Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 20:52

Pai bine, si acum daca nu ma lasa sa campez inseamna ca o sa ma duc sa stau la o pensiune? Ce legatura are cu pescuitul ? Unde evident trebuie sa campezi langa locul de pescuit. Nu poti sa strangi totul seara, sa te intorci la pensiune sau in camping si sa te intorci dimineata. In rest sunt absolut de acord cu reguli stricte pentru pescari si mai stiu eu ce taxe de intrare, iesire, campare...
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de dunareanu » 03 Aug 2010, 00:14

Pharoahe,ce faci coane te faci ca nu intelegi ?treaba e sa stai la pensiuni sa-i scoti din belea,ordinul nu spune sa nu pescuiesti,ci sa nu campezi,deci te cazezi frumos dai banu si dimineata pleci cu barca ,inchiriata binenteles tot de la ei,la peste si asa dai banu,e greu ?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pharaoh » 03 Aug 2010, 00:49

Ce inseamna sa campezi pana la urma? Pt. ca si cu barca daca ma duc si stau o zi intreaga tot am un scaun, o umbrela, alte bagaje, etc....Cortul, ca si accesoriu face diferenta intre a fi si a nu fi campat? eu zic ca e relativa treaba.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de dunareanu » 03 Aug 2010, 01:19

coane,sa campezi inseamna sa stai cu cortul peste noapte,exact ce-i intereseaza pe ei,adica sa nu mai dormi acolo ci la pensiune,binenteles asta daca nu cumva iti place sa stai cort langa cort :)) si sa te bati dimineata pe locuri de pescuit,e ticluita treaba frate ,stai linistit !

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pharaoh » 03 Aug 2010, 09:57

Cred ca atunci cand o sa iau amenda pentru campare ilegala o sa-mi iau una si de ultraj :D Daca mai exista si nu te salta direct :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de timer » 03 Aug 2010, 10:19

pharaoh scrie:Cred ca atunci cand o sa iau amenda pentru campare ilegala o sa-mi iau una si de ultraj :D Daca mai exista si nu te salta direct :)
Stai linistit....Ne facem cort din stuf si crengi si ne-acoperim cu frunza lu' Udrea..Rezolvam si p-asta!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 03 Aug 2010, 13:39

Cota Dunare 3 aug

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pharaoh » 03 Aug 2010, 14:10

Nea Ioane, ce mai faci? Ne pui cote aici ca robotu` si nu mai zici nimic. Nu vezi ca nu ne mai lasa astia sa ne facem de cap in delta? Cum comentezi?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 03 Aug 2010, 20:56

Au mai ramas 17 zile...dupa care timp de 2 luni imi voi face de cap prin delta!!! :))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 03 Aug 2010, 22:23

pharaoh scrie:Nea Ioane, ce mai faci? Ne pui cote aici ca robotu` si nu mai zici nimic. Nu vezi ca nu ne mai lasa astia sa ne facem de cap in delta? Cum comentezi?
.....................................................................................................
Stai ma linistit,aici se dau legi care dupa un timp se uita,iar apoi se da alta lege ca sa ne aducem aminte de prima.Eu cred ce a zis Costin,dar nu cred ca romanul se va conforma vreodata la asa ceva.Chiar daca e real,nu cred ca fizic poate pune cineva monopol pe girla,ca nu e alu masa dunarea asta.Multi incearca sa vada daca tine cu fraieri,sint uni acolo care ce viseaza noaptea ,a doua zi pun in practica,,Legea asta daca exista m-ai intii trebuie sa treaca proba de foc si apoi vedem ce se alege de ea.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 04 Aug 2010, 08:20

Dunarea 4 aug

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de gogu steriade » 04 Aug 2010, 20:50

