FACLIA, CONSTANTA

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de laeucigasul » 16 Noi 2008, 19:02

Am reusit sa ajung in sfarsit la o amenajare piscicola,vazuta bine in zona de ceva timp... Am ajuns pe balta, era ceata, multa lume pe balta,dar pana la urma am gasit un loc, am lansat 3 lansete, toate cu pestisor, cu pluta...le-am aranjat,tot ok...balta e renumita pt stiucile si bibanii ei...am asteptat 2 ore sa traga, nimic, am schimbat monturile, cu plumb greu pe fund, trasatura apatica la o lanseta dupa o ora...am vazut asta am bagat la imbucatura...o semi trasatura...deci pana la urma concluzia ca nu am prins nimic. in dreapta mea 2 pescari prinsesera o marlita la 400-500g si in stanga 1 biban cam tot de 400-500g. lingutite, voblere, shaduri, twistere...rezultatul a fost 0,absolut.
recomand sa mergeti cand trage sau mai bine zis cand vreti sa iesiti in natura! taxa 30 lei, barca 20, se retine cat peste vrea fiecare.
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
Law
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 07 Noi 2008, 20:20

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de Law » 22 Noi 2008, 14:36

Cateve detalii legate de drum, cum se ajunge la balta din Constanta?
Mergi spre Cernavoda?
Merci !!!

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de laeucigasul » 24 Noi 2008, 01:34

Daca vii dinspre cta pe Castelu intri in Medgidia, treci podul , ajungi la rond, faci dreapta, apoi vezi ca tre sa se faca un drum de panant la stanga. Intri pe el si ajungi la canal. Mergi paralel cu canalul cam vreo 20 de km aprox in directia spre Cernavoda. Drumul e pietruit, mai are gropi dar asta e, acceptabin, dacia e perfecta acolo. De retinut : nu pe partea cu soseaua Constanta-Bucuresti, pe malul celalalt. Taxa 30 lei. Poti sa incerci sa te uiti si pe google earth sa vezi exact.
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de yorasta » 25 Noi 2008, 22:22

:D http://maps.google.com/
traseul pe unde tia explicat tov meu  sa o ei sa ajungi acolo
traseul pe unde tia explicat tov meu sa o ei sa ajungi acolo
in stanga unde e sageata aia neagra acolo e balta ( crescatoria ) de la faclia
in stanga unde e sageata aia neagra acolo e balta ( crescatoria ) de la faclia
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de yorasta » 25 Noi 2008, 22:23

app nu toti au avut norocul lui lae :D :))
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de laeucigasul » 28 Noi 2008, 00:07

cateodata se uita si la om :)) asta ai vrut sa spui?
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de Coleman » 28 Noi 2008, 00:12

V-as ruga sa postati informatii legate de subiectul topicului , ca poate sunt multi interesati sa afle mai multe despre balta si nu cred ca ii ajutam cu astfel de dicutii!!!!!!!!
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de yorasta » 28 Noi 2008, 16:05

pai sunt informatii despre balta ca eu am prins de fiecare data shi cand a fost laeucigasul nu a prins nimic daia zicea ca se mai uita shi la om ;)
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de Coleman » 28 Noi 2008, 19:03

Pai atunci publica exact ce ai prins ,cand,la ce ,cum ,etc.Ca sa inteleaga toti la ce va referiti.Daca vreti sa intelegeti doar voi vorbiti pe PM ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de yorasta » 29 Noi 2008, 23:23

la faclia sa prins : biban , stiuca , caras , rosioara . rapitorii iam prins la twistere si ciprinidele la viermusi si pufuleti. asta ce am prins eu si momelile la care am prins
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de yorasta » 03 Dec 2008, 22:11

am auzit si am vazut intr-o emisiune de profil ca vor doua balti sa le faca pentru pescuit sportiv asta in 2009
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de Amos » 07 Apr 2010, 15:54

Dacă vrei să nu rupi mașina în două de la Medgidia până la Făclia (circa 50 de minute de mers în viteza a doua), pe partea stângă a canalului, cel mai bine se ajunge pe la ecluza din Cernavodă. În sensul de mers Constanța - Cernavodă, imediat după ce treci podul la ecluză se face un drum în dreapta, pe lângă vie, care te întoarce la ecluză. În apropierea ecluzei este un lanț care blochează drumul și o gheretă cu un paznic de la o firmă de pază. Arăți buletinul, dă omul lanțul jos și continui drumul.
P.S. Poți să dai și lângă ecluză la șalău și stiucă.
Să revin. După ce treceți de căteva stâne de oi (puteți cumpăra lapte, brânză și chiar o oaie), mergeți circa 4-5 kilometri pe drum de pământ și piatră și se ajunge la baltă. Din drum se vede o conductă și un canal pe care se pot pescui bibani, cărășei (folosiți ca momeală vie pentru știucă). Canalul aduce apă din Canalul Dunăre - Marea Neagră și face legătura cu primul bazin pișcicol (în total sunt 4 bazine).
Administratorul, sau tipul care lua taxa, se lauda în 2009 că a populat cu crap și caras, însă eu la crap nu i-am văzut mustățile. În schimb, biban, și biban soare (regină), la greu.
Merită o experiență la Făclia, dacă vreți o partidă de cărășeală - bibăneală, mai ales că taxa nu este mare. Dacă nu prindeți aveți varianta Canalului Dunăre Marea Neagră unde se prinde somn la țipar viu, coropișniță și râmă neagră, precum și știucă (chiar în dreptul bălții).
Pe malul Canalului să vă feriți de câinii ciobanilor, care au un tupeu fantastic (câinii, nu ciobanii). În zonă sunt și braconieri (localnici din Făclia), care plăsuiesc cu monofilament canalul. O să îi recunoașteți ușor după camerele de tractor folosite pe post de barcă. În zonă, prin boscheții de pe malul canalului, am găsit într-o zi o găleată de pământ plină cu coropișnițe și un bidon cu țipari vii (semn că se pescuiește și noaptea).
Pe Canal este valabil permisul de pescuit de la ANPA, emis pentru 2010. #:-S

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 15:41

Din câte văd, nu s-au prea înghesuit pescarii din Constanța, și nu numai, să-și dea cu părerea despre această baltă, ceea ce spune multe, respectiv balta nu merită atenție. Administratorul bălții trebuie să depună mai mult efort pentru a popula balta cu crap.
Personal nu am auzit de nicio captură memorabiă pe această baltă.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de pharaoh » 11 Aug 2010, 15:48

Nu cred ca-l intereseaza crapul daca balta este una specifica de rapitor.
Accesul intr-adevar este greoi. Eu am intrat pe la ferma viticola din drumul inspre Rasova,pe partea stanga. Se merge printre vii si se coboara dealul prin stanga spre balta. Daca a plouat nici cu tractorul nu mai iesi de-acolo :). Acces cu masina pana la locul de pescuit = NU. Acum vorbesc din amintirile de acum...cativa ani buni. Bibanul si stiuca colcaiau pe vremea aia.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: FACLIA, CONSTANTA

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 18:50

Prin 2007 mai prindeai și câte o mârliță pe baltă. Dar se pare că au emigrat și ele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”