) :D , pentru evitarea vegetatiei perfide care a crescut tocmai in directia vizata de pescar.
Dar oare de ce exista acel brainstorming pe care il persiflam mereu si vrem sa impunem tot metodele lui Burebista ?
Ultima oară modificat 01 Aug 2010, 01:48 de către sorin1362, modificat 1 dată în total.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”