Sfat achizitii

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Sfat achizitii

Mesaj de catalin2804 » 13 Ian 2009, 16:19

Salutare. Vreu anul acesta sa ma apuc de spinning sa vad si eu cum este. Am posibilitatea sa comand din
america si as dori niste sfaturi(cabelas sau alt site daca mai stiti).
Nu stiam daca sa imi iau mulineta sau nu pt ca am un shimano exage 2500FA, dar am spus ca daca tot
comand sa iau o mulineta dar nu prea scumpa. Ce parere aveti despre urmatoarea mulineta?
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true
Sau recomandati altceva?
Un sfat in legatura cu firele. Ma gandeam la fir textil. Ce fir textil sa comand? Unul mai gros si unul
mai subtire? Tufline, Berkley, Prowess, Sufix?
Din ce am citit mai ar trebui si un leader de fluocarbon?
Va multumesc si mai astept sfaturi la ce as mai putea lua. Bat am sa iau din ro.

La fire m-am gandit la urmatoarele:
Berkley 125-Yard FireLine® - Smoke 4lb
si
Tuf Line DuraCast – 125-yd. Spools 12lb

Mi-a mai ramas ceva de adugat si am pus Mister Twister 226-Piece Sassy Shad Kit
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Sfat achizitii

Mesaj de mini_mic » 13 Ian 2009, 19:20

E buna mulineta pe care ai ales-o; vezi ca si cabelas sunt mulinete bune. Fir iti recomand Power Pro, iar Mister Twister sunt shaduri bune.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Sfat achizitii

Mesaj de stefanflorin » 14 Ian 2009, 00:47

De ce te complici sa comanzi mulineta aia din america? E ok insa calculand cat costa adunat cu transportul nu merita. Mai bine cauti prin magazine pe la noi Daiwa Exceler 2500E si iti garantez ca nu vei fi dezamagit, e solida ca un tanc.
Nu as pune fir textil de 4lb pe mulineta, mai ales pt spinning, plesneste ca ata de cusut la nod. Pune 1 tambur cu 8-10lb si unu cu 15-20 (mai sunt si submarine). Englezii dau cu 40-50lb la stiuca si salau:))
PS: nu uita ca tamburul nu se umple pana sus cu textil ca te saturi de incurcaturi.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Sfat achizitii

Mesaj de catalin2804 » 14 Ian 2009, 11:08

Nu ma complic comandand de acolo pt ca nu voi plati vama ci doar transportul si mai comand cate ceva pt crap si ies mai ieftin ca in ro.Mulineta exceler costa prea mult si mai am de facut cumparaturi. Tufline nu e mai bun ca Powerpro? Ca am vazut ca americamii il considera the best.

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: Sfat achizitii

Mesaj de cris71tian72 » 14 Ian 2009, 14:34

de ce oare mi-se pare ca tufline este un fir plat [si nu rotund]

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: Sfat achizitii

Mesaj de joga petre » 14 Ian 2009, 15:10

incearca si nu vei regreta shimano stradic(cea cu manivela dubla) iar ca fir textil stren(eu il fol pe cel de 0,08),iar ca bat iti poti lua ceva pe gustul tau pt ca exista o multime de oferte(eu fol daiwa infinity q....ar mai fi bass pro,sakura trinis)-betele recomandate de mine sunt undeva la 4-500 ron,dar dc dispui de bani da-mi un sms si iti voi arata si altceva

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Sfat achizitii

Mesaj de Alexandru » 14 Ian 2009, 15:44

Stren de 0,08 este ok dar dupa mine cam face peruci la un anumit timp(nu prea lung), e o constatare.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Sfat achizitii

Mesaj de Nelutu » 14 Ian 2009, 20:05

Catalin, dintre firele textile ptr. blincherit, de departe este cel mai bun power pro. Are sectiunea rotunda, este un fir moale, daca stii sa-l folosesti cu cap, adica sa mulinezi firul strans pe mulineta la fiecare recuperare atunci n-o sa faci peruci. Apropo, unde vrei sa dai la spinning? Pe balta sau apa curgatoare(Siret)? Ce fel de naluci vrei sa folosesti, lingurite(oscilante sau rotative), voblere sau twistere(shaduri)? In functie de asta poti sa-ti alegi firul, de 4-8 lb. ptr. pescuit la salau, clean sau avat in apa curgatoare, cu twistere sau shaduri, un fir mai gros ptr. oscilante, cand dai dupa stiuca, de 15 lb. Ptr. rotative ar fi bine sa ai antirasucitor pe fir sau sa dai cu monofilament.
Pe Siret mai dau si eu, cand vin acasa in concediu vara, in special dupa avat si clean. Folosesc Power pro si sunt f. multumit de el, il am de doi ani si, in afara de unu-doi m., la capat, pe care am fost nevoit sa-i sacrific de prea mult ros in pietre, nu am probleme cu el. :D

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Sfat achizitii

Mesaj de old_radu » 14 Ian 2009, 23:34

@ catalin2804...

