PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de nikusor » 21 Aug 2010, 21:32

Buna seara.As dori si eu o informatie legata de pescuitul la chilia veche.Pe la sfirsitul luni septembrie,vreau sa fac o iesire de o saptamina in delta,rugamintea mea este sa_mi spuneti si mie daca imi trebuie neaparat PG.sau pot sa ma duc doar cu permisul ANPA.Am citit pe mai toate forumurile,dar sint foarte confuz.VA DORESC FIRE INTINSE SI CITE MAI MULTE CAPTURI. :) ASTEP RASPUNS URGENT,VA ROG

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de sorin1362 » 21 Aug 2010, 22:46

Nikusor, s-a mai discutat problema PG-ului, dar in fine... in Tulcea, pe str. Isaccei, la Politia de Frontiera poti solicita PG-ul, adica Avizul pentru folosirea apelor de frontiera in scopul desfasurarii activitatii de pescuit sportiv. Incepand cu ora 7.00 dimineata, te duci, bati la usa si te vor intampina doi baieti foarte serviabili care iti vor da sa completezi un formular. In 10-15 min ai scapat. Nu inteleg unde-i confuzia, ca de zeci de ani e nevoie de asa ceva pentru pescuitul pe granita. PG-ul are probabil alte ratiuni, nu neaparat pescuitul... poate traficul...poate altele.
Pentru linistea ta iti indic sa nu mergi pe Chilia fara PG.
Pana in Chilia Veche vei fi legitimat la trei puncte de control, iar in decursul sederii tale acolo vei fi verificat o data de fiecare "schimb", care va veni la locul tau de pescuit cu salupa. Acestia din urma iti vor solicita si PG-ul.
Fir intins si tie !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de krammar » 22 Aug 2010, 15:33

Ei! vezi tu? si eu vreau sa merg in zona, si de asemenea am pus cateva intrebari, dar nu se inghesuie lumea sa dea detalii despre Chilia. In afara de Sorin, care a fost amabil si mi-a zis una alta, altcineva nu s-a mai inghesuit sa dea detalii. E secret. ;) :-$

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de krammar » 22 Aug 2010, 15:43

Sorine iti multumesc si eu si de data aceasta. Vis a vis de subiectele care au mai fost discutate pe forum si totusi se mai pune cate o intrebare despre ele... problema e ca nu intotdeauna ai timp sa "rasfoiesti" tot forumul ca sa gasesti raspunsul pentru problema care te "framanta". Atunci "arunci cu intrebarea", ca doar nu dai cu lopata, si poate gasesti un binevoitor care sa-ti raspunda.

Multumesc inca o data pentru lamuririle despre PG. Imi sunt f utile si mie.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de sorin1362 » 22 Aug 2010, 16:40

krammar scrie:Sorine iti multumesc si eu si de data aceasta. Vis a vis de subiectele care au mai fost discutate pe forum si totusi se mai pune cate o intrebare despre ele... problema e ca nu intotdeauna ai timp sa "rasfoiesti" tot forumul ca sa gasesti raspunsul pentru problema care te "framanta". Atunci "arunci cu intrebarea", ca doar nu dai cu lopata, si poate gasesti un binevoitor care sa-ti raspunda.

Multumesc inca o data pentru lamuririle despre PG. Imi sunt f utile si mie.
Incet, incet am inceput sa inteleg dorintele de informare ale celor care sunt deja in febra pregatirilor . Nu poti pretinde cuiva sa caute printre cele cateva zecidemii de posturi ceea ce-l intereseaza, mai ales daca este incepator, ori, chiar daca este membru cu vechi state, dar activeaza pe alte sectiuni. Deci prefer sa mai furnizez inca odata informatia pe care o detin si sa nu raspund rautacios.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

Re: PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de nikusor » 23 Aug 2010, 08:24

Dl.sorin 1362,va multumesc ptr promptitudinea de care ati dat dovada.Iar confuzia in legatura cu PG,a venit din cauza ca am citit pe mai multe siteuri,ba ca ar trebui PG ba ca nar trebui,deoarece daca mergem la bulgari doar cu buletinu ,nu inteleg de ce ar mai trebui ,de astai rominia .As mai avea o intrebare la dv,eu sint din buc.si nu pot sa plk la tulcea sa fac PG stiti cumva daca se pot trimite actele si bani prin posta,si sa ma duc doar la ridicat.sper ca nu vam plictisit cu intrebarile mele,poate vi se par stupide.A era sa uit imi puteti spune cam in cit timp se elibereaza.VA MULTUMESC SI VA DORESC FIR INTINS. :)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: PESCUIT CHILIA VECHE (INTREBARE)

Mesaj de sorin1362 » 23 Aug 2010, 18:58

nikusor scrie:.A era sa uit imi puteti spune cam in cit timp se elibereaza.
Dupa cum am spus mai sus, daca totul decurge ca in anii trecuti, in max. 10-15 min. Baietii de la poarta iti dau un formular pe care completezi cateva date personale, apoi unul din ei da fuga pana in sediu de unde vine cu avizul, ti-l inmaneaza si iti ureaza un sejur placut :D .
PS : E diferenta intre granita cu Bulgaria si cea cu Ucraina, una este in UE, iar cealalta inca nu ;) .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”