Paun Ion scrie: .....................................................................................................
Stai ma linistit,aici se dau legi care dupa un timp se uita,iar apoi se da alta lege ca sa ne aducem aminte de prima.Eu cred ce a zis Costin,dar nu cred ca romanul se va conforma vreodata la asa ceva.Chiar daca e real,nu cred ca fizic poate pune cineva monopol pe girla,ca nu e alu masa dunarea asta.Multi incearca sa vada daca tine cu fraieri,sint uni acolo care ce viseaza noaptea ,a doua zi pun in practica,,Legea asta daca exista m-ai intii trebuie sa treaca proba de foc si apoi vedem ce se alege de ea.
Ma nenea Paune sa vezi matale :-B probili da foc daca mere Gogu cu muierea sa cu tati puradei @-) , sapoi mai vina sa alti dan mahala... Lingularu cu omuiere sa cu puradei :D si Rogojinaru tatcu muierea sa cu puradei sa Cosarcaru tat ase...si @-) apoi poatee mai inca vro doi ori tri ... sa merem la zoo na da campari L-) , cu tat cu coviltirili sa ceaunili sa oalili sa intindem acolo tate bulendrili , apai sa vezii show >:) Pai gata, zona da camparii ie okupata :))
Sapoi iaca acu manervez X-( , adicacum? Sa tina astia pa Goguta can lagaru :-/ Ca pa Joeindianu? :-??
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de timer » 04 Aug 2010, 21:02

gogu steriade scrie:
Paun Ion scrie: .....................................................................................................
Stai ma linistit,aici se dau legi care dupa un timp se uita,iar apoi se da alta lege ca sa ne aducem aminte de prima.Eu cred ce a zis Costin,dar nu cred ca romanul se va conforma vreodata la asa ceva.Chiar daca e real,nu cred ca fizic poate pune cineva monopol pe girla,ca nu e alu masa dunarea asta.Multi incearca sa vada daca tine cu fraieri,sint uni acolo care ce viseaza noaptea ,a doua zi pun in practica,,Legea asta daca exista m-ai intii trebuie sa treaca proba de foc si apoi vedem ce se alege de ea.
Ma nenea Paune sa vezi matale :-B probili da foc daca mere Gogu cu muierea sa cu tati puradei @-) , sapoi mai vina sa alti dan mahala... Lingularu cu omuiere sa cu puradei :D si Rogojinaru tatcu muierea sa cu puradei sa Cosarcaru tat ase...si @-) apoi poatee mai inca vro doi ori tri ... sa merem la zoo na da campari L-) , cu tat cu coviltirili sa ceaunili sa oalili sa intindem acolo tate bulendrili , apai sa vezii show >:) Pai gata, zona da camparii ie okupata :))
Sapoi iaca acu manervez X-( , adicacum? Sa tina astia pa Goguta can lagaru :-/ Ca pa Joeindianu? :-??
".. probili da foc daca mere Gogu cu muierea sa cu tati puradei"
Pai ,asa faceau voievozii nostri ,cand navaleau turcii la hotare...Pustiau campiile,parjoleau padurile,otraveau fantanile... :)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 05 Aug 2010, 10:24

JOS LAGARELE DE CONCENTRARE !!!

EUROPA STIE OARE CE VOR SA FACA NASTRUSNICII ASTIA?
PAI CE NOI SUNTEM IOBAGI LEGATI DE GLIA LUI PESTE, DIN DELTA?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de timer » 07 Aug 2010, 13:47

Din traditiile pescarilor Deltei-"Viaţa în comun a pescarilor e guvernată de nenumărate interdicţii, nuanţe, semne de politeţe. Dacă te duci la un pescar în poartă şi-i ceri să-ţi vândă peşte, gata, ţi-ai pătat obrazul (tu ai venit la uşa lui ca un nevoiaş, nu el la tine). În schimb, dacă negociezi «o coadă de peşte» sau «peşte de-un borş» (expresii consacrate pentru circa 5-20 kg de peşte pe ghiol), e doar o chibeica între egali. Nu-i mai mare umilinţă decât să fii obligat să mănânci peşte crud; bărbaţii adevăraţi preferă moartea. Dacă-l dăruieşti pe un lipovean cu băutură dincolo de pragul casei, trebuie să guşti tu mai întâi (să ieie credinţa, se spunea odată). Pe cât posibil, nu se bea din sticlă, ci din pahar, ca să fie porţie dreaptă pentru toţi, iar paharul se umple ras, dar nu se bea tot: mai laşi un deget pe fund, să arăţi că nu eşti lacom. În Deltă, nu se face cinste. Cine dă ceva dă pe datorie. Dacă faci cinste fără să urmăreşti nimic, eşti considerat fraier şi dispreţuit amical...".-"Poveştile bucătăriei româneşti" de Radu Anton-

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”