Mulinetele Daiwa sunt ok (poate merita exceler-ul,diferenta de 10 dolari...eu am si e ok)
Fir ,cu siguranta Power pro.(8-10 lbs si 15-20 lbs).La banii cu care cumperi acolo se merita luate si 4 role, mai ales ca se aude ca Shimano au cumparat pp. si "s-ar putea sa nu se stie"... :-??
Silicoanele...ok si ele.

Fir intins ! tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: Sfat achizitii

Mesaj de liviu_neacsu » 18 Ian 2009, 00:48

old_radu scrie:@ catalin2804...

Mulinetele Daiwa sunt ok (poate merita exceler-ul,diferenta de 10 dolari...eu am si e ok)
Fir ,cu siguranta Power pro.(8-10 lbs si 15-20 lbs).La banii cu care cumperi acolo se merita luate si 4 role, mai ales ca se aude ca Shimano au cumparat pp. si "s-ar putea sa nu se stie"... :-??
Silicoanele...ok si ele.

Fir intins ! tuturor. ;)
Daiwa exceler 2000 sau 2500 e super ok. Si daca tot se face o achizitie sa fie si o lanseta Kistler sau St. Croix aleasa cu "grija". Iar firul... 8-14lbs un tambur iar celalalt 15-24 lbs ;) Sa se puna si o gentutza pentru naluci!!
Firul cu siguranta o sa dispa ra repede la fel ca si nalucile :D , insa cu retul ..... o sa fie prieten mult timp.

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Sfat achizitii

Mesaj de besliu » 08 Aug 2010, 20:03

sal, sunt incepator in tehnica spining si vreau sa achizitionez si eu un echipament pt spining !! vreau si niste pareri in legatura cu batul si mulineta pe care le voi atasa linkul !! sau alte pareri !!
http://www.fisela.ro/produse/43/4444/Pr ... 7-28g.html
http://www.fisela.ro/produse/45/4764/Ne ... 00-FB.html
http://www.fisela.ro/produse/45/1682/Exage-1000-FA.html

Care pupa una cu alta !! Astept pareri !!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Sfat achizitii

Mesaj de Driscu Radu » 11 Aug 2010, 11:01

Sfatul meu daca pescuiesti in mare parte de pe mal cauta ceva mai lung 2,4-2,7m daca pescuiesti din barca un 2,3 maxim este de ajuns referitor la actiune cauta ceva de genul 5-25/7-28/10-30.Cat despre mulinete cauta ceva mai "universal" ceva de genul 100m/0,30.

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Sfat achizitii

Mesaj de besliu » 11 Aug 2010, 20:05

nam mentionat !! greseala mea !! vreau sa pescuiesc la clean si biban !!

Dan Arghirescu
senior
senior
Mesaje: 268
Membru din: 19 Iul 2008, 13:38

Re: Sfat achizitii

Mesaj de Dan Arghirescu » 03 Noi 2010, 19:06

Va salut!

Vreau sa incerc si eu spinning-ul, si ca orice incepator am nevoie de sfaturi; si pentru ca nu dispun de foarte multi bani, vreau sa-mi iau o mulineta de spinning de max 100 ron. Deocamdata atat ca si achizitii. Daca imi puteti spune cam care este cea mai buna alegere cost/eficacitate pentru o mulineta in aceste conditii?
Multumesc!
"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Sfat achizitii

Mesaj de zamfi » 03 Noi 2010, 21:00

E destul de greu la 100 de lei ...Din pacate. :-?? Ar fi interesant daca nu gasesti ceva de calitate dar second.Pe la prieteni,cunoscuti ,chiar pe forum.Daca vrei insa mulineta noua ,poti incerca sa te uiti la o Ecusima ,desi sare putin peste 100. Incearca daca nu ceva de la Okuma ,sau Capture.Depinde si de marimea mulinetei . Eu as cauta ceva second bine intretinuta. Spor la cumparaturi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”