Parere echipament

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
ionutpopescu24
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 24 Feb 2009, 16:44
Localitate: Bucuresti

Parere echipament

Mesaj de ionutpopescu24 » 12 Aug 2010, 11:43

De curand am achizitionat un set de mulinete Daiwa Infinity 5000xbr si as dori sa cumpar si un set de lansete pentru ele.
Eu m-am gandit la Chub Outcast 3,6 m/ 3.5lb.
Am facut un "efort" destul de mare sa-mi iau mulinetele, asa ca bugetul pt. lansete a ramas mai "mic", undeva sa zicem la maxim 2000 ron.
Nu vreau lansete de 3.9m pentru ca inaltimea nu ma prea ajuta.
Astept parerile voastre despre aceasta combinatie de lansete+mulinete, eventual alte lansete care sa se potriveasca cu mulinetele si sa se incadreze in buget.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: Parere echipament

Mesaj de gimi_mures » 12 Aug 2010, 16:51

Salut.
De obicei se cumpara lanseta apoi mulineta.(cred ca si altii ar spune la fel :D ).E important sa ai o mulineta buna dar si mai important e sa ai o lanseta buna.Lanseta arunca, inteapa,te ajuta la dril..etc.
Chub outkast o lanseta f buna raport pret-calitate.
Parerea mea ;)
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Parere echipament

Mesaj de mariusangler » 12 Aug 2010, 19:46

ionutpopescu24 scrie:De curand am achizitionat un set de mulinete Daiwa Infinity 5000xbr si as dori sa cumpar si un set de lansete pentru ele.
Eu m-am gandit la Chub Outcast 3,6 m/ 3.5lb.
Am facut un "efort" destul de mare sa-mi iau mulinetele, asa ca bugetul pt. lansete a ramas mai "mic", undeva sa zicem la maxim 2000 ron.
Nu vreau lansete de 3.9m pentru ca inaltimea nu ma prea ajuta.
Astept parerile voastre despre aceasta combinatie de lansete+mulinete, eventual alte lansete care sa se potriveasca cu mulinetele si sa se incadreze in buget.
Multumesc anticipat.
Ai facut o alegere foarte buna,dar cu lansetele cam scartaie.mulinetele alea merita niste lansete mai de calitate.Uite aici ceva apropiat,poate te mai intelegi cu omul si ai intradevar un ansamblu de cea mai buna calitate.
http://www.xxx.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=6052

Si sint Century,la care nu mai trebuie sa ceri nici o referinta.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
ionutpopescu24
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 24 Feb 2009, 16:44
Localitate: Bucuresti

Re: Parere echipament

Mesaj de ionutpopescu24 » 13 Aug 2010, 10:04

Va multumesc pentru raspunsuri, sincer chiar nu prea sunt hotarat ce sa fac, oricum din ce am inteles Outcast-ul nu prea ar merge. Cat despre Century, nimic de zis, dar depasesc bugetul destul de mult.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Parere echipament

Mesaj de stefanflorin » 13 Aug 2010, 11:34

De ce sa nu mearga outkast-ul? ca sunt prea ieftine pt infinity? alta perla de te doare mintea :-&
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
ionutpopescu24
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 24 Feb 2009, 16:44
Localitate: Bucuresti

Re: Parere echipament

Mesaj de ionutpopescu24 » 13 Aug 2010, 11:44

stefanflorin scrie:De ce sa nu mearga outkast-ul? ca sunt prea ieftine pt infinity? alta perla de te doare mintea :-&
Am postat topicul in ideea de a avea cat mai multe pareri din partea unor pescari mult mai experimentati decat mine , decat sa fii ironic mai bine dadeai mai multe detalii ,pro sau contra.....daca esti asa un bun cunascator

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Parere echipament

Mesaj de stefanflorin » 13 Aug 2010, 13:09

Scuze, nu faceam referire la postul tau, ci la cel dinaintea ta cum ca ar merge ceva mai de calitate cu daiwele. Ce anume nu e de calitate la aceste lansete? pretul? sunt bete foarte bune, arunca departe, placute in dril, arata bine.
Cine nu si-ar dori sa aiba tot ce-i mai bun/scump/custom de pe piata. E logic ca atunci cand ai bani sa ii investesti in ce-i mai bun si mai ravnit de ceilalti.. Tu ai zis ca bugetul nu iti permite ceva mai scump iar eu sunt de parere ca fac toti banii betele alea. Sa le folosesti sanatos!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
ionutpopescu24
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 24 Feb 2009, 16:44
Localitate: Bucuresti

Re: Parere echipament

Mesaj de ionutpopescu24 » 13 Aug 2010, 13:43

stefanflorin scrie:Scuze, nu faceam referire la postul tau, ci la cel dinaintea ta cum ca ar merge ceva mai de calitate cu daiwele. Ce anume nu e de calitate la aceste lansete? pretul? sunt bete foarte bune, arunca departe, placute in dril, arata bine.
Cine nu si-ar dori sa aiba tot ce-i mai bun/scump/custom de pe piata. E logic ca atunci cand ai bani sa ii investesti in ce-i mai bun si mai ravnit de ceilalti.. Tu ai zis ca bugetul nu iti permite ceva mai scump iar eu sunt de parere ca fac toti banii betele alea. Sa le folosesti sanatos!
Multumesc frumos!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Parere echipament

Mesaj de gor965 » 13 Aug 2010, 14:50

stefanflorin scrie:De ce sa nu mearga outkast-ul? ca sunt prea ieftine pt infinity? alta perla de te doare mintea :-&
Unde a scris domne' Marius ca betele alea NU MERG ??? A scris ca mulinetele meritau ceva mai de calitate decat Chub Outcast ! Pune un Greys Torsion lanaga un Chub Outcast si-o sa vazi o diferenta de calitate de la cer la pamant ! ...si fii te rog amabil si spune cinstit daca tu ai da 1000 ron pe o mulineta si 400 ron pe o lanseta ca sa faci un ansamblu DE CALITATE ptr. pescuitul la crap ? Stim toti ca se poate pescui la crap si cu Germina dar daca tot bagam bani in ansambluri ceva mai scumpe atunci n-ar trebui sa ne fie rusine sa vedem diferentele dintre lansetele bune (utile) si cele de calitate !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Parere echipament

Mesaj de mariusangler » 13 Aug 2010, 22:38

gor965 scrie:
stefanflorin scrie:De ce sa nu mearga outkast-ul? ca sunt prea ieftine pt infinity? alta perla de te doare mintea :-&
Unde a scris domne' Marius ca betele alea NU MERG ??? A scris ca mulinetele meritau ceva mai de calitate decat Chub Outcast ! Pune un Greys Torsion lanaga un Chub Outcast si-o sa vazi o diferenta de calitate de la cer la pamant ! ...si fii te rog amabil si spune cinstit daca tu ai da 1000 ron pe o mulineta si 400 ron pe o lanseta ca sa faci un ansamblu DE CALITATE ptr. pescuitul la crap ? Stim toti ca se poate pescui la crap si cu Germina dar daca tot bagam bani in ansambluri ceva mai scumpe atunci n-ar trebui sa ne fie rusine sa vedem diferentele dintre lansetele bune (utile) si cele de calitate !

Lasa-l George ca atat stie atat spune,mai sunt dinastia.Cu Outcast de 3,66 si 3,5lbs poti sa mani gastele linistit,nu lansat la distanta,nici nu se compara cu modelul de 13 picioare.Cat despre asemanarea cu Century ,nu are rost discutia,cat despre baiatul asta care a dat o basca de bani pe Daiwe ,tot la lansete top va ajunge,dar mai dureaza putin sa se lamureasca cu celelalte. :-h
@ ionut
Asculta de mine si de George,mai bine te scotocesti bine si mai pui niste banuti langa ceilalti si mai astepti putin,apoi cumpara-ti niste lansete de calitate ,nu o sa regreti niciodata.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Parere echipament

Mesaj de stefanflorin » 14 Aug 2010, 14:43

cred ca voi pescuiti numai pe net...si se vede. =P~
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Parere echipament

Mesaj de gor965 » 14 Aug 2010, 17:32

stefanflorin scrie:cred ca voi pescuiti numai pe net...si se vede. =P~
Nu fi marlan...daca pierdem mai mult vremea pe net nu inseamna ca nu deosebim lansetele de kkt de cele bune sau de cele excelente ! Eu recunosc c-am lasat-o mai moale cu pescuitul in ultima vreme fiindca trebuie sa-mi cresc copilul dar cu Marius ai nimerit-o ca nuca-n perete !Cauta nr.din Iulie al AVP si vezi articolul de la pag.44-la pag.48 ca sa sti cum arata unul care pescuieste NUMAI pe net ! In loc sa vii cu un raspuns bine argumentat ,te trezesti scriind replici de 2 lei !...mai aveai pretentia sa-ti raspunda oamenii serios , la un topic de etalat scule !...oamenii aia despre care spuneai ca daca atarna pe net , e clar ca n-au viata sociala ! X-(
P.S
La topicul ALA inca ai ramas dator cu postarea sculelor tale !...facem abstractie de faptul ca la acel moment te-ai suparat ,ti-ai luat jucariile ,ne-ai salutat de ramas bun si...te-ai intors ! :))
P.S-2
...si te mai intreb o data , ca esti pescar offline ,ai da 1000 ron pe mulineta si 400 ron pe lanseta ,ca sa ai un ansamblu de calitate ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Parere echipament

Mesaj de Madalin Dirla » 14 Aug 2010, 18:30

ia in clacul si un HAKUYO MTX ;)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Parere echipament

Mesaj de stefanflorin » 14 Aug 2010, 20:50

Dai si 2000 de ron pe mulinete daca alea iti plac, unde e problema? omul a zis ca e stramtorat la buget si unii dau exemple ca de ce nu-si ia nu stiu ce avioane, e normal ca in timp isi poate lua si bete de top, mulinetele oricum o sa le aiba pt multi multi ani, insa nu trebuie sa le desconsideram si pe cele mai ieftine care in principiu fac acelasi lucru ca si alea scumpe (pescaru e pescar, nu-l face o scula :-B ). Mai bine isi baga banii in niste nade bune ca la urma urmei alea prind pestele. Cat despre topicul ala cu sculele, a fost un esec, uitasem ca asta e forum romanesc ...si inspirat de topicuri asemanatoare de pe forumuri englezesti am zis sa incerc marea cu sarea.
Hai fire intinse si fiti realisti!
PS: sa iti iei copilul sa il invat cum sa dea cu jigu sa-i dea clasa lu taticsu cand o fi mare :)) Sa-ti traiasca!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Parere echipament

Mesaj de scorpion » 15 Aug 2010, 08:53

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic12121.html
ai putea sa te uiti si peste acest anunt...

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”