cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

Mesaj de krammar » 18 Aug 2010, 10:42

Vreau sa merg in septembrie spre Chilia Veche. Daca puteti sa-mi dati niste informatii despre drumul spre Pardina - Chilia Veche, despre locurile de pescuit din zona si accesul la locurile de pescuit si orice alte informatii utile si interesente, o sa va fiu vesnic recunoscator. ;)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

Mesaj de sorin1362 » 18 Aug 2010, 21:44

krammar scrie:Vreau sa merg in septembrie spre Chilia Veche. Daca puteti sa-mi dati niste informatii despre drumul spre Pardina - Chilia Veche, despre locurile de pescuit din zona si accesul la locurile de pescuit si orice alte informatii utile si interesente, o sa va fiu vesnic recunoscator. ;)
Drumul Tulcea - Chilia, asa cum am mai scris, este in reparatie dupa ce a fost rupt de ape in zona Ciatalchioi (drumul este pe digul de protectie). Sa speram ca pana in septembrie va fi gata. Termenul a fost sambata asta.
De la iesirea din Pardina, drumul se desparte de Bratul Chilia. Altfel spus, intre Pardina si Chilia nu prea ai acces la apele fluviului, cu autoturismul.
In apropiere de Chilia, pe Ostrovul Tataru sunt locuri bune de pescuit, fie pe Canalul Tataru, fie pe Bratul Chilia. Accesul pe ostrov se poate face cu doua bacuri : unul la puscarie si altul la intrarea in Chilia (recomandabil).
Pe ostrov este o cocheta pensiune, in imediata apropiere a Bratului Chilia. In zona sunt si locurile mele de pescuit. Proprietarul pensiunii : dl. Traian Ciupitu. Singura vecina, tanti Maria iti poate pregati un peste afumat de te lingi pe toate degetele... :D .
In rest, mamaliga cu "condimente" pentru crap, lipitori si tipari pentru somn, albitura pentru salau si ... fir intins!
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

Mesaj de krammar » 19 Aug 2010, 10:34

Multumesc mult Sorin.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

Mesaj de krammar » 22 Aug 2010, 15:25

Heheeei! Slaba treaba mai baieti. Chiar nu a mai pescuit nimeni in zona asta, in afara de Sorin? Sau Chilia este un subiect tabu,nu se discuta despre...se tine la secret. :-??

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

Mesaj de zenhor » 06 Sep 2010, 22:25

Stiti daca s-a deschis drumul de acces spre Pardina - Chilia Veche?
Exista un numar de telefon unde putem suna sa intrebam. Stiu ca acum 2-3 saptamani inca era inchis.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cine cunoaste zona Pardina - Chilia Veche

Mesaj de pharaoh » 06 Sep 2010, 23:13

sorin1362 scrie:Vesti "calde" pentru cei care vor sa ajunga in zona Chilia : se pare ca drumul este reparat si se circula de ieri !!!
Cel putin in Chilia, nivelul apei mai are 20 cm pana la cel normal, iar apa se limpezeste :D .
Iar pentru toti cei care vor sa pescuiasca linistiti in delta : se pare ca domnul guvernator a revenit la ganduri mai bune... stiti ce vreau sa spun ;) ... in legatura cu camparea in delta... tovarasi, campati linistiti pe locurile voastre :D .
http://www.infopescar.tv/forum/viewtopi ... 88&#p74888
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”