Curierat rapid Romania - Anglia.

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Curierat rapid Romania - Anglia.

Mesaj de mario_kempes10 » 16 Aug 2010, 15:27

Din nefericire am avut ghinionul sa mi se rupa un bat Chub Rod Outkast 50 de 3,5 lb si 3,6 m , iar pentru a beneficia de garantie , trebuie sa trimit batul in Anglia.
Asa ca cer ajutorul celor care cunosc un curier rapid , serios si cat de cat rezonabil la pret.
Si inca ceva : cei de la magazinul de unde am cumparat batul mi-au spus sa tai segmentul rupt in bucati de 20-25 cm si sa-l pun intr-un colet , unde sa mai pun certificatul de garantie , adresa mea si suma de 20 lire sterline , aceasta reprezentand costul transportului de retur. O fi in regula oare treaba cu taiatul batului?
Multumesc anticipat celor care pot sa ma ajute.
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Curierat rapid Romania - Anglia.

Mesaj de stefanflorin » 16 Aug 2010, 17:56

Un lucru iti pot spune sigur, curierul ala dus-intors, la lungimea normala a batului, o sa te coste cu mult peste 20 de lire, cred ca undeva la vreo 50-60. Eu am trimis un bat din Anglia in Ungaria prin Parcel Force si a costat vreo 30 de lire asta ca am asigurat tub gratuit care si ala normal costa vreo 5 lire. Cat despre taiatul batului...eu unu nu as risca si in plus de asta ideal ar fi sa iti schimbe batul cu totul deoarece sunt sanse ca elementul nou sa nu se nimereasca si sa aibe jocuri.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curierat rapid Romania - Anglia.

Mesaj de cristian505ro » 16 Aug 2010, 21:53

Asa cum spune si Stefan Florin, nu taia batul. Parerea mea este sa faci cateva poze clare cu ruptura, sa le trimiti pe mail la furnizor, sa le spui ca vrei sa le trimiti tot batul( toate segmentele) si sa ti-l schimbe integral, conform garantiei.
Treaba cu taiatul in bucati si banii de retur in colet, e riscanta. Intr-o prima faza intreaba-i pe ei ce curier sigur si ieftin recomanda. Cei mai ieftin sunt curierii care au corespondent final la noi Posta Romana, dar sa ii rogi sa ambaleze foarte bine. Se poate, dar trebuie amabalat bine : eu am si primit si trimis asa. Am primit la posta si din Anglia si din Franta, lansete, fara nici o pb. Coletul pe care l-am facut eu puteai sa-l calci si in picioare, dar trebuie si furnizorul sa faca asta. Daca nu, sunt curierii consacrati rapizi : TNT,DHL,UPS dar te taxeaza pe lungime si nu stiu daca se merita.

Profit de aceasta ocazie sa te salut cu respect, caci am auzit numai de bine despre tine de la Dan-hd si Alin Royal.

Numai bine,
Cristian Bebesel
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: Curierat rapid Romania - Anglia.

Mesaj de mario_kempes10 » 17 Aug 2010, 08:27

Multumesc mult Cristi pentru informatii , te salut si eu si fire cat mai intinse sa ai.
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
alina.iulia
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Aug 2010, 15:21

Curierat care permite verificarea pachetului

Mesaj de alina.iulia » 19 Aug 2010, 15:25

Cine stie ce firme mai accepta verificarea pachetului inainte de plata?Am observat ca multe firme au scos aceasta obtiune

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: Curierat rapid Romania - Anglia.

Mesaj de mario_kempes10 » 12 Sep 2010, 22:32

Se poate inchide. Multumesc. **==
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Închis

Înapoi la “Diverse”