Incepator somn

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
B3aT
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Mai 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Incepator somn

Mesaj de B3aT » 23 Iun 2010, 20:50

Salutare, am cateva intrebari scurte inainte sa ma apuc de-un somn de zi ... la lanseta, tinta : somni 4-10kg
- pentru carlig 4/0 cu ochet, ce fir sa ii pun, si cu ce nod, ma gandeam la un textil mai gros, legat cu palomar , eventual acoperit cu un varnish (10-15cm de la nod)
sau mai bine un (am inteles ca exista) fir metalic, pus ca struna intre ac si vartej (plumb sau ce o mai fi)
- pestisorii vii se prind de sub inotatoarea dorsala , broastele de un picior iar lipitorile se intorc cu burta pafara apoi se baga ca rama pe ac (din ce am citit) ?
- cum e mai gustos la cuptor sau prajit ? :-t

Cam atata deocamdata

Avatar utilizator
B3aT
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Mai 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator somn

Mesaj de B3aT » 25 Iun 2010, 12:54

Later : prima tentativa (spuma am pus-o pentru ca unde ma duc este foarte mult namol), plumb fix 60g, fir textil normal "20kg" http://picasaweb.google.com/lh/photo/iE ... directlink
(un moderator poate sa "lipeasca" posturile)

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Incepator somn

Mesaj de Butaru Gabriel » 25 Iun 2010, 22:47

Cu cat mai simplu, cu atat mai bine, plumbul se baga pe firul principal, un opritor, iar carligul se leaga direct pe firul principal, aceasta montura se foloseste la Dunare la crap si somn, si la balta.

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: Incepator somn

Mesaj de Andu105 » 22 Aug 2010, 22:35

sunt foarte incepator mai in toate....si sincer EXACT asa am facut montura ca cea de sus pentru somn/crap pentru delta (duminica viitoare vad rezultatele :D )

Oricum daca ii este foame mananca mai orice somnu,nu cred ca sta el la discutii la cat de nehalit este :P

App: B3at..eu in locul tau a s face invers,plumbul cu acul...si plumbul legat de firul pricipal cu o guta mai subtire,ca la agatatura sa pierzi plumbul si nu pestele...(m i s a intamplat anul trecut in delta,cam cu aceeasi montura)

Fire intinse la toti

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”