Emisiunea din 16.08.....

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Emisiunea din 16.08.....

Mesaj de IULIAN C » 22 Aug 2008, 09:31

Desi eram in concediu ,la ora difuzarii emisiunii nu prea eram prin casa....
Dar Duminica,la revenirea din concediu,cand am ajuns in Bucuresti,primul lucru pe care l-am facut,am vazut emisiunea!
Ce mi-a atras atentia in mod deosebit....similitudinile dintre ce ati facut acolo D-le Florentin cu ce am facut eu la concursul caritabil organizat in primavara de Vali Dumitru!
Exact acelasi loc l-am tras si eu,aveam 200 m pana la urmatorii concurenti...numai ca eu n-am dat acolo,pe langa piciorul podului,ci dincolo,pe buza cealalta de mal,dupa golfuletul acela mic....deci ceva mai in stanga de locul unde ati dat Dv.
Asadar...tot singur ca si Dv,tot acolo unde ati lansat dadeam si eu...tot ploaie urata a dat si atunci...
Am pescuit cu bile de la Guguianu-Rudeanu si acolo am avut ocazia perfecta sa testez monturi si tactici!
Ei bine...desi ceva cam tarziu,abia a doua zi de concurs,am pus pop-up pe carlige,dar nu sistemul "snow-man" ci erau niste pop-up mari cat bilele,adica de 24.
Am avut foarte multe trasaturi,foarte energice,vreo 9-10 rateuri,de imi venea sa urlu,ca nu mai stiam ce sa fac,am avut si asistenta in permanenta,prin telefon,de la Guguianu,care m-a trimis acolo....
Binenteles ca habar n-aveam eu ce e ala cteno,nu stiam ca e de 10 ori mai rau decat crapul...de aici se explica si rateurile....
Ei bine,asta n-a fost nimic...
In ultima zi de concurs,exact cu o ora pana la finish,exact in locul acela unde ati nadit Dv,o trasatura de ziceai ca are motor baitrunnerul!!!
Eu strangeam bagajele...am sarit,am intepat cu cea mai mare grija si atentie la tot ce faceam,am inceput recuperarea....vreo 20 metrii a mers spre mine,dupa care....atat de tare si smucit a plecat cu firul,ca mi s-au taiat picioarele de la genunchi,am inceput sa tremur de emotie si incordare,dar nemaifiind pus in fata unui peste mare...si foarte luptator pe deasupra....n-am stiut ce-i de facut!
In fine...dupa ce am tocit frana de atac a mulinetei strangand-o si dandu-i drumu...cu puternice sarituri in suprafata apei,l-am vazut,era mare,mi-am zis :"al meu e!
Ei bine,cum e vorba din popor "Sa nu ridici poala pana n-ajungi la rau"....lipsa de experienta,emotia puternica....plus alte greseli,cum ar fi am lasat firul ceva mai slab ca sa ma aplec sa iau minciogul....in momentul imediat urmator,a facut o tumba puternica iesind din apa,s-a rasucit maret pe o parte ca si cand mi-ar fi ras in nas si a plecat inapoi,in strafunduri de unde venise...
Acum,vazand emisiunea aceasta,m-am mai linistit cu gandul ca n-am fost chiar atat de neinspirat cu locul si ca nici n-aveam cum sa am rezultete din cauza lipsei de experienta,tinand cont ca am la activ crap de 17 kg,fitofag de 4,somn de 10,stiuca de 1-2 kg...dar niciun cteno,asadar sunt "zero" la asta!
Nici nu am avut unde merge sa prind,nici nu am dat special dupa el,tocmai pt ca abia ma descurc la crap,cat de cat despre cteno nu stiu mai nimic!
Frumos si Darvariul,n-am sa uit niciodata acel loc, "podul rupt", ca acolo am tras prima oara de un peste mare,acolo am dat prima oara cu sapca de pamant,si mai aveam putin si plangeam de ciuda,ma uram ca nu sunt in stare de nimic... :) :shock:
A ramas totusi o amintire placuta....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 16.08.....

Mesaj de florentiniuga » 22 Aug 2008, 12:32

Chiar si eu cred ca am gresit putin, dupa ce am aflat ca pe Darvari, in unele locuri cum ar fi si acela, se prinde destul de bine la plantat. Desigur ca in acel concurs nu era voie sa plantezi dar puteam sa schimb ceva. Trebuia sa dau cu plumb mai usor, eventual cu naditor si in special cu pufuleti solubili in saculet alaturi de nada. Asa s-ar fi asezat mai usor montura si poate ca... Oricum, zona aceea are apa destul de mica si nu prea tine peste pe caldura dar... ce stim noi ?! Fiecare balta cu tainele ei si pestii cu mofturile lor.
Fir intins!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: Emisiunea din 16.08.....

Mesaj de ceangau alexandru » 24 Aug 2008, 19:12

..nu uita era primavara...tenul nu prea pune gura ....noi am pescuit cu un sector mai inainte...daca tii minte intr-o dupaamiaza am trecut pe la Tine....si noi am avut trasaturi ..am si prins la pop-up ...ciudat dar au fost fitofagi...!!!!!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Emisiunea din 16.08.....

Mesaj de IULIAN C » 25 Aug 2008, 21:59

ceangau alexandru scrie:..nu uita era primavara...tenul nu prea pune gura ....noi am pescuit cu un sector mai inainte...daca tii minte intr-o dupaamiaza am trecut pe la Tine....si noi am avut trasaturi ..am si prins la pop-up ...ciudat dar au fost fitofagi...!!!!!
nu imi mai aduc aminte ...ati trecut pe la mine si apoi ati plecat cumva spre sat sa cumparati ceva...sau ma insel?!?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: Emisiunea din 16.08.....

Mesaj de ceangau alexandru » 31 Aug 2008, 15:29

da...iulian ,asa a fost....scuza-ma ca raspund asa tarziu ,nu am fost acasa....erai singur...ca robinson...pe insula..a fost o experienta care trebuie uitat repede ...cea de la darvari... sanatate...fir intins...

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: Emisiunea din 16.08.....

Mesaj de ceangau alexandru » 31 Aug 2008, 15:32

PS...ma refer la pescuit....initiativa a fost excelenta...!!!!